Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 671014 views
 
Go to page:  1  ... 128 129 130 131 132 133 134  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 macheta218

.....
48357209_2250931195191847_6388463003225817088_n.jpg (86.24 KB; downloaded 1541 times)

 


Re: Sectorul 4 punmeister

Sindromul labuta face ravagii :lol: :lol: :lol:

 


Re: Sectorul 4 1689

eh, a pus baetii statia gresit, care e problema ?
#haicamergesiasa
#locuiescplatescrezistinsectorul4

 


Re: Sectorul 4 adila

1689 wrote:
Primul pas ar fi sa se renunte la parcare de resedinta. Fiecare cu locul lui de parcare e un concept nesustenabil....

Ce e atit de complicat ?!


Primul pas este sa se renunte la spaga si sa dispara coruptia care este prezenta la toate nivelurile din stat. Asta este foarte greu si complicat. V-am spus, sunteti idealisti. Si eu pot propune tot felul de scenarii SF. De ce nu propuneti ca Primaria de exemplu sa-si faca treaba si sa nu mai dea avize de constructie fara asigurarea numarului de locuri de parcare de resedinta plus nu stiu cate pentru vizitatori? Sau de ce nu sustineti eliminarea masinilor pe combustibili fosili ca nici astea nu sunt sustenabile, iar alte tari au inceput deja implementarea acestei masuri?

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Ba da, adila, susținem eliminarea masinilor pe combustibili fosili. De mâine, ca să vedem că mersul pe jos face piciorul frumos...
Sper să nu ai nevoie de ambulanţă sau pompieri, că dacă le aștepți pe alea electrice - nu vor ajunge prea curând.

PS
Propun și casarea tuturor avioanelor.
Dirijabilele le pot înlocui cât ai zice pește...
:lol:

 


Re: Sectorul 4 1689

adila wrote:
[...] De ce nu propuneti ca Primaria de exemplu sa-si faca treaba si sa nu mai dea avize de constructie fara asigurarea numarului de locuri de parcare de resedinta plus nu stiu cate pentru vizitatori? [...]


Aveti cazuri concrete in care regulile impuse conform Legii 52/2008 (sau ulterioare) au fost incalcate (exista si o Hotarire a CGMB din 2008 (66/2008 ?) care detaliaza conditiile de implementare) ? Daca da, aici puteti sesiza organele competente.

adila wrote:
[...] Sau de ce nu sustineti eliminarea masinilor pe combustibili fosili ca nici astea nu sunt sustenabile, iar alte tari au inceput deja implementarea acestei masuri?


Iarasi, aveti exemple ?

Daca nu, ramin la opinia ca primul pas este sa contactati reprezentantul pe care l-ati votat in Consiliul Local si sa-i cereti revizuirea regulamentului de functionare a parcarilor publice de pe raza sectorului. Daca nu va raspunde, urmatorul pas este o actiune civica prin care sa se ceara Primariei Sectorului 4 aceasta modificare. Pe site-ul Ministerului Justitiei exista lista ONG-urilor existente. Daca nici una nu a initiat/sustine o astfel de actiune, putem fonda una noua.

Sinteti alaturi ?

 


Re: Sectorul 4 misterr

1689 wrote:
ramin la opinia ca primul pas este sa contactati reprezentantul pe care l-ati votat in Consiliul Local si sa-i cereti revizuirea regulamentului de functionare a parcarilor publice de pe raza sectorului.

Regulamentul tocmai a fost profund revizuit, cel nou abia a apărut de cîteva zile. Am pus link-ul cîteva mesaje mai sus, îl pun din nou:

http://ps4.ro/wp-content/uploads/2018/12/H_306_.pdf

 


Re: Sectorul 4 andrei11

N-am înțeles treaba cu moștenirea, de când se moștenește locul de parcare ??????????

