Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3195 posts, 676681 views
 
Go to page:  1  ... 165 166 167 168 169 170 171  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 adila

MikeT wrote:
Pe Brancoveanu, dupa Garajul Filajului Politiei, sunt parcate masini, in general ale navetistilor care vin la metrou. Politia Locala a pus de cateva ori pe parbrizul ultimelor 6-7 masini inainte de trecerea de pietoni notificari de parcare ilegala care contineau si convocarea la biroul lor, probabil pentru aplicarea amenzii, intrucat nu stiau cine a condus.
La inceputul saptamanii am vazut pe parbrizele tuturor masinilor (am numarat vreo 22-24) de dupa Garajul Filajului afisul urmator:
https://imgur.com/gallery/IuPi2yd
Daca se incearca interzicerea parcarii in totalitate pe bucata respectiva de drum, este o nesimtire, intrucat acolo nu incurca pe nimeni si zic eu ca frumos ar fi sa demonteze semnul de oprire interzisa de pe stalp.

Pe mine ma incurca, de asemenea pe orice alt sofer care cunoaste regululile de circulatie, si pe orice pieton cate traverseaza pe la acea trecere. In consecinta sper sa se intensifice amenzile in zona.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

In interviul de ieri de pe FB, nea Labuta a confirmat un parc nou de 2.5 ha langa Metro. Dar nu mi-e clar inca unde. Sper sa fie dincoace spre oras, nu dupa. Dar oriunde ar fi bine doar sa fie plantati copaci multi pentru umbra, relaxare si verdeata. Nu de alta, dar largirea Metalurgiei (anuntata si ea) sigur va pune la pamant destui arbori pe ambele laterale.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

adila wrote:
MikeT wrote:
Pe Brancoveanu, dupa Garajul Filajului Politiei, sunt parcate masini, in general ale navetistilor care vin la metrou. Politia Locala a pus de cateva ori pe parbrizul ultimelor 6-7 masini inainte de trecerea de pietoni notificari de parcare ilegala care contineau si convocarea la biroul lor, probabil pentru aplicarea amenzii, intrucat nu stiau cine a condus.
La inceputul saptamanii am vazut pe parbrizele tuturor masinilor (am numarat vreo 22-24) de dupa Garajul Filajului afisul urmator:
https://imgur.com/gallery/IuPi2yd
Daca se incearca interzicerea parcarii in totalitate pe bucata respectiva de drum, este o nesimtire, intrucat acolo nu incurca pe nimeni si zic eu ca frumos ar fi sa demonteze semnul de oprire interzisa de pe stalp.

Pe mine ma incurca, de asemenea pe orice alt sofer care cunoaste regululile de circulatie, si pe orice pieton cate traverseaza pe la acea trecere. In consecinta sper sa se intensifice amenzile in zona.

De asta am zis daca se interzice parcarea in totalitate. Consider ca daca dispar 6-7 masini inainte de trecerea de pieton este arhisuficient pentru vizibilitate. Si tot raman 17 locuri de parcare utilizabile acolo. Dar primaria nu vrea sa isi asume amenajarea locurilor de parcare de acolo. Eu sper sa se aplice aceasta masura logica de eliberare a strazii inainte de trecere, dar sa se amenajeze restul locurilor (sa se traseze, nu mare lucru).

 


Re: Sectorul 4 adila

Parcarea amenajata pe acea parte este oricum o mare tampenie. Nu trebuia sa existe parcare in spic cel putin incepand de la garajul ala dubios.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

De ce? Cu ce e gresita parcarea de acolo fata de cea de pana in garajul ala? Nu-mi spune ca e coada dimineata din cauza asta, ca sunt multi care fac dreapta la intersectie. Ca sunt putini care fac dreapta spre Sun Plaza, cei mai multi fac stanga spre Eroii Revolutiei.

