Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 671247 views
 
Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 misterr

URANUS wrote:
L-am urmarit aseara pe Baluta la emisiunea lui Denis Rifai si din cate am inteles pasajul de la Obregia/Metalurgiei va fi facut pe Turnu Magurele iar cel de la Aparatori pe Sos. Berceni dar prima sapa la aceste pasaje nu mai devreme de 2021. Pentru ele cica va solicita fonduri europene.

Click pe imagine pentru video:



 


Re: Sectorul 4 URANUS

Ieri seara am trecut pe Sos. Berceni dinspre Monaco spre Aparatori si am constat cu tristete ca pe partea dreapta (sens spre AP) nu exista stalpi de iluminat. Pai bre dom' primar, mata te lauzi ca ai finalizat lucrarea? Sau asa ramane (asa e proiectul) sau spargem iar asfaltul, scoatem, punem iar borduri? Datorita lipsei stalpilor iluminatul este disproportionat, aproape ca trotuarul (de pe partea dreapta) e in semibezna.
Un aspect pozitiv este faptul ca s-a finalizat asfaltarea Drumului Jilavei si s-au mai creat niste locuri de parcare in capatul dinspre Spiru.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Da, nu exista. Dar eu zic ca e suficienta lumina de la cei de vizavi. Nu imi aduc aminte daca inainte de pisu boului erau stalpi pe ambele parti sau nu. In alta ordine de idei tot din zona Monaco inca nu mi-e clar ce vor face intr-un spatiu curatat si eliberat de vegetatie. Eu zic ca ar merge un parculet, probabil vor fi parcari.
Si o intrebare legata de zona in general. Era vorba ca se retrag proprietatile de pe partea cu linia de metrou cele care se intinsesera peste tuneluri? Ca unele au facut-o si altele 'ulea.
Idem cineva undeva are o pila destul de puternica din moment ce pe Nitu Vasile exista in continuare acea aberatie de curte care NU are ce cauta pe partea unde mai nou a rasarit si o zona de loisir.

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Pe tereneul acela cu deschidere in sos. Berceni (nr. 84) exista puz aprobat pentru 2 blocuri, unul P+8 si celalalt P+10 cu spatii comerciale la parter.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Se lucrează și pe Văcărești la lărgire. De la Arhive până în intersecție. Oare nu se putea face asta de la început?

 


Re: Sectorul 4 1689

Eu am vazut largirea doar de la Martisor zilele trecute...
Intrebarea, insa, mi se pare retorica... Oricum, pasajul a fost o ambitie inutila (asa cum este) de la inceput.
Mai mult ca sigur se va iti Primarul S4 cu o alta separare de trafic pe Vacaresti (pe modelul Brincoveanu), ca sa dovedeasca cum cirpeste aberatiile din trafic create de alte aberatii.
D-abia astept sa vad intersectia de la intrarea in Sun Plaza o mare de masini. Unele care ies din parcare si incearca sa se incadreze spre Oltenitei, altele blocate in sensul spre centru pe Vacaresti si intregul Vacaresti blocat spre Berceni de cei care vor incerca o “scurtatura” spre Oltenitei.
Acum multi ani in urma, cind au publicat planurile pentru pasajul de la Piata Sudului, am prevazut ce se va intimpla si am spus ca traficul pe axa Vacaresti - Oltenitei va crea probleme (o sa caut mesajul si o sa-l postez aici). Nimeni n-a comentat.
Se vede, insa, ca mergem din decizie gresita in decizie gresita si ne place asta...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

....spre victoria finala, era zicala.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Eu am spus Arhivele naționale deoarece de fapt lucrarea a început imediat după acea parcare cu spargerea trotuarului.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Initial am postat laLărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele, pentru ca speram ca vor largi trotuarul, dar din pacate se pare ca nu este cazul...
TibiV wrote:
Ieri pe la 15.30 se lucra de zor langa strada Mosoaia...
Gardul si ZIDUL gri din dreapta (PANA la spalatorie) din poza de mai jos NU mai existau...




danutzu_2910 wrote:
Da, confirm, se face o spalatorie cu autoservire, din aia cu jetoane....
Au inceput structura de ceva vreme dupa care... liniste.
Probabil au asteptat dupa ceva autorizatii...

