Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 333006 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 ByOnu

Asta da proiect serios, nu ca porcaria aia de la intersectia Calarasi cu Hristo Botev. :cry:

 


Re: Sectorul 3 realistul

Am înțeles ca și în sectorul trei, la fel ca și în patru au reziliat contractul de salubrizare cu Rosal. Știe cineva daca este adevărat?

 


Re: Sectorul 3 lecter

Este, de luni a preluat PS3 activitatea...

 


Re: Sectorul 3 realistul

Va fi că și în  S4. Nu vor face fata cu curățenia. In schimb vor baga borduri la greu.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Piata Titan (in fata fostului "Complex"), duminica 23 septembrie....
Cine stie cum se numeste aceasta forma de relief?....






 


Re: Sectorul 3 andrei11

DEX - ul :
MAMELÓN, mameloane, s. n. 1. Vârful proeminent al mamelei, unde se deschid canalele care secretă laptele; sfârc. 2. Ridicătură de teren izolată, având de obicei vârful rotunjit. – Din fr.mamelon.

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Se vede ca acest copac este mai scuturat de frunze decat cei din fundal, cel mai probabil pentru ca nu-i mai ajunge suficienta apa la radacini.

 


Re: Sectorul 3 abc_XC

Sursa este TVR: http://stiri.tvr.ro/depozit-ilegal-de-gunoaie-in-sectorul-3--garda-de-mediu-bucure--ti-spune-ca-primaria-risca-amenzi-de-pana-la-50-000-de-lei_836206.html#view
Depozit ilegal de gunoaie în Sectorul 3. Garda de Mediu București spune că primăria riscă amenzi de până la 50.000 de lei
Epopea gunoaielor din Sectorul 3 este departe de a fi rezolvată. Peste noapte, pe malul Dâmboviței, pe un teren viran, a răsărit un depozit de deșeuri, ilegal. În timp ce Primăria Sectorului 3 a refuzat să vorbească cu jurnaliștii TVR pe acest subiect, reprezentanții Gărzii de Mediu spun că știu de situație și le-au cerut autorităților locale să remedieze situația până mâine dimineață. Autorități care, potrivit comisarilor de mediu, au declarat că gunoiul este lăsat acolo de autori necunoscuți. Realitatea din teren arată cu totul altceva. Singurele mașini care depozitează gunoaie acolo sunt cele ale primăriei de sector.
Pe un teren din Sectorul 3, până nu de mult plin de vegetație, a apărut un munte de gunoaie înalt de câțiva metri.
Pe acest teren aflat la 7 km de Piața Unirii și la nici 100 de metri de Râul Dâmbovița,  sunt depozitate o parte din deșurile strânse de pe raza Sectorului 3. Pentru ca depozitul să nu fie vizibil, acesta este mascat cu pământ și crengi uscate.
Comisarii Gărzii de Mediu București care au mers la fața locului, au constat neregulile. Aceștia spun totuși că nu vorbim despre un depozit ci de abandonarea deșeurilor.
"Primăria Sectorului 3 și-a luat angajamentul ca până mâine dimineață nu va mai fi nimic acolo. Ei au declarat că cei care au depozitat acolo sunt autori necunoscuți. Dar sunt mașinile Primăriei Sectorului 3. Se văd. Nu le-am văzut eu personal. Zona va fi monitorizată în continuare" - purtător de cuvânt, Garda de Mediu Bucureşti, cms. Andrei Corlan.
Reprezentanții Gărzii de Mediu susțin că dacă situația nu se va remedia, Primăria Sectorului 3 riscă amenzi cuprinse între 25 și 50 de mii de lei.
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în urma solicitării jurnaliștilor TVR, au mers pe teren și au constat neregulile. Au găsit cantități "mari de deșeuri" fapt care provoacă disconfort olfactiv.
DSP cere Primăriei Sectorului 3 să strângă gunoaiele și să identifice proprietarul terenului.
Deși i-a fost solicitat un punct de vedere și Primăriei Sectorului 3, până acum nu am primit niciun răspuns. Depozitarea deșeurilor a devenit o problemă în Sectorul 3 după ce activitatea firmei de salubrizare a fost preluată de primărie.

Mai jos este materialul video din reportaj.  
http://stiri.tvr.ro/embed.php?video_id=178242'%20width='600'%20height='480'%20scrolling='no'%20frameborder='0'%20>

Cred ca este acelasi teren la care facea referire colegul TibiV in data de 9 septembrie.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Da, este terenul din postarea mea de pe 9 septembrie: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=24&t=2331&start=798#p282438

Dar gunoiul este undeva la limita nordica, cea dinspre liniile electrice.
Am surprins si eu atunci ceva detalii:






 


Re: Sectorul 3 TibiV

Este foarte interesant ceea ce se intampla cu terenul ala...

Poze de duminica, 30 septembrie.
Primele sunt "vederi aeriene" de pe pasajul NG... :D







Zoma marcata cu  X este zona de unde incep pozele de la sol....



... adica astea







Acum incep sa ma apropii de LEA



Observati basculante si alte utilaje







Fostul morman de gunoi


 


Re: Sectorul 3 TibiV

Am ajuns la marginea terenului.
Intre teren si LEA cvadrupla exista un drum din placi de beton. Vedere spre NG.



Vedere spre Vitan/CET Sud



Cam asta a ramas din mormanul de gunoi



Desi era duminica la pranza, camioanele si utilajele alea se miscau in zona imprejmuirii care cred ca este un fel de organizare de santier







De remarcat ca terenul a fost bine compactat, se vad urmele...



Organizarea de santier











Aici se termina zona de defrisari


 


Re: Sectorul 3 TibiV

Au inceput sa inalte un gard langa Splai.
Tevi de 2 metri de care sudeaza plasa de Buzau...
Fara poze.

 


Re: Sectorul 3 Puss in Boots

Ati aflat ce se face pe terenul ala defrisat? Sincer pe mine ma duce cu gandul la vreo parcare la cum vad pamantul ala cu pietris compactat (relocare de garaj STB? ca tot era vorba de disparitia autobazei Pipera pentru spitalul ala).

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Negoita a inventat "solariile"...
In dreptul Pietei Titan, vedere spre Pallady...



Ne rotim spre L.Rebreanu











De la str. Postavarul spre Pallady



De la str. Postavarul spre Rebreanu


 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421827 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use