Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vederi din oraș

63 posts, 33100 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Vederi din oraș Goldmund

Un oras foarte frumos!
Puneti va rog cat mai multe poze din aceasta urbe

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Vederi din oras GAC

Apropo de antena de la Lujerului, stie cineva care este cea mai inalta structura din oras (si aici includ cos, antena..etc) si inaltimea exacta?

 


Re: Vederi din oras DanCld

Cea mai inalta cladire din Bucuresti este in zona Piata Victoriei, pe Mihalache aproape de intersectia cu Banu Manta si Dr. Felix - 120 de metri. Partea "interesanta" e ca nici pana in ziua de azi nu are vreun chirias din cauza unor probleme legale :!:

 


Re: Vederi din oras DanCld

Poze facute de la fereastra, adineauri:

Cladirea cea inalta pe care o mentionam mai sus; un pic mai in fata se observa si sigla "Generali" de pe cladirea de birouri de pe Buzesti. De asemenea cu un pic de atentie se observa si o bucata din cladirea BRD de la Victoriei. In stanga se observa cladirea MApN si "Posta Puisor". Strada secundara din planul central cred ca se numeste Adrian sau Luceafarului.

cladire-inalta-piatavictoriei2.jpg (193.87 KB; downloaded 6217 times)


Antena de la Ciurel; pare mai mare si fiindca e un pic mai apropiata geografic de mine decat Piata Victoriei. In plan mai apropiat se vede "bila" de la mall-ul Cotroceni (Afi) precum si cladirea renovata a Apaca. Cu rosu pare sa fie cladirea Sphera, in zona Razoare.

antena-ciurel2.jpg (107.96 KB; downloaded 6214 times)

 


Re: Vederi din oras bercenicity

GAC wrote:
Apropo de antena de la Lujerului, stie cineva care este cea mai inalta structura din oras (si aici includ cos, antena..etc) si inaltimea exacta?

Ar fi cosul CET Progresu cu cam 240m

 


Re: Vederi din oras subway guru

Cosul termocentralei n-a fost 'scurtat' la ordinul lui Ceausescu?
Eu asa-mi aminteam...

 


Re: Vederi din oras ByOnu

subway guru wrote:
Cosul termocentralei n-a fost 'scurtat' la ordinul lui Ceausescu?
Eu asa-mi aminteam...


Daca te referi la faptul ca era mai 'nalt decat The House of People, ... DA.  Insa din cate stiu a fost refacut... re inaltat mai exact. :geek:

 


Re: Vederi din oras andrei11

Da, asa este, au dreptate si Subway si Onu in egala masura. A fost una din primele lucrari care s-au realizat dupa 1989, reinaltarea turnului termocentralei.

 


Re: Vederi din oras subway guru

@DanCld:
De la tine, de la Stan Tabara de langa circul foamei Rahova si pana la turnul Industrialexport sunt cca 4,22km iar pana la antena STS sunt cca 4,25km...
Pozitia 'vecine' ti-am localizat-o fara mari dubii, prin 'metode ingineresti', am tras din prima poza aliniamentul coltz MApN, blocul cu aprozar la parter de la Puisor, printre turlele bisericii 'zisa cu OZN', si m-am dus cu 'viza' pana am gasit 'maidanele cu gunoaie' de te-am 'gasit'...trei puncte 'coliniare' nu mint niciodata chiar daca 'baza' e cam scurta, dar am comparat viza si cu un al doilea aliniament 'cu baza lunga', turnul Industrialexport-coltul blocurilor de vis-a-vis de aprozar de la Puisor si care 'se leaga' cu ceea ce se mai vede la 'orizont' spre dreapta, o bucatica din blocul RDS (aia bleu mica) , Generali si turnul BRD (gri) punand vizele pe GoogleEarth. Strada e Luceafarului.
O 'triangulatie adevarata' nu se poate face pentru ca unghiul de viza e foarte 'ingust' la teleobiectiv.
Doar de 'curiozitate', ce teleobiectiv 'misto' ai de bate la 4,5km?
Si 'rezultatul':
DanCld's Home
's home.jpg (93.71 KB; downloaded 6182 times)

