Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 1

441 posts, 156245 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 1 andrei11

1) E santier si bulevardul este deschis circulatiei publice ? Parca acum ne critica guru cu "Portile Deschise" si eforturile facute de constructor, eforturi pe care noi nu le-am apreciat.
2) Mi se pare cam periculos sa ai un santier unde circula masini care nu apartin santierului.
3) Da, ai dreptate, dar pentru ce le trebuie autobuzelor RATB sa circule << la paleta >> ? Nu exista reguli ( clare ) de circulatie ? Sau vorba ta regulile de circulatie se aplica drumurilor deschise circulatiei iar acesta inca nu e un drum deschis !
4) Ai o bere de la mine, poti sa ma contactezi pe MP. Sunt om de cuvânt.
PS : Tot pe cuvânt de onoare nu e anuntat nici un santier acolo.
Daca drumul inca nu e public in caz de accident ( daune, etc ) nici o societate de asigurari nu o sa recunoasca nicio polita. Se spune clar ca polita e valabila pe drumurile deschise circulatiei publice. E cu cântec ? ( orchestra ).

 


Re: Sectorul 1 Adrian Rosca

Pai pe drumurile publice in reabilitare (ex. centura Bucuresti, Liviu Rebreanu, Nicolae Grigorescu, etc) nu circula masini? Si alea nu sunt santiere?

 


Re: Sectorul 1 andrei11

Da, da' nu e cu paletă.  :D
Oricum nu stim in acte cum e scris acolo, deviatii temporare, etc, etc. Ai uitat de BIG Berceni.
Deviatiile temporare am impresia ca nu fac parte din santier ca nu trebuie sa semnezi fisa de protectia muncii / PSI cand treci prin zona. Si nici de paleta n-ai nevoie.  :mrgreen:

 


Re: Sectorul 1 Adrian Rosca

Da' pe DN-uri in reabilitare ai circulat cumva?





^Alo domnu' cu masina, domnu' sofer, aicea e santier, nu e voie sa se circule. Hai, usurel inapoi, ca-ti dau una cu paleta in cap. Dreaq nesimtit  :D

 


Re: Sectorul 1 andrei11

Da, am circulat, dar santierul era semnalizat.
Iti spun eu sigur suta-n mie, blablabla,  la Straulesti nu e nici un semn de santier care sa te avertizeze ca urmeaza o paleta, ceva. Te trezesti cu paleta-n fata fara sa poti spune ceva. Nu e nici o limitare de viteza, un semn din ala specific, orice. E la CV in schimb.

 


Re: Sectorul 1 TibiV

Piata Charles de Gaulle, arcul de cerc dintre Primaverii  si Dorobanti
In spatele macaralei este un gald alb metalic pe care scrie ARES...



Iar in spatele gardului este ditamai groapa



Poze facute chinuit, pe sub gard...




Interesant ca nu era nici un panou de santier...
Dar o tanti mi-a spus ca vrea sa cumpere un apartament in viitorul bloc care se construieste acolo...

 


Re: Sectorul 1 abc_XC

Explicatia pentru pozele lui TibiV :
Dezvoltatorul imobiliar One United Properties demarează lucrările la un nou ansamblu rezidenţial de lux în Capitală, situat în zona Pieţei Charles de Gaulle, la intrare în cartierul Primăverii.
Proiectul, denumit One Charles de Gaulle, va cuprinde 33 de apartamente în două clădiri cu regim de înălțime subsol + demisol + parter + 3 etaje + etaj retras + etaj tehnic, însumând o suprafaţă construită de 8.000 de metri pătraţi. Suprafața locuibilă va fi de 4.000 mp. Livrarea este estimată pentru a doua jumătate a anului 2017, au anunţat reprezentanţii dezvoltatorului.
Proiectul va fi realizat urmând principiile clădirilor “verzi” şi va asigura un nivel ridicat de eficienţă energetică.

Informatia este preluata din Arena Constructiilor: http://www.arenaconstruct.ro/un-nou-ansamblu-rezidential-de-lux-va-fi-realizat-la-piata-charles-de-gaulle/

 


Re: Sectorul 1 cris_m

Imi poate marca cineva, va rog, pe o harta unde se afla mai exact santierul? M-am uitat pe o harta, dar tot nu mi-e clar :?

 



Re: Sectorul 1 cris_m

Mersi  :bere:

 


Re: Sectorul 1 TibiV

shoppy.
corect, exact asta este lucrarea despre care este vorba...

 


Re: Sectorul 1 abc_XC

Sursa este site-ul oficial al primariei Sector 1: http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1457/dupa-26-de-ani-primaria-sectorului-1-construieste-primul-spital-nou-in-zona-de-nord-a-capitalei

Data: 26.08.2016
După 26 de ani, Primăria Sectorului 1 construiește Primul spital nou în zona de nord a Capitalei
Spital nou, construit în Sectorul 1 după toate standardele clinicilor de renume din Europa. Acestea sunt caracteristicile primului proiect de mare anvergură din Capitală, care are ca obiect sănătatea bucureștenilor. Primăria Sectorului 1, în parteneriat cu Ministerul Sănătății, va investi în construirea unui centru de sănătate complet, dotat cu aparatură de ultimă generație.