 


Re: Sectorul 4 1689

Nu vreau sa dau apa la moara inamicilor gardurilor, dar situatia pe Brincoveanu s-a inrautatit semnficativ de cind - practic - a ramas singura cale de iesire spre Pieptanari intre Husi si Opris Ilie (iesirea din Paduroiu spre Orasel e sinucidere curata). Dimineata, coada incepe dinainte de Secuilor.

De altfel, un rezultat previzibil.

 


Re: Sectorul 4 adila

MikeT wrote:
De ce? Cu ce e gresita parcarea de acolo fata de cea de pana in garajul ala? Nu-mi spune ca e coada dimineata din cauza asta, ca sunt multi care fac dreapta la intersectie. Ca sunt putini care fac dreapta spre Sun Plaza, cei mai multi fac stanga spre Eroii Revolutiei.


Sigur ca da, acolo e banda de dreapta. In plus strada este pentru circulatie nu pentru parcare. Intr-un oras normal parcarea este pe bani iar spatiul destinat parcarilor se utilizeaza eficient pe mai multe nivele, nu te intinzi ca pleasca pe spatiul verde. Acolo unde este parcare cu bani romanu’ parcheaza tot pe strada ca Politia nu i-a nici o masura, vezi Eroii Revolutiei de exemplu, da mai sunt si altele. Din pacate nu suntem un oras normal ci unul haotic si asta se vede la populatie in primul rand si abia apoi la autoritati.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Daca treci prin zona vezi ca administratorul drumului respectiv nu a trasat linia continua care desparte benzile de circulatie cu 50m inainte de trecerea de pietoni, considerand ca zona unde se parcheaza acolo nu este banda de circulatie. Daca primaria ar trasa cateva linii pe asfalt, strada s-ar transforma ca prin minune in parcare legala. Sa puna aparate de taxat, ca in Brasov, de exemplu.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Și în Pitești am întâlnit aparate de taxat. Doar pe weekend este gratuit. Începând cu sâmbătă ora 14 00.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Mai nou Labuta a dat de la el din buzunar, pardon, din bugetul S4, bani pentru afise cu mecla lui semnaland finalizarea anumitor lucrari (unul e sigur la capat Obregia pe gardul garajului si posibil sa mai fi zarit unul la noua parcare de la Sudului). Nu mai stiu textul dar e ceva gen "am promis, am facut!"  :lol:

 


Re: Sectorul 4 misterr

Da, am văzut și eu, „M-am ținut de cuvînt”, „Mi-am respectat promisiunea” etc...

 


Re: Sectorul 4 adila

Radeti voi, da cei mai multi aplauda...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Aia care aplauda sunt aproape aceiasi care se bucura cand primesc 100 de lei la pensie, fara sa ii intereseze ca banii aia sunt un efort suplimentar pus pe copiii lor.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Se vede gradul de inteligenta a celor carora li se adreseaza bannerele daca era chiar nevoie sa scrie (cu mecla cu tot) ca el a facut si a dres. Pai cine? Toata lumea cred ca stie ca Labuta si ADP-ul lui + altii cu panouri "PS4 lucreaza pt dvs" sunt pe la toate chestiile din sector (hai nu toate, majoritatea). Ce nevoie era sa mai scrii ca "eu am facut!" nu stiu. Spune multe despre poporul targetat.

Si apropo, azi erau niste muncitori -mai multicei asa- care sapau pe una din lateralele viitorului parc central (zona de langa statia de tramvai, pt orientare). Nu stiu ce faceau ca nu am stat sa ii urmaresc dar sper ca se apuca de amenajare. Nu de alta dar zona aia de pana in BIG e libera de orice probleme si se poate amenaja acolo o bucata buna de parc pana in iarna. Nivelat pamantul, plantati alti copaci, creat aleile, puse banci, cosuri de gunoi (poate niste flori la primavara) si gata. N-ar trebui sa fie asa o mare lucrare. Doar sa-i dedice timp si mana de lucru.

 


Go to page:  1  ... 165 166 167 168 169 170 171  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421708 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use