Sambata, 1 februarie 2020...















In sens invers, luni 3 februarie


 


Re: Sectorul 4 1689

S4 - paradisul curateniei.
Apropo, la “Taxa Stavrid” nu se gindeste Primaria ? Nu de alta, dar toate “cooperativele” de spalat masini sint o bomba ecologica...

 


Re: Sectorul 4 URANUS

http://mobile.hotnews.ro/stire/23649454

Primăria Sectorului 4 amenajează un parc de 2,7 hectare pe bd. Metalurgiei 100-130, vizavi de cimitirul Metalurgiei. Acesta va fi cel mai mare parc din București, amenajat după Revoluție. Lucrările încep în luna martie și se vor finaliza în 5 luni, au declarat pentru HotNews.ro reprezentanții Primăriei Sector 4. În total, pentru teren și amenajarea spațiului verde instituția va plăti circa 40 milioane lei.

Parcul va avea și o parcare de 3 etaje, pentru cei care vin cu mașina, iar pe bd. Metalurgiei vor fi amenajate trotuare, astfel încât cei care locuiesc aproape să poată ajunge și pe jos la spațiul verde.

În zona Metalurgiei, pe străzile Drumul Binelui şi Drumul Jilavei s-au construit în ultimii ani mii de locuinţe noi, iar oamenii din zonă nu au niciun spațiu verde în apropiere. Reprezentanții Primăriei Sector 4 estimează că parcul va deservi circa 70.000 de oameni.

Primăria Sectorului 4 a solicitat Consiliului General al Municipiului București pe 11 decembrie 2019 permisiunea de a expropria terenul de 27.238 mp de pe bd. Metalurgiei nr. 100-130. Proprietarii terenului erau ALROM COMIMPEX și Brătulescu Cristina Maria. Valoarea evaluată a terenului - 8,7 milioane lei. Consiliul General a aprobat exproprierea terenului la finalul lunii ianuarie.

Pe 20 decembrie, Consiliul Local Sector 4 a aprobat indicatorii tehnico-economici aferenți proiectului, lucrările fiind estimate la circa 31 milioane lei.
Potrivit datelor comunicate de Primăria Sectorului 4, parcul va avea: 10.000 mp spatii verzi, 11.000 mp alei, 1.200 mp locuri de joaca, un skate parc de 1.000 mp, terenuri de sport și o parcare de 3 etaje.

Pe  deasupra terenului trec mai multe cabluri de înaltă tensiune. Administratorul public al Sectorului 4, Ioan Gâf Deac, a declarat în timpul ședinței de Consiliu General în care s-a aprobat exproprierea terenului că terenul a fost ales pentru amenajarea parcului pentru că era liber și de vânzare, iar cablurile de înaltă tensiune vor fi relocate.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Pe deasupra terenului trec mai multe cabluri de înaltă tensiune. Administratorul public al Sectorului 4, Ioan Gâf Deac, a declarat în timpul ședinței de Consiliu General în care s-a aprobat exproprierea terenului că terenul a fost ales pentru amenajarea parcului pentru că era liber și de vânzare, iar cablurile de înaltă tensiune vor fi relocate.
10 ani? Încep pariurile?

 


Re: Sectorul 4 realistul

Pariu că va fi plin de borduri și betoane? Și multe ghivece :))

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Nu stiu daca s-a mai spus. Am observat ca s-au montat semafoare (dar nu functioneaza) la intersectia str. Anghel Moldoveanu cu Sos. Giurgiului si la intersectia str. Ilie Oprea cu Sos. Giurgiului.

 


Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use