Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 332987 views
 
Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 cris_m

A scris colegul Tibi acum ceva timp: viewtopic.php?f=281&t=4599
Este vorba despre o statie de colectare a deseurilor din S3.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Nu, Cristi, colegul BIGRED a spus pe malul drept...

Adica altceva decat cel de langa pasajul NG, care este pe malul stang....

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Da, scuze, acum am vazut... Bigred a luat sensul de curgere al râului, cel de la geografie. Eu l-am luat pe cel de circulatie :)

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Se intampla la proaspetii soferi...
Evident, ai fi ramas fara carnet - in Anglia.
:lol:

 


Re: Sectorul 3 adila

Confirm si eu ca pe malul drept sunt doua hale rosi construite de S3, dar pe teritoriul S4. In plus mai este ceva care este foarte dubios construit tot de Primarie: un drum paralel cu  Splaiul Unirii, aflat cam la 2-3 m distanta de el, care tine de la strapungerea NG pana daca nu ma insel in dreptul acestor construtii S3 (sa tot fie 2km). Denumirea de drum este cam mult pentru ce s-a execuat aici. Pe scurt, ca am vazut ce s-a facut, au folosit un buldozer sa imprastie tonele de gunoaie de pe marginea drumului, si cu ocazia asta au ras si boschetii de pe margine. Apoi au turnat niste piatra sparta pe care au compactat-o superficial.

 


Re: Sectorul 3 URANUS

De azi mai bifam asfaltarea a doua strazi de pamant din S3 si anume Malul Mierii si Marului (zona Trapezului) dupa reteta bine cunoscuta adica fara sa fie in prealabil trasa canalizarea si iluminatul public.

 


Re: Sectorul 3 adila

Ce-mi place mie la S3 este ca Primarul se tine tare pe pozitie cu zona din parcul Alexandru Ioan Cuza adiacenta Bd. Nicolae Grigorescu sa nu miste un deget pentru ingrijirea ei. Bine o sa spuna unii incepand cu Primarul, ca acolo nu e parc. Acest spatiu verde inca, cu suprafta de foarte multe hectare este ravnit de agentii imobiliari pentru a-l transforma in beton. Acum este plin de gunoaie, copaci rupti, aurolaci, fara lumina etc, o situtie care pe care Primaria o incurajaza pentru a duce la exasperare populatia pana cand aceasta nu se va mai opune proiectelor imobiliare prin care se distruge acest spatiu verde. Eu zic ca trebuie laudat acest Primar pentru tenacitate.

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Da, exact, acolo NU e parc și cu asta discuția pe această temă e încheiată. Să se rezolve întâi  cu actele și după aceea discutăm. Dacă se apucă acum să amenajeze ceva este pasibilde mititica și o să săriți în  sus 10 m că primarul cheltuie bani publici pe lucrări inexistente. Nu poți să întreții un parc când acolo NU e parc.

 


Re: Sectorul 3 Puss in Boots

Da, ne place sau nu, ala nu e parc. Ca atare, se poate ori construi ceva de catre un privat care il va cumpara sau daca-l ia Primaria, poate extinde IOR-ul pana acolo. Interesant de stiut momentan cine e proprietarul terenului.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Oricat ar vrea sa faca ceva cu acea zona, primaria in frunte cu Betonita nu poate actiona pentru ca zona este, vezi doamne, proprietate privata. Si culmea, chiar este, pentru ca Bordurarul sef Videanu a zis el ca e bine sa expropieze anumite zone din oras. Ma mir ca nu e si blocul meu pe proprietate privata... :roll:

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Ba a fost  :) . Dar ești acoperit de o lege dată de Regimul Iliescu ( de fapt de dinainte de primele alegeri de după 1989 ) care te protejează.  :bere:

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Zona respectiva A FOST si ca urmare a legii mentionate de Andrei INCA ESTE parc. Din pacate, proprietarul nu este PS3 sau PMB, asadar ei NU pot interveni pe proprietati private decat cu amenzi (care dupa cate stiu eu, s-au tot dat).

Ca parere personala, daca proprietarul NU este cunoscut sau contactabil si NU este interesat (evident) de PARCUL pe care il are in posesie, nu are decat sa faca un schimb cu o primarie pentru un teren echivalent. Adica alt teren viran in Bucuresti. Pana la urma la vremea la care i-a fost expropriat, asta era: un maidan. Deci ar fi absolut logic sa primeasca inapoi tot un maidan, nu un parc pe care el sa il transforme in maidan.

 


Re: Sectorul 3 realistul

Parcul Brâncuși retrocedat...

 


Re: Sectorul 3 andrei11

:shock:
Ar fi o mare porcărie capitalistă...

 


Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421820 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use