Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Clădiri deosebite

175 posts, 62835 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Clădiri deosebite Gabi23

Recent a început demolarea complexului de clădiri de pe terenul fostei platforme de morărit şi panificaţie Băneasa S.A. Primele clădiri au fost construite aici la mijlocul anilor '80, iar ultimele la începutul anilor '90. Operaţiunile sunt executate de către cei de la firma Apoloror.

Băneasa - 29.09.2014.jpg (314.61 KB; downloaded 5126 times)

Băneasa - 29.09.2014 (1).jpg (202.8 KB; downloaded 5124 times)

 


Re: Clădiri deosebite Budy187

Se vrea cumva tot un mall si acolo ? :lol:

 


Re: Clădiri deosebite ByOnu

O intrebare mai buna este cum a ajuns dorel acolo, nu mai intreb de cum coboara,.. :lol:  ;)

 


Re: Clădiri deosebite Tavi

Prin concurs! Cum altfel? :D

 


Re: Clădiri deosebite Victor92

Sambata dupa-amiaza. Din alt unghi.
DSC_4587.JPG (323.39 KB; downloaded 4908 times)

 


Re: Clădiri deosebite PaulIP

http://m.hotnews.ro/stire/19165434
Proiectul imobiliar care prevede ridicarea unui centru comercial de 12.000 mp in spatele Palatului Stirbey de pe Calea Victoriei a primit unda verde de la Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei
Fata de proiectul initial, potrivit planurilor prezentate miercuri la Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei, cladirea din spatele palatului care va adaposti locuintele si centrul comercial, a fost retrasa mai mult fata de cladirea palatului, cu circa 20 de metri, iar inaltimea ei a fost redusa de la 40 la 34,5 metri, in partea dinspre Calea Victoriei. Pe partea cu str. Budisteanu, imobilul va avea o inaltime de 17,5 metri.  In spatiul ramas liber intre palat si noua constructie va fi amenajat un atrium cu acoperis retractabil si un pasaj pietonal.

In partea dinspre Calea Victoriei cladirea va avea 7 etaje de locuinte, la mijloc cinci etaje de spatii comerciale, iar in spate inca trei etaje de locuinte. La subsol vor fi 4 nivele de parcare ce vor avea circa 500 locuri de parcare.

Ca si pondere din suprafata construita: 11761 mp vor ocupa spatiile comerciale, 14.404 mp locuintele, circa 4.000 mp spatiile publice, circa 19.000 mp parcajele subterane, iar spatiul verde circa 2.000 mp.

Indicatorii urbanistici sunt: POT 65%, CUT 3,85.

Proprietarul palatului si initiatorul proiectului este Alexandru Popescu, iar biroul de arhitectura care realizeaza proiectul este Westfourth Architecture.

Ministerul Culturii a dat in secret  aviz pentru restaurarea palatului Stirbey pe 17 iulie 2013, iar pe 24 octombrie 2013 a dat unda verde proiectului imobiliar din spatele palatului, indicatorii urbanistici fiind un pic mai mari decat cei agreati miercuri de Comisia de urbanism.

Istoricul proiectului de la Palatul Stirbey
Proiectul imobiliar de la Palatul Stirbey se discuta de aproape zece ani. Initial, s-a discutat despre aplasarea mai multor cladiri inalte pe terenul din spatele palatului si alaturi. Dupa 2004, cand s-a schimbat proprietarul cladirii, pe terenul din spatele monumentului s-au propus mai multe constructii. Intrucat legislatia in ceea ce priveste urbanismul a devenit, dupa 2007, mult mai stricta, inaltimea cladirilor propuse a tot scazut.

In 2009, Primaria Capitalei a dat aviz de urbanism pentru un ansamblu de cladiri a caror inaltime maxima este de 40 de metri. Imediat dupa, proiectul a ajuns la Ministerul Culturii unde s-a iscat un adevarat scandal.
Pe 21 decembrie 2009, ministrul Culturii la vremea respectiva, Theodor Paleologu, a dat aviz nefavorabil proiectului, acesta fiind retrimis la Comisia Nationala a Monumentelor Istorice.

Pe 29 septembrie 2010, Comisia Nationala a Monumentelor Istorice a dat unda verde proiect imobiliar din spatele Palatului Stirbey. In termen de 30 de zile, ministrul Kelemen Hunor trebuia sa decida daca va aviza favorabil sau nu proiectul care presupune construirea unui bloc de 37,5 metri inaltime in spatele palatului, monument istoric.

Acest aviz nu a fost dat, iar proprietarul, omul de afaceri Ovidiu Popescu a dat Ministerul Culturii in judecata.

Istoria palatului
Palatul Stirbey a fost construit intre 1833-1835 dupa planurile arhitectului Michel Sanjouand, la comanda lui Barbu Dimitrie Stirbey (1799-1869), in acel moment mare logofat. In timpul domniei sale (1849-1853 si 1854-1856), Barbu Stirbey a folosit palatul ca resedinta domneasca. In 1852, acestuia i se aduc modificari de catre Xavier Villacrosse si Moritz von Ott.

In 1882, Alexandru Stirbey, fiul domnitorului, schimba dupa proiectul arhitectului Friederic Hartmann fatada dinspre Calea Victoriei si apare etajul cu cariatide. Palatul era cunoscut de protipendata secolului al XIX-lea si de la inceputul secolui al XX-lea pentru balurile fastuoase care se tineau aici. In spatele palatului era amenajata una dintre cele mai frumoase si luxoase gradini din Bucuresti.

