Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 329403 views
 
Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 Florinds

TibiV wrote:
Poza facuta marti, pe N.Grigorescu sens spre Piata Titan, inainte de intersectia cu str, Postavarul.

Observati pomisorii plantati pe axul spatiului verde. Este maximum 1 metru distanta dintre ei...  :shock:


Sunt platani??  :shock: Daca e asa, cu siguranta ajung prea multi bani pentru primariile de sector, nu mai au ce face cu ei si trebuie schimbat ceva pe la bugete! Incercati sa cumparati un platan cu inaltime de 5 m si vedeti cat este, si apoi vedeti cu cat cumpara primaria si cati platani sunt! Vedeti si la cat ajunge grosimea tulpinii si daca nu e strigator la cer ce face acest individ cu banii nostri!
http://www.gandul.info/stiri/primaria-capitalei-a-dat-90-000-de-euro-pe-50-de-platani-2959137

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Este strigator la cer ca se planteaza... platani? Stiu ca Negoita se tot lauda ca ADP S3 are pepiniera proprie din care chiar vinde.

Mi se pare strigator la cer ca se planteaza atat de apropiati, nu cred ca au viata lunga in acest fel.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Nu pot fi platani...
PMB a dat 90k euro pe 50 de platani.

Astia de la PS3 pozati de mine mai aveau vreo 100 de copacei in camioneta din poza, fara sa-i numaram si pe cei deja plantati.

Da, mare idiotenie.
Copacii astia se vor sufoca unul pe altul....

 


Re: Sectorul 3 Florinds

ByOnu, sari aiurea, este strigator ca se planteaza intr-adevar prea apropiati, in primul rand pentru ca nu au loc  sa se dezvolte, tulpina poate ajunge de la unul la celalalt si in al doilea rand pentru ca se consuma aiurea bani. Pretul a mai scazut fata de vremea lui Videanu, gasesti pe olx unul de 2m cu 100 RON (eu am luat cu 100 RON unul de 0.5 m), dar oricat ar mai fi acum, 50%, 2/3 sau mai mult sunt pur si simplu bani aruncati, intrucat se puteau pune foarte bine si 20% din cati s-au pus. Caz in care l-as fi felicitat pe Negoita, asa doar mi-am dat seama de scopul real....
Sunt platani, Tibi, din mai multe motive, PS3 planteaza platani aproape exclusiv, arborele arata ca un platan si platanii rezista cel mai bine langa asfalt. Cel mai simplu ii recunosti dupa fructul rotund care rezista peste iarna, prin faptul ca intra in vegetatie foarte tarziu si prin faptul ca au o frunza mare cu 3-5 lobi triunghiulari. In poza nu se vede bine, dar sunt aproape sigur ca sunt platani.
Din cand in cand recitesc articolul asta si ma bucur ca se planteaza platani, in contradictie cu ce a afirmat ByOnu:  :mrgreen:  
http://cursdeguvernare.ro/platanii-acesti-sanitari-ai-otr%C7%8Evii-istoriei-noastre-recente.html

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Colega, cred ca nu m-ai inteles. Unde sar aiurea?

1. ma bucur ca se planteaza platani.
2. nu mi se pare normal sa se planteze atat de apropiati unul de celalalt deoarece nu se vor putea dezvolta.
3. PS3 nu cumpara platanii, ci ii creste in pepiniera ADP S3.

Unde sar aiurea?

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Colega,
1.
ByOnu wrote:
Este strigator la cer ca se planteaza... platani?
Ce ai vrut sa spui cu asta?
2. OK, de acord.
3. De ce nu ii vinde, daca a devenit asa un mare producator si de ce isi bate joc de ei?

 


Re: Sectorul 3 TibiV

TibiV wrote:
12 aprilie




Azi dimineata a disparut gardul de pe Nerva Traian...
Se vede frumos... :)
Dar am putut face o singura poza, pe seara.... Nu mai multe, caci mi-as fi "umplut frigiderul" cu claxoane... :D


 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 lucica

La Vitan au fost montate acele garduri de protectie plus banca si cosul din imagine.
Banca
Fotografie2517.jpg (959.89 KB; downloaded 2088 times)
Gard
Fotografie2518.jpg (994.99 KB; downloaded 2081 times)

 


Re: Sectorul 3 TibiV

In asteptarea deschiderii TN Ikea (Timpuri Noi - Ikea)...
Sambata, 19 mai 2017...




Primele cateva poze sunt facute cam de pe locul domnisoarei cu umbrela de mai sus...


















 


Re: Sectorul 3 TibiV

Vedere "in sus", spre Octavian Goga



Sunt foarte avansati cu "pardoseala"



In sens invers, spre Splai...



Aici este clar ca vor fi niste bazine cu "arteziene"...



... si inca niste bazine "zdravene"


 


Re: Sectorul 3 TibiV

Fatada "laterala", dinspre Nerva Traian



















Curtea interioara...




... frumos...


 


Re: Sectorul 3 TibiV

"Betonelul roz" arata iarasi foarte bine in sectorul 3.
Suntem pe Camil Ressu, in fata la 150 de metri este intersectia cu N.Grigorescu...



Unde au fost masinile prea apropiate de "bordura de beton" nu au putut sa dea cu "tencuiala roz"...












Daca trebuie sa tencuiasca in fiecare primavara, este clar....:lol: :lol: :lol:

 


Re: Sectorul 3 rosetti61

Doreii nu au prea fost la sala... Le impingeau un pic. dadeau cu "smacolina" rosie apoi le aduceau la loc. (asta e din ciclul sa zugravim fara sa mutam mobila :mrgreen: ; au comis-o la metrou, la Piata Victoriei M1 unde au vopsit peretii acum ceva ani fara sa dea jos panourile publicitare si cele cu denumirea statiei - cand au spoit-o cu bleu :D ). Cunaostem si alte cazuri cu asfaltari sau trasee netcity :mrgreen:  :mrgreen:

LE: m-am uitat prin colectia de zambete si lipseste cel care se da cu capul de zid, cele care-si dau ciocane si multe altele, sugestive.

 


Re: Sectorul 3 PinkyHog

Dar  n-a mentionat nimeni ca s-a plantat gard viu + sistem de irigatie. Se vede si in pozele cu bordurile proaspat spoite  si in pozele de la Vitan cu gardul.

 


Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use