Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1002 posts, 268656 views
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 Puss in Boots

Manole si manastirea Argesului nu mai sunt demult o legenda sau o fictiune.

 


Re: Sectorul 6 rosetti61

aztec wrote:
Se cam sparg banii...
Se refac parculete din alea cu cauciuc....prin diverse locuri unde trebuiau doar minime reparatii, dar nu au facut intretinere si acum inlocuiesc total...


Parcul Arinii Dornei de care am tot spus, terminat si functional - jocurile cu mingea au loc in incinte speciale iar locurile de joaca pentru copii sunt pardosite cu acel material cauciucat; parca si instalatiile de joaca sunt un pic mai firave decat precedentele. Prin lucrarile de reamenajare din cursul anului trecut (cam pe vremea asta) au disparut si ultimele imprejmuiri si gradini din vremurile vechi. Este destul de populat, incinta Politehnicii ramanand pe plan secund de cand au refacut gardul de incinta si au disparut "intrarile aditionale si traditiionale" stiute - intri pe la bulevard, cu frustrarea ca a trebuit sa ocolesti atat (acele "intrari" tolerate de-a lungul timpului isi au obarsia la inceputurile santierului Institutului Politehnic - intrari tehonologice sau scurtaturi ale muncitorilor ce s-au permanentizat dupa, stiindu-se ca in cvartalul din apropiere locuiau in mare parte cadre didactice din institut - au fost blocate la un moment dat dar a iesit cu scandal ca trebuiau sa ocoleasca mult ca sa intre in campus. Pana anul trecut, cand a disparut si celebra poarta de acces CF a fostei linii industriale* si a fost ridicat "Zidul Berlinului" de-a lungul strazilor Baia de Aries si Ariesul Mare).

*o ramasita a acesteia inca travareseaza strada Baia de Aries, linia facea parte din complexul de linii industriale din cartierul Militari, ce are topic dedicat.

 


Re: Sectorul 6 aztec

Deci exista o explicatie...
Ne imprumutam 150.000.000 milioane, platibili in 15 ani, cu gratie de 4 ani.
Pai daca se fac ca parcul Moghioros ce se reface in maxim 2... unde ajungem?
Ala nu a fost facut cu bani europeni? Nu trebuir sa sam banii inapoi ca e facut prost?
E ca la p masina...facem rate pe 15 ani, garantia e de 2 ani cu durata de viata de 5 ... O fi logic?
Ca nu vad parc sau zona verde sa nu necesite refaceri dupa 5 ani.....
http://m.hotnews.ro/stire/22469993

 


Re: Sectorul 6 George

Reteta e simpla: se fac amenajarile, care apoi nu se intretin, apoi se distrug si se inlocuiesc cam odata la 4 - 5 ani.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Prin Hotrărârea Consiliului Local nr. 96 din 8 mai 2018, s-a aprobat înființarea a două centre de biciclete în sector, în parcurile Drumul Taberei și Crângași. Momentan, la aproape o lună de la această decizie, încă se așteaptă achiziția bicicletelor. Locațiile sunt deja amenajate. Mai multe detalii despre condițiile de utilizare: http://www.primarie6.ro/www2/wp-content ... -nr-96.pdf

Biciclete Parcul Crângași - iunie 2018.jpg (402.53 KB; downloaded 4283 times)

 


Re: Sectorul 6 Puss in Boots

N-or sa se cam loveasca bicicletele alea unele in altele?

 


Re: Sectorul 6 George

Mai interesant e pe unde o sa mearga, mai ales in Parcul Dr Taberei....care e intr-o stare jalnica, in treacat fie vorba...

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Au sosit bicicletele!

Parcul Crângași - 07.06.2018.JPG (429.33 KB; downloaded 4174 times)

 


Re: Sectorul 6 Puss in Boots

Inghesuiala :D

 


Re: Sectorul 6 realistul

Astea vor merge pe digul Lacul Morii care are asfaltul praf...

 


Re: Sectorul 6 ClaudiuBadita

Nu stiu daca a mai facut cineva asa ceva dar eu o postez oricum.

Mereu am cautat statistici pe cartiere dar nicaieri in tara asta nu am gasit asa ceva. Or fi existand dar na, m-am apucat singur sa-mi rezolv dilema.

Este o analiza propie, estimativa, a populatiei din Sectorul 6 pe cartiere. Sper sa va placa. Marja de eroare +/-10%.

Sector 6 - Bucuresti - populatia pe cartiere.jpg (647.17 KB; downloaded 3983 times)


Repartitia populatiei pe cartiere - Bucuresti - Sector 6.png (37.69 KB; downloaded 3985 times)

 


Re: Sectorul 6 TibiV

Interesant...

Insa in Regie categoric sunt subevaluate populatia si densitatea. Sunt mai multe masini acolo decat populatia estimata...
Dar mi se pare normal, pentru ca studentii nu au "buletin de Regie", iar caminele nu stiu daca sunt contorizate ca "locuinte".... ;)

 


Re: Sectorul 6 ClaudiuBadita

TibiV pentru Regie am luat in calcul doar locuitele permanente , capacitatea caminelor nu a fost luata in considerare pentru ca nu sunt calculati pe buletinul de Sector 6.

 


Re: Sectorul 6 TibiV

Pai nu asta am spus si eu ?!... ;)
TibiV wrote:
mi se pare normal, pentru ca studentii nu au "buletin de Regie", iar caminele nu stiu daca sunt contorizate ca "locuinte"....

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use