Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Clădiri deosebite

173 posts, 61885 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Clădiri deosebite Gabi23

Turnul pentru ascensoare - Cea mai inalta cladire din Bucuresti

România deţine cel mai înalt turn pentru testat ascensoare din Europa, record inutil, fiindcă n-a fost niciodată folosit. Astăzi, turnul înalt de 122 metri, considerat cea mai sigură clădire la seisme din ţară, e în proprietatea lui Ion Ţiriac, care-l foloseşte ca suport pentru bannerele de reclamă ale reprezentanţelor sale auto. Năstruşnica idee a construirii unui megaturn pentru testat ascensoare i s-a năzărit tovarăşului Nicolae Ceauşescu în timpul unei vizite la fabrica de ascensoare IFMA, când, aflând cum sunt testate lifturile în România, s-a speriat că el sau consoarta ar putea rămâne blocaţi în vreunul din lifturile de la Casa Poporului.
Proiect de pionierat în ingineria de construcţii românească, turnul de 122 metri a fost ridicat utilizând metoda de turnare continuă a betoanelor, tehnologie utilizată doar la ridicarea barajelor pentru lacurile de acumulare: „Timp de trei luni, zi şi noapte s-a turnat încontinuu, până au terminat de ridicat cochilia turnului. S-au folosit cofraje culisante. Cifele stăteau la coadă în şir ca furnicile ca să descarce şi macaralele aveau montate pe ele reflectoare care în lunile alea pe o rază de câteva sute de metri au făcut din noapte zi. Dacă turnarea betonului s-ar fi oprit dintr-un motiv oarecare şi betonul turnat ar fi apucat să se întărească, noua şarjă nu s-ar mai fi legat şi ar fi trebuit să dea turnul jos şi să-l facă de la început.

După trei luni, când zidurile exterioare au fost gata, s-a trecut la interior, unde s-a lucrat doi ani, din ’86 până-n ’88”, îşi aminteşte inginerul Proca, de la IFMA. Despre turnul de ascensoare se spune că, în ciuda înălţimii, e clădirea cea mai sigură la cutremure din România: „Ea are 100 de metri deasupra pământului şi 22 de metri în pământ. E înfiptă aşa ca un par, ca un ţăruş. Clădirea, fiind o bucată compactă de beton, dacă se răstoarnă se răstoarnă ca un întreg, dar nu se poate, fiind aproape pe un sfert băgată în pământ”, explică directorul Lupu. Clădirea e împărţită în 23 de nivele betonate, iar peste 100 de metri sunt ridicate încă două etaje tehnice pe structură metalică. În interiorul turnului se află 8 puţuri adânci cât hăul, în care ar fi trebuit să se testeze diverse modele de ascensoare.€

17.05.2010.JPG (306.28 KB; downloaded 5971 times)

 


Re: Cladiri deosebite bercenicity

Cea mai inalta constructie din Bucuresti este cosul CET Progresu la 240m

 


Re: Cladiri deosebite shoppy

Eu am auzit ca ar fi turnul radio de la Ciurel, oricum, cred ca titlul e gresit, defapt trebuia sa scrie cladire nu constructie.
De asemenea, Tiriac nu cred ca a cumparat cladirea cu totul, doar a inchiriat exteriorul.

 


Re: Cladiri deosebite bercenicity

shoppy wrote:
Eu am auzit ca ar fi turnul radio de la Ciurel.

Ala are cam 200m (se vede si in Google Earth comparand umbrele blocurilor cu cea a turnului).

 


Re: Cladiri deosebite Goldmund

Va fi o cladire deosebita pentru bucuresteni, mai mult decat un mall sau un turn din sticla.
Daca cineva ne poate tine la curent cu aceasta constructie...
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 70065.html

 


Re: Cladiri deosebite ByOnu

In Piata Revolutiei este cladirea aceea veche de la care s-au pastrat doar petetii, in jurul/peste ea construindu-se o cutie hidoasa de sticla. N-arata prea rau, bine macar ca s-a incercat ceva prin integrarea constructiei vechi intr-un element nou, "fresh". :mrgreen:

Mai este un complex la fel ca cel mentionat mai sus, dar de dimensiuni considerabile, pe Stefan cel Mare, aproape de Piata Victoriei.