Complexul a ramas in posesia familiei Stirbey pina in 1948, cind are loc nationalizarea. Atunci bunurile si pivnitele revin Intreprinderii de industrializare a vinului. Intre 1954 - 1977, in palat este gazduit Muzeul de Arta Populara. La inceputul anilor '80, se deschide aici Muzeul Ceramicii si Sticlei, ce va functiona pina in 1994. Intre 2001-2004, palatul a fost recuperat de mostenitorii familiei Stirbey si a fost vandut unui anume Ovidiu Popescu.

Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac!!! :o  :o  :shock:
Ba nu, opreste-i!
Mai e pana la 1 aprilie... :(

 


Re: Clădiri deosebite Budy187

Eu unul daca as avea vreo putere asupra nemernicilor astora, mi-as exercita-o instant....Pacat ca nu prea avem ce face. E bine ca Nicusor Dan se sesizeaza la toate *****, iar la lucrurile intr-adevar serioase, se face ca ploua.....trist :cry:

 


Re: Clădiri deosebite PaulIP

Cred ca s-au inspirat de la Iasi, unde s-a construit un mall in imediata vecinatate a Palatului Culturii, de care este separata de un imens spatiu verde (ca un parc). Dar la ei spatiul permite, si s-a incadrat frumos, pe cand la noi...
Cand am aflat stirea de la ProTeVe, am crezut ca nu aud bine, pentru ca apoi sa aflu ca nu m-am inselat... :cry:

 


Re: Clădiri deosebite andrei11

:?:
Voi ati vazut proiectul sau vorbiti din auzite ?
Lasand la o parte ca Palatul Stirbey e usor de confundat cu o casa.
Apropo,b-dul George Cosbuc stiti care-i ăla ?

 


Re: Clădiri deosebite PaulIP

Sunt deschis oricarei completari si corectari. Chiar nu am vazut proiectul, insa cred ca stirea este adevarata, deoarece si anul trecut am auzit de un asemenea proiect
Pur si simplu m-a contrariat atat de tare articolul incat nu m-am uitat la eventualele greseli.
P.S.: vorba dulce mult aduce!

 


Re: Clădiri deosebite andrei11

PaulIP wrote:
P.S.: vorba dulce mult aduce!

De acord cu tine, dar fraza mea
Voi ati vazut proiectul sau vorbiti din auzite ?
trebuie citită si interpretată strict si nu am dorit sa spun ceva printre rânduri  :D
Daca vreti si parerea mea, eu acolo as fi amenajat un mic parc public -> adica in spatele "palatului", dar sunt constient ca nici un particular n-ar face asa ceva in aceasta viata, un parculet n-ar aduce niciodata un profit. In schimb cladirea pe care vrea sa o construiasca...

 


Re: Clădiri deosebite PaulIP

Am inteles. Imi cer scuze.
Solutii exista, dar sa avem si oamenii binevoitori (fara ghilimele) si influenti care sa le puna in practica.

 


Re: Clădiri deosebite Radu Stanescu

@andrei11 chiar a existat si inca exista un mic parc in curtea palatului. E vorba de Gradina Eden. Un loc foarte placut pe timpul verii.
eden.jpg (242.86 KB; downloaded 5369 times)


Acum e clar ca primaria nu face nimic sa reglementeze in vreun fel constructiile noi in zone protejate, si totul se bazeaza pe profit. Un alt exemplu pe cale sa fie finalizat e putin mai jos pe Calea Victoriei, pe strada George Enescu unde s-a ridicat o cladire de 9 etaje lipita de o casa monument istoric. Nu mai zic nimic de hotelul de langa, sau de imobilul tot de ~9 etaje de pe strada cealalta. In plus sunt o gramada de astfel de exemple in zone protejate din centrul capitalei. Atat timp cat Primaria si Ministerul Culturii permite astfel de constructii, nu stiu de ce ne facem griji.  :popa:

 


Re: Clădiri deosebite Goldmund

Domnule Radu Stanescu,
din pacate eu nu mai sunt demult in Bucuresti, insa oameni precum dvs pot salva mereu cateceva dintr-un oras, de multe ori chiar mai mult, daca tineretea interioara, prieteniile alese si abnegatia profesionala va sunt aliati.
In Germania , intr-un sat din estul Germaniei casa unui cetatean a fost modernizata si a depasit cu cativa cm. inaltimea celorlalte case, inaltimea acceptata in acea localitate. Bineinteles ca a venit televiziunea fiind vorba de cativa cm(3-5 cm!) pentru care propietarul trebuia sa darame un etaj sau sa-l refaca total. Legea i-a dat castig de cauza primarului , iar propietarul neatent a trebuit sa-si refaca casa(intr-un sat, case noi majoritatea, nimic istoric, normalitate.)
Ce ar trebui sa faca toti care stiu, care cunosc ce se intampla in Europa:
-nu va lasati coplesiti de realitate si luptati pentru o legislatie europeana(sau respectarea ei)
Asemenea grave greseli urbanistice pot distruge nu doar viata celor care au investit intr-un cartier de vile si case, dar distruge si imaginea unei regiuni, unui oras.
Dau doar cateva exemple:
www.google.de/maps/@44.410626,26.006557...L1v4kA!2e0

www.google.de/maps/@44.530201,26.142978...We-6fQ!2e0
(langa S.Americana si cartiere de vile apare un canion de blocuri -monstru, pe camp, aiurea)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420954 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use