Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1007 posts, 270709 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 rosetti61

Intrarea cu ghereta din buza podului era la origini o gaura in gard, accesul free  :mrgreen:

 


Re: Sectorul 6 aztec

Zvonurile din piață le dădeau ca fiind in administrarea făcătorului de copii. Era de ajuns sa priveasca vo femeie câteva minute si ramanea însărcinată, si nici pușcăria nu a reușit sa il calmeze de nărav.
Se mai zice ca cel din Drumul Taberei e la o fosta nevasta iar Crangasi la alta...de atunci a devenit si saloane de nunti si locuri de joacă, sa aibe omul loc de petrecere...
Dar la cat de întreținut e gardul la Crangasi, e de ajuns un vânt mai puternic si il dărâma, e rugina cat cuprinde

 


Re: Sectorul 6 realistul

Hala in reamenajare de lângă Sema Parc. Tot nu am aflat destinația finală.
IMG_20170620_212626.jpg (633.14 KB; downloaded 3305 times)
IMG_20170620_212419.jpg (716.39 KB; downloaded 3304 times)

 


Re: Sectorul 6 realistul

Eu am întrebat ce se face acolo, tot eu răspund. Birouri. Așa a spus paznicul. Am crezut că fac vreun hipermarket, ceva.

 


Re: Sectorul 6 rosetti61

Parcul Arinii Dornei a intrat in reabilitare, se sparg si se vor reconfigura aleile in zona de joaca si coltul sahistilor - au disparut si ultimele gradini ramase de "pe vremuri", dintre parc si case. O parte a fost amenajata in 2006-2007 la bulevard apoi restul in 2008 pana in strada Fabricii prin spatele scolii. In toti acesti ani a avut nevoie de minime reparatii, nu au fost vandalizari; doar masutele si scaunele placate cu gresie de la sahisti au fost inlocuite din cauza deteriorarii cu unele din lemn. Iluminatul a avut perioade cand era nefunctional iar fantana cu lumini si muzica a devenit obiect de decor (asta e singurul minus).

 


Re: Sectorul 6 TibiV

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=24&t=1367&p=244514&hilit=abandonate#p244514
abc_XC wrote:
A început ridicarea mașinilor abandonate de pe străzile Sectorului 1
Primăria Sectorului 1 a demarat eliberarea străzilor de mașinile abandonate și cele cu proprietar neidentificat.


Ar trebui sa inceapa si in sectorul 6...

La intersectia str.Brasov cu Bld. 1 Mai (bulevardul pe stil nou, din Dr.Taberei, nu cel vechi) exista un "Carrefour market."...
Duminica am trecut pe acolo si iata ce am vazut chiar aici:











Iar la 15-20 de metri in dreapta asteia iata ce strica peisajul:




Eu nu inteleg alt lucru: cum o firma privata, care a cheltuit o groaza de bani sa cumpere si sa amenajeze terenul ala (care altfel arata chiar bine) accepta ca astfel de "deseuri" sa fie abandonate pe terenul ei... :(
Astea nu sunt pe domeniul public, ci sunt in parcarea Carrefour...  :?

Cuvinte cheie: rable abandonate / masini abandonate
( asta este "de uz intern", ca sa pot regasi postarea peste un an sau doi... ;)  )

 


Re: Sectorul 6 punmeister

Aici zici ca esti in Moscova...

 


Re: Sectorul 6 Puss in Boots

Ha ha era sa zic "de unde Carrefour, aia e parcarea Billa!"  Pot da si ei vina pe "greaua mostenire" :lol:  :lol:  :bere:

 


Re: Sectorul 6 shoppy

E complicat ca este proprietate particulara, poate ca ei sa le tarasca afara si de acolo sa le ia primaria.

 


Re: Sectorul 6 Serba

Inainte de transformarea din Billa in Carrefour, aproape jumatate din parcare era ocupata de samsari cu "bijuterii" recent aduse din Germania, d-alea care nu bat si nu troncane. Au facut curat, epavele alea sunt cam singurele ramase din mizeria dinainte. Sa vedem cat o sa tina...

 


Re: Sectorul 6 earthchild

O arma cu laser de-as avea... Sau mai bine, un dezintegrator din SF-urile alea. Si l-as baga in epava si pe ala de a adus-o.

 


Re: Sectorul 6 rosetti61

Parcul Arinii Dornei se trasforma... locul de joaca va fi ingradit (ce idei crete, dupa ce ca parcul insusi e ingradit mai faci si alte tarcuri in interiorul lui :twisted: ), poarta e deja montata :mrgreen:  :twisted: Se schimba corprile de iluminat, partea de parc ce da in bulevard este aproape finalizata - alei asfaltate, iluminat functional; este refacuta si imprejumirea caminelor de vizitare de la apeductul ce trece pe dedesubt.

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Despre biciclete la...biciclete

 


Re: Sectorul 6 rosetti61

Am trecut si azi prin parc - s-au asfaltat aleile existente pana spre scoala, altele noi inca nu am vazut sa se traseze in locul fostelor gradini; pe locul sahistilor e ingraditura de care spuneam mai sus si vizavi de ea se face alta. Locurile de joaca pentru copii nu mai sunt cu nisip ci sunt asternute cu ceva gri, de consistenta dura (am vazut din departare). Fata de ce va fi in final, inainte era mai mai prietenos. Fantana este la fel, dar cu interior alb si au disparut alveolele cu banci din jurul ei, fiind inconjurata de spatiu viitor verde. E mai bine sa ingradeasca anumite locuri de joaca/terenuri de fotbal, asa nu mai zboara mingea aiurea.

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422026 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use