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Peste 10 ani, un loc de parcare va valora mai mult decât un loc de veci la Belu...
:lol:

 


Re: Sectorul 4 adila

Sa fac sesizare pentru ceva care nu este respectat sistematic este un non-sens. Este ca si cum as sesiza ca sunt masini parcate aiurea pe strada in Bucuresti.
PMB nu a fost in stare sa adune selectiv absolut nici un deseu reciclabil in acest oras, asa ca nu ma astept nici la masuri de reducere a poluarii de vreun tip. TibiV poti sta linistit ca nu ramai fara masina ta cu combustibil din fosile.

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Din partea moderatorului :
Stimați colegi, sunteți ( suntem ) totuși în Sectorul 4...Merci.

:bere:

 


Re: Sectorul 4 1689

misterr wrote:
1689 wrote:
ramin la opinia ca primul pas este sa contactati reprezentantul pe care l-ati votat in Consiliul Local si sa-i cereti revizuirea regulamentului de functionare a parcarilor publice de pe raza sectorului.

Regulamentul tocmai a fost profund revizuit, cel nou abia a apărut de cîteva zile. Am pus link-ul cîteva mesaje mai sus, îl pun din nou:

http://ps4.ro/wp-content/uploads/2018/12/H_306_.pdf


Lasind la o parte faptul ca la primarie se vede/simte clar lipsa un consultant ortografic/ortoepic si de punctuatie, puteti sa-mi explicati si mie unde este caracterul profund al revizuirii in contextul discutiei anterioare ?

Eu, la Art. 3 citesc (negru pe alb):
Parcajul de resedinta este acel loc de parcare situat la mai putin de 250 metri de cladirile cu destinatie de resedinta. Acest tip de loc de parcare are scopul de a servi (n.n) exclusiv[/u:3c9b4jyx] persoanelor fizice sau persoanelor juridice care au domiciliul/resedinta/sediul/punctul de lucru in imobilele sus-mentionate[/quote:3c9b4jyx]

Pai, am schimbat radical, dar am pastrat lucrurile la fel. Tot ce e prin cartier (practic) e dedicat exclusiv[/u:3c9b4jyx] nenilor si tantiilor din bloc. Din blocul ala.

Mergem mai departe...

Art.7
[...] Exploatarea acestor locuri de parcare (n.n. din parcarile de resedinta) se face de catre persoanele fizice sau juridice intrepatite,(n.n.)pe baza unui contract de utilizare cu durata de valabilitate de minim 12 luni si cu posibilitatea reinnoirii.


Dvs. cum cititi asta, ca eu (citind mai departe si Art. 12) o vad ca pe o prelungire la infinit a ceea ce avem azi. Am parcarea mea si neam de neamul meu o va folosi (pe persoana fizica, decit care este, deci, da ?).

Nu voi continua cu comentariile pe text, sint pierdere de timp...

Regulamentul asta e o gluma. Proasta.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Sistemul de obținere a locurilor de parcare s-a schimbat fundamental, orice cetățean poate vedea în orice moment situația locurilor de parcare și își poate alege locul pe care îl dorește (dacă e liber):

https://www.mobilitateurbana4.ro/

https://aplicatie.mobilitateurbana4.ro/


Ca să nu transcriu, pun doar link-uri:

https://www.mobilitateurbana4.ro/parcarile-de-resedinta-au-fost-preluate-de-catre-directia-mobilitate-urbana-sector-4/

https://www.mobilitateurbana4.ro/platforma-on-line-a-locurilor-de-parcare-din-sectorul-4/

https://www.mobilitateurbana4.ro/daniel-baluta-tvr/

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Pe bune ? Dacă poate fi lăsat moștenire cum se poate elibera un loc de parcare așa de simplu ?
Mai pe concret, frate-miu ( e în Sectorul 3 ) urmărește un loc de parcare de când se practică  treaba asta. An de an. De pomană.

 


Go to page:  1  ... 128 129 130 131 132 133 134  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use