 


Re: Vederi din oras DanCld

Locatia mea nu cred ca poate fi de interes pentru vreun cititor neutru - nu ca as fi facut un mare secret din ea vreodata. Btw, cand ma intorc din tara vecina si prietena in prima zi senina o sa pozez si turnul discutat mai sus de la CET Progresul - si sa mai zica vreunul ca prind cu aparatul foto doar gunoaie si betivi  :twisted:

(Cu aparatul foto - vezi informatia EXIF a pozelor, exista extensii de Firefox care dau raportul; de exemplu tu folosesti un Sony W125, Utilizator anonim un DSLR Canon 1000D)

 


Re: Vederi din oras subway guru

Nu-ti face probleme, chestia cu locatia era doar 'o joaca', am vrut doar sa verific afirmatia ta ca esti mai aproape de 'antena' decat de 'zgarie-nori'...iar scopul 'real' era sa identific cladirile inalte prezente in foto (corectie in ce priveste bucatica bleu, nu e cladirea RCS, e un bloc tot de pe Buzesti)...
Am facut 'public' jocul ca sa vada tot omul cum se poate 'analiza' o fotografie...pentru a 'ghici' locatia ta erau suficiente pozele cu 'gunoaie si betivi' (daca mai prinzi dintr-astia pe la noi prin cartier, te rog nu ierta nimic, trage-i in 'poza' - era sa scriu 'in tzeapa' -  si da-i la 'gazeta de perete' - si aici era sa scriu altceva, dar ma abtin...)
Secretul 'pozelor tale reusite' cu bataie la 4,5km e doua: o zi exceptional de senina si zoom-ul optic 15x...poate prinzi o zi de cristal dintr-asta 'exceptionala' si incerci sa fotografiezi Bucegii...de acasa...crede-ma ca e 'posibil'...
'Gioartza' mea e de la 'reduceri', sa nu-mi para rau daca o scap in noroi pe santier, dar ma gandesc serios sa-mi iau una mai noua si totodata sa-mi innoiesc vechile 'tunuri' ce s-au demodat cu un Canon ultimul 'racnet'...
Pana atunci, toate cele bune, atat tie cat si 'motanului'...si 'spor' la fotografiat...

 


Re: Vederi din oras DanCld

Revin cu fotografia turnului de la CET Progresul (5.6km de la mine). A, legat de distantele mentionate mai sus - pana la Piata Victoriei respectiv pana la Ciurel mintea mea de inginer spune ca o diferenta de 30 de metri la distante gen 4200m poate fi marita, micsorata si poate inversata daca facem fotografia de la scara 1, scara 2 sau scara 3 a blocului :lol: Ba chiar poate intra in marja de eroare a hartilor cu detaliu mai slab de 1:30000 (adica 1mm pe harta = 30m in realitate)

cet-progresul.jpg (176.86 KB; downloaded 6040 times)

 


Re: Vederi din oras subway guru

Draga DanCld,
'turnul' respectiv e pe Mihalache...
Crede-ma ca am facut 3 'randuri' de masuratori (ca sa 'baleiez' toate scarile de bloc) si mi-au dat toate o distanta un strop mai mare spre antena decat spre 'turn'...masurate pe Google Earth unde poti 'asuma' o rezolutie de sub 10m...
Oricum, ai o pozitie clasa 1a, cred ca o 'panorama' de pe terasa blocului intr-o zi senina ar fi foarte 'misto'...
Inca o data, toate cele bune!

 


Re: Vederi din oras Costin

A, acolo e Piata Timpului... aproximativ vizavi de Piata Roma... v'am lamurit, nu?
Nu stiu de ce nu se lipesc de mine denumirile astea... poate pentru ca sunt complet nefiresti si ca nuca'n perete... zic si eu ca tot omu'.
PS. E langa magazinul Cocor Piata Timpului, pentru cei ce nu si'a dat seama :P

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use