Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Catedrala Mântuirii Neamului

549 posts, 152719 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 40
 
 

📖 Pagination options
Re: Catedrala Mantuirii Neamului Goldmund

@Andrei11,
eu unul nu i-as judeca atat de dur pe enoriasii si clerul din Vest care fac...bine. Aici nimeni nu face ceva caritativ ca sa afle lumea...De ce crezi tu asa ceva negativ?! Oamenii sunt rai si buni peste tot si pacatosi suntem cu totii...
Ai scris:
"Multe biserici efectueaza si astfel de servicii filantropice dar voi habar nu aveti - eu sunt in sistem si stiu despre ce vorbesc - se incalca una din porunci."
Pai, Andrei, care porunca?(ca sunt doar zece) A cata porunca?...
In plus, "cine sunt eu sa-i judec pe altii"? Si nu spune Sfantul Pavel ca dupa faptele noastre vom fi judecati ?!
Pace!

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului andrei11

Matei  - VI – 1 - 4
1.Luaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2.Deci, când faci milostenie, nu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii în sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
3.Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta,
4.Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.


Matei XXII – 37 / 40
37.El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38.Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39.Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40.În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.


Asadar pentru cei care suntem cu Noul Testament nu mai sunt de actualitate cele 10 porunci ale vechiului testament, care apropo, ni se flutura pe la nas dar majoritatea nu stim decat doua, sa nu ucizi si sa nu ****** cu femeia altuia. Restul sunt in ceata. Evident ca la ora actuala se cauta pe internet si se gasesc foarte usor, de acea nici nu le scriu aici.
Si continui sa precizez si sa reiau rolul bisericii este unul SACRAMENTAL si nu unul filantropic..  Se cam confunda aceste 2 laturi.
Am spus ca cele zece porunci ale Vechiului Testament nu mai sunt de actualitate, nu ca nu ar trebui respectate, asta ca sa nu provoc  confuzii.

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului subway guru

Eu va propun sa lasam la o parte atat aspectele 'teologice' cat si cele 'filantropice'...
Altfel riscam sa ajungem sa ne disputam asupra 'sexului ingerilor'...
In fond discutam despre 'o constructie' in termenii cei mai lumesti posibili...
Hai, va rog eu sa revenim 'cu picioarele pe pamant'... :?

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului Goldmund

@Andrei11,
mi-ai adus aminte de doua doamne elegante si cam trecute de prima tineretze, care tot treceau prin fatza casei mele si chiar intrau in curte(eu nu le-am incurajat, dar nici nu le-am gonit...),cu Biblia sub bratz si cu citatele preferate(ale sectei respective?) din Carte...Eu nu o sa dau citate din Biblie(apropo, nu mi-ai spus care porunca se incalca atunci cand cineva face bine... :roll: ).
Pai "sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insutzi", ce poate insemna daca nu un ajutor concret, precum vad pe aici din partea clerului si enoriasilor catolici si protestantzi.
Rolul Bisericii Crestine este SACRAMENTAL si FILANTROPIC...
@subway guru,
ai dreptate si chiar, sa revenim cu picioarele pe pamant(ca e nevoie cateodata :oops: ), insa e vorba de o Catedrala...Sunt convins ca inginerii constructori ne vor ajuta sa intelegem mai bine despre partea tehnica a santierului, tehnici si solutzii in constructia imensei cladiri, dar asta e doar partea lumeasca, care o s-o vedem...Daca nu aici, cand si unde stam de vorba despre Credintza?

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului andrei11

Uite aici un forum bunicel. Nu sunt eu multumit de el, dar merge ptr inceput. Cat priveste rolul filantropic, intra si tu pe adresa BOR si vezi acolo "varful aisbergului". Numai bine ! Daca nu te satisface forumul respectiv, o sa-ti dau si alte adrese "mai tari".
Nu cauta "Andrei11" ca nu o sa-l gasesti acolo unde te-am trimis eu pentru inceput.

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului andrei11

Uite alt link pe care eu il urmaresc intens. Oricum sunt extrem de multe adrese si nu vreu sa influentez pe nimeni. AICI.
Si aici ALTUL. Ma opresc cu reclama aici.

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului Goldmund

Mersi, Andrei pentru adrese
Doamne ajuta!

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului subway guru

A aparut si un 'musuroi' de pamant proaspat excavat in zona...
Image0085.jpg (141.28 KB; downloaded 4193 times)

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului Highlander

E bine ca se face catedrala. De ce?
Sunt bani donati de Papa Ioan Paul al II-lea special, cateva sute de milioane de euro, cam o treime din costuri, care s-ar pierde.
Ar mai face disciplina pe maidanele alea, si ar mai inviora zona.
Actuala catedrala e mica pentru un oras asa mare. Catedrala nu se face pt biserica, ci pt oameni. La fiecare slujba la atriarhie te uiti pe pereti si auzi la radio. Slabe sanse sa intri inauntru. Cand a murit patriarhu nici pe deal nu mai era loc.

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului Dominatrix

Highlander wrote:
E bine ca se face catedrala. De ce?
Sunt bani donati de Papa Ioan Paul al II-lea special, cateva sute de milioane de euro, cam o treime din costuri, care s-ar pierde.
Ceea ce spui tu, draga Highlander, e din vise "etnobotanice" nu are nici o legatura cu sincretismul faptelor.
Highlander wrote:
Cand a murit patriarhu nici pe deal nu mai era loc.
Dumnezeu sa-l ierte! Ca eu nu pot.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Catedrala Mantuirii Neamului Tom

Daca Papa doneaza :?: bani pentru o catedrala ortodoxa, inseamna ca catedrala e catolica? Daca nu e catolica, e totusi ortodoxa sau ar mai trebui invitati si rabinul si muftiul sef sa contribuie la ea?
Pare sa sune tot mai mult a scenariu conspirationist ca catedrala + casa popoului vor constitui sediul guvernului mondial.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Catedrala Mantuirii Neamului Mircea G

Highlander wrote:
............... si ar mai inviora zona.

Acea zona  ( 13 Septembrie ) nu a fost de interes pina la demolare iar dupa constructia de blocuri a devenit cea ce numim - o zona moarta - , lipsita de interes . Activitatea comerciala este praf , sociala ...nu exista . Credeti ca catedrala la aduce -viata - in zona ?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Catedrala Mantuirii Neamului Tom

Mai curand ar mantui zona de tot :lol:

 


Re: Catedrala Mantuirii Neamului George

Goldmund wrote:
\ e vorba de o Catedrala...Sunt convins ca inginerii constructori ne vor ajuta sa intelegem mai bine despre partea tehnica a santierului, tehnici si solutzii in constructia imensei cladiri, dar asta e doar partea lumeasca, care o s-o vedem...Daca nu aici, cand si unde stam de vorba despre Credintza?


Cred ca sensul spiritual al lucrurilor nu trebuie sa-l omitem din nimic din ce facem. Intr-adevar, ce sens are sa vorbesti despre o catedrala, fara a vorbi despre sensul sau religios? In general cei care ne consideram crestini trebuie sa ne raportam staruitor la Dumnezeu, indiferent ce facem, ce construim, scriem sau gandim.
In aceasta ordine de idei a discutiei, de care m-am bucurat, semnalez si eu ca astazi a fost ales mitropolit al Clujului IPS Andrei, un traitor si un ierarh care nu este plin de ifose.
Ma bucur, si ma bucur si pentru ca alegerile IPS Teofan (Moldova) si IPS Andrei (Cluj) demonstreaza ca patriarhul nu este dictatorul manipulator prezentat de unii, ci un pastor intelept.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 40
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420558 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use