"Orice primar trebuie să facă din sănătatea oamenilor o prioritate absolută. Trebuie să punem înainte de toate însănătoșirea celor bolnavi într-un timp cât mai scurt și în condiții spitalicești cât mai bune. Sectorul 1, de fapt întregul București, are nevoie urgentă de un spital nou, dotat la standarde europene și în care să lucreze medici bine pregătiți. Iată de ce administrația pe care o conduc va finanța construirea celui mai performat spital din estul Europei. Mă bucur că am găsit un partener în Ministerul Sănătății și că, împreună, putem realiza acest proiect atât de necesar orașului și comunității locale", a declarat Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.

Noua clinică va funcționa ca un spital municipal, fiind un operator de servicii medicale pentru toți bucureștenii. Unitatea medicală va fi situată în zona de nord a Capitalei, pe strada București-Târgoviște, la numărul 10.

Spitalul, a cărui construire va fi finanțată integral de către Primăria Sectorului 1, va avea un principiu complet de eficientizare a actului medical. Aceasta înseamnă că investigațiile, diagnosticul, tratamentul și recuperarea pacienților se vor face în același centru medical.

"Am identificat un teren de 4,4 hectare pe care-l avem în administrare în zona de nord a Bucureștiului și care se pretează unei investiții de asemenea anvergură. E o zonă verde, cu deschidere mare la strada, foarte ușor accesibilă. În perioada următoare voi declanșa, împreună cu Primăria Capitalei, toate procedurile pentru a putea să intrăm în linie dreaptă cu acest proiect. Voi demara un concurs internațional de arhitectură și voi chema la licitații constructori cu experiență în ridicarea spitalelor. Voi face totul pentru ca spitalul să fie gata în acest mandat", a continuat primarul Dan Tudorache.

Pentru că Bucureștiul are nevoie de un operator de servicii medicale care să facă față și situațiilor de criză, noul spital din Sectorul 1 va respecta toate standardele de asistență medicală pentru cazurile de urgență. În plus, spitalul va funcționa ca un centru universitar pentru studenții universităților de medicină și medicii rezidenți.
Construirea unui nou spital ultramodern presupune și angajarea unui personal medical de excepție. Primăria Sectorului 1 și Ministerul Sănătății au în vedere încurajarea medicilor români care au părăsit țara să se întoarcă în România și să lucreze într-un mediu cu totul nou.

"Vreau să construim, în zona de nord a Bucureștiului, un ansamblu de locuințe de serviciu care să fie închiriate întregului personal medical la prețuri modice", a mai declarat primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.

 


Re: Sectorul 1 URANUS

Sursa: B365.RO
Clinica de Neurochirurgie şi chirurgie cardiovasculară pentru copii este GATA

http://www.b365.ro/clinica-de-neurochir...641.html#n

Primăria Sectorului 1 și Ministerul Sănătății inaugurează mâine, la ora 10.00, Clinica de Neurochirurgie și chirurgie cardiovasculară pediatrică de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii "Grigore Alexandrescu". Unitatea medicală este dotată cu echipamente de ultimă generație și are personal medical instruit în străinătate.

Lucrările la construirea clădirii au fost asigurate în totalitate din bugetul Primăriei Sectorului 1, iar echipamentele medicale au fost achiziționate de Ministerul Sănătății.

"Sănătatea copiilor noștri este lucrul cel mai de preț. Nimic nu este prea mult atunci când vine vorba de copii. De aceea mă bucur că deschidem această clinică și că Primăria Sectorului 1 a avut un rol decisiv în realizarea acestui proiect", a declarat primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.

Clinica are o capacitate de 85 de paturi, dispuse pe patru etaje. Parterul va funcţiona ca unitate de primiri urgenţe, diagnostic, internări, cameră de gardă și laboratoare de analize medicale, etajele 1 şi 2 vor avea funcţiuni de spitalizare pe categorii de vârstă – sugari, preşcolari și şcolari. Etajul 3 va fi destinat blocului operator pentru chirurgie cardiacă, iar etajul 4 va fi ocupat de un bloc operator pentru neurochirurgie. Fiecare bloc operator va avea câte opt paturi de terapie intensivă.

Medicii români specializați în neurochirurgie și chirurgie cardiovasculară vor fi ajutați de o echipă de 20 de asistente specializate în Israel. Începând cu 20 octombrie 2016, medici din Israel și Statele Unite vor efectua intervenții chirurgicale complexe la copii. În cadrul misiunii, mai multe fundații internaționale finanțează deplasarea personalului medical care va lucra împreună cu personalul românesc.

Investițiile Primăriei Sectorului 1 la Spitalul Grigore Alexandrescu vor continua și în perioada următoare. Pe lângă lucrările de reparații și renovări la celelalte corpuri de clădiri, s-au demarat procedurile pentru construirea unei noi clinici, cu patru etaje, în locul unei construcții care datează din 1937.

 


Re: Sectorul 1 abc_XC

Deja ma enervez prea tare si nu e bine. Mai bine ar taia copacii aia uscati din curtea Bisericii Bazilescu, pana nu cad peste vreun biet tracator sau pe vreo masina parcata. Evident, toaletarea arborilor sa fie facuta sub forma de donatie, din partea primariei pentru biserica. Aia ar fi o donatie in folosul  cetateanului si al mediului. Dar nu, noi nu rezolvam problemele din sector, aruncam cu milioanele aiurea.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use