Daca aveti poze cu aceste cladiri, cred ca ar merita sa fie postate. :D


Insa mai sunt multe bijuterii arhitecturale (sau nu) prin Bucuresti. :P

 


Re: Cladiri deosebite Goldmund

@by Onu,
aceasta cladire  vroiai s-o vezi?

http://www.soravia.at/index.php?id=34

 


Re: Cladiri deosebite ByOnu

Goldmund wrote:
@by Onu,
aceasta cladire  vroiai s-o vezi?...


Da! :D Mi se pare super. Este o solutie ce ar trebuii adoptata mai des in cazul cladirilor vechi "irecuperabile". Intr-un fel pastram imaginea vechiului monument, iar in acelasi timp construim ceva nou si mai folositor. Preabine, acel "nou si folositor" trebuie sa fie si bine gandit, ca altfel iese un :| :lol:.

 


Re: Cladiri deosebite telvanni

Aceasta cladire se gaseste pe strada Argentina la numarul 43 (zona din spatele Guvernului,spre intersectia cu strazile Paris si Washington). Este o fatada indrazneata care mie imi place foarte mult.
In aproximativ 2 luni lucrarile interioare vor fi finalizate si va gazdui la subsol un spatiu pentru expozitii, la parter o cafenea iar la etajele superioare birouri (sau locuinte).









 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cladiri deosebite Mircea G

Aspectul interesant dar nu inteleg ce legatura are cu zona si cum s-a aprobat . Cert este ca proprietarul este un avar si un ...ma abtin ! , a mai si scos etajul in consola , stricind aliniamentul . Una peste alta , un jeg .
Expozitie , cafenele , birouri ....cite locuri de parcare are ?

 


Re: Cladiri deosebite telvanni

Scoaterea in consola a etajului (se numeste bowindow) este intalnita la destul de multe imobile de pe acea strada, n-a stricat niciun aliniament. Are 2 locuri de parcare in fata imobilului (strada e sens unic cu parcari amenajate stanga-dreapta) si mai e si parcarea din piata alaturata. Oricum zona e fara locuri de parcare ca-n orice loc din Bucuresti. Proprietarul n-a facut mai mult decat era acolo, si imobilul vechi avea tot doar cele 2 locuri de parcare.
Ca sa mergi la expozitie sau la o cafea nu e nevoie s-o faci deplasandu-te cu masina. Ramane problema celor care vor locui/inchiria spatiul (locuinta sau birou).

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cladiri deosebite Mircea G

telvanni wrote:
Are 2 locuri de parcare in fata imobilului
...Acele doua locuri de parcare de pe strada , nu sint ale lui sint publice , deci nu are nici macar un loc de parcare . Mai este nevoie sa spun ce cred ?
Sint curios ce scrie pe autorizatie , unde  si cum se face parcarea ...caci trebuie sa scrie daca nu este o autorizatie minarita ! dar cred ca este luata pe spaga .
Ia vedeti in poza pt ce a primit autorizatie si numarati etajele ... deci cred ca ne-am lamurit ! Altul care nu da doi bani pe legi ....
autorizatie.jpg (40.22 KB; downloaded 6562 times)

 


Re: Cladiri deosebite francezu72

e frumoasa cladirea intradevar...

dar unde s-au gasit si eu sa o construiasca :evil:
si faza cu parcarea ma inebuneste...ce sa faci cu 2 locuri de parcare!!!! :evil:

 


Re: Cladiri deosebite telvanni

Pe pancarta aia scrie Subsol+parter+2 etaje+etajul 3 retras, chiar si din poza se vede ca asa este.Aici n-a incalcat nimic. La urmatoarea vizita prin zona pun eu mana si pe autorizatie, chiar sunt curios ce scrie.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use