Aspecte negative în circulația bucureșteană

Bucureşti - viaţa de zi cu zi a oraşului, monumente, istorie, evenimente, urbanism.

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană

Mesajde PinkyHog » Mie, 22 Noi 2017, 22:39

shoppy scrie:La intersectia Bucuresti Nord cu Emil Racovita(sau Petricani cu Popasului) s-au instalat balize pentru a nu se mai permite virajul la stanga.

Pe Petricani, la intersectia cu Dimitrie Pompei a fost amenajat un sens girator. Cred ca e de bine, intrucat iesitul in Petricani era o aventura.
Fara poezie, viata e pustiu.
PinkyHog
Membru Gold

Mesajde t530 » Joi, 23 Noi 2017, 12:16

t530
Membru Silver

Mesajde shoppy » Vin, 24 Noi 2017, 10:30

Cretinii care ne conduc(scuzati expresia) au decis ca soferii nu isi mai pot permite sa plateasca amenzile si ca trebuie facut ceva ca soferii sa isi permita sa plateasca amenzile in continuare(stimate cretin, chiar acesta este rolul amenzii, sa nu iti permiti sa o platesti, si astfel sa respecti legea).
De vina pentru asta este legea care spune ca punctul de amenda este 10% din salariul minim, si cum salariul minim o sa creasca rezulta ca o sa creasca si amenzile, asa ca se va da alta lege care va stabili valoarea punctului de amenda la valoarea curenta.
(sursa initiala RockFM)
27: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SK, SW, TR, XK (Bucuresti)
shoppy
Membru Silver

Mesajde Iulika0069 » Vin, 24 Noi 2017, 12:25

PinkyHog scrie:Pe Petricani, la intersectia cu Dimitrie Pompei a fost amenajat un sens girator. Cred ca e de bine, intrucat iesitul in Petricani era o aventura.

Asteptam cu interes si alte sensuri giratorii:
- Dna Ghica Ɨ Heliade Intre Vii (ce ironic)
- Dna Ghica Ɨ Ciocarliei
- Heliade Intre Vii Ɨ Electronicii
essco scrie:
Iulika0069 scrie:...
Dar, sa revenim la solutiile pt Level -10 :)...

Te rog sa vii pe Soseaua Pantelimon intre Morarilor si Cora si sa gasesti un loc de parcare.
Celelalte solutii... sunt de acord. As da 1000 pe an pentru loc de parcare langa bloc. Dar nu exista. Am raspuns oficial de la ADP. Ce facem in cazul asta?

Pai nu merge cu o singura solutie, e un pachet intreg acolo ;). Ideea e sa scapi de masinile "in plus" - gen cele folosite ocazional, si care pot sta si in alta parte, nu doar langa scara blocului; si sa poti parca printre stradute, fara sa vina jmekerul ca ai parcat in dreptul mosiei lui (daca vrea sa nu mai parcheze nimeni acolo, sa plateasca si el 1.000lei)

Legat strict de Pantelimon, acolo ar trebui sa avem deja cativa domni/doamne prin puscarie; dar, neavand legea raspunderii, ei sunt bine mersi
Iulika0069

Mesajde andrei11 » Vin, 24 Noi 2017, 14:26

Legat de Pantelimon cretinătatea maximă este că nu vor să amenajeze parcari subterane ( pe 2 - 4 nivele ) peste viitoarele stații de metrou....
Cu privire la aria desfasurata (care include si aleile de acces, zonele de evitare, spatiile tehnice etc,), regula de aur la proiectare este ca raportul dintre suprafata desfasurata (in mp) si numarul total de locuri de parcare posibil este de 1:25.
andrei11
Moderator forum

Mesajde essco » Vin, 24 Noi 2017, 15:58

Statii de metrou? Nu mai sper sa se faca Iancului - Pantelimon in timpul vietii mele.
Deocamdata, singurele optiuni de iesit din zona sunt 104 si 55. 104 e foarte aglomerat. 55 ar fi ok dar merge cu 20 km/h. Cred ca din cauza tramvaielor foarte vechi, nu stiu... pentru ca linia e noua, intre Cora si Piața Iancului ar trebui sa zboare. Or fi si prea multe semafoare, nu-mi dau seama.
essco

Mesajde ByOnu » Joi, 07 Dec 2017, 09:38

VREAU PASAJ LA PIATA ROMANA! ACUM!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde Budy187 » Joi, 07 Dec 2017, 10:07

Mi se pare si normal ce se intampla pe Pallady avand in vedete ca jegul de Negoita a transformat trotuarul intr-o parcare.
La carti c-un as esti asasin, cu spade-n lupta spadasin, dar fara spada, fara as, tu singur spune, ce-ai ramas ?
Budy187
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Totul despre București