Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3195 posts, 676671 views
 
Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Puss in Boots

La faza cu gunoiul cei care stau la casa ce trebuie sa faca?

 


Re: Sectorul 4 neb1

misterr wrote:
La voi care e situația?


Am avut un rest de 83 lei de plata la impozit ,si ieri neavand ce face m-am dus pana acolo sa platesc.I-am zis doamnei sa-mi scoata chitanta ca platesc . Cand a scos chitanta mi-au cazut si plombe si carii si par si tot ...... 334.52 lei  :shock:  :shock:  :shock:
Am facut atac de nervi ,cum $@$%^$&&^%#$ .. de unde suma aia ?
Pai stiti v-am bagat si taxa de salubritate pana la anul si la multi ani . A da ? Nu platesc nici o taxa de salubritate.
Bineinteles ca nu poate sa o anuleze ca bla bla ,,ca domnu primar a dat dispozitie .
Am platit fix 83 lei cat aveam restul de plata.
In concluzie de ce as plati ceva ce nu am beneficiat inca ? Ma refer, de ce sa platesc pana la sfarsitul anului ,cand noi suntem in iulie?
Mie imi miroase ciudat ,taxa asta de salubritate.

 


Re: Sectorul 4 misterr

neb1 wrote:
In concluzie de ce as plati ceva ce nu am beneficiat inca ? Ma refer, de ce sa platesc pana la sfarsitul anului ,cand noi suntem in iulie?
Ca să scapi de grijă pînă la sfîrșitul anului.
Dar dacă-ți place doamna de la ghișeu, poți să mergi lunar, te înțeleg.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

TibiV wrote:
Am ramas masca in seara asta...
Fix din locul de unde realistul a facut poza asta...



... pana la intersectia nu Nitu Vasile / Izvorul Rece erau scoase toate bordurile galben-negre !!!...  :shock:

Iata si dovezile...
(Imi cer scuze, dar era aproape ora 21, cam intuneric, si nu puteam sa opresc pe banda 3 ca sa fac pozele "de pe loc"...)
Sensul este dinspre Nitu Vasile spre Luica















Deocamdata s-au oprit aici, la trecerea de pietoni din dreptul str. Izvorul Crisului...


 


Re: Sectorul 4 Daddy

Puss in Boots wrote:
La faza cu gunoiul cei care stau la casa ce trebuie sa faca?

Dus la DGITL, depusa o declaratie in care se specifica nr. de persoane si apoi platit. La bloc e simplu, noua administratia ne-a spus ca sunt obligati sa trimita tabele cu aceste date si la fiecare 3 luni sunt obligati sa le actualizeze. Asta cu platitul gunoiului la DGITL e o chestie ca si cum te-ai scarpina cu mana stanga pe partea dreapta.

 


Re: Sectorul 4 neb1

@TibiV  Banuiesc ca stii ca in zona se afla strandul 3 ligheane Lamotesti ,o fi asta unul din motivele pentru care au aparut ligheanele alea pe spatiul verde,sa se asorteze cu strandul  :lol:

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Daddy wrote:
Puss in Boots wrote:
La faza cu gunoiul cei care stau la casa ce trebuie sa faca?

Dus la DGITL, depusa o declaratie in care se specifica nr. de persoane si apoi platit. La bloc e simplu, noua administratia ne-a spus ca sunt obligati sa trimita tabele cu aceste date si la fiecare 3 luni sunt obligati sa le actualizeze. Asta cu platitul gunoiului la DGITL e o chestie ca si cum te-ai scarpina cu mana stanga pe partea dreapta.

E o chestie facuta sa ajunga banii direct la primarie. In loc sa reglementeze situatia celor care stau la case si unde exista cel mai mult gunoi aruncat pe terenuri virane sau la colt de strada, Baluta a cautat sa puna mana pe toti banii incasati de REBU. Blocurile plateau taxa de salubritate, existau ghene si tomberoane/containere, nu erau probleme acolo. Problemele sunt in zona de case, unde exista multi (mai ales metişi) care nu au contracte de salubritate si arunca gunoiul pe la colturi, la propriu.

 



Re: Sectorul 4 survola

MikeT wrote:
E o chestie facuta sa ajunga banii direct la primarie. In loc sa reglementeze situatia celor care stau la case si unde exista cel mai mult gunoi aruncat pe terenuri virane sau la colt de strada, Baluta a cautat sa puna mana pe toti banii incasati de REBU. Blocurile plateau taxa de salubritate, existau ghene si tomberoane/containere, nu erau probleme acolo. Problemele sunt in zona de case, unde exista multi (mai ales metişi) care nu au contracte de salubritate si arunca gunoiul pe la colturi, la propriu.

Sunt sigur că toți cei de la case au depus declarația în termenul legal.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

n loc sa reglementeze situatia celor care stau la case si unde exista cel mai mult gunoi aruncat pe terenuri virane sau la colt de strada, Baluta a cautat sa puna mana pe toti banii incasati de REBU.

Asta este esenta pe care nu cred ca ai prins-o. Cand REBU avea salubritatea in sector, multi care locuiau la case nu aveau contract cu ei si puneau gunoiul pe la colturi sau pe terenuri virane. Baluta trebuia sa reglementeze treaba asta. Evident ca nu o va face nici acum, sa-l vad eu cum se duce peste tigani si-i obliga sa plateasca taxa de salubritate.

 


Re: Sectorul 4 adila

Eu am cont pe DGITL4 si am de plata 43.76 RON / persoana. Scadenta este 30 Septembrie 2017. Nu te poate obliga sa platesti in avans aceasta taxa. Te poate insa stimula printr-o reducere. Pana la urma important este sa-si faca treaba si sa nu mai lase gunoi in urma lor cum facea firma privata.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Eu am cont și pe ITAX/DGITL4 și pe ghișeul. Nici acolo nici acolo nu spune pentru ce adresă/proprietate e taxa, pentru cîte persoane, nici un fel de detalii. Scrie doar așa:

21.A.36.06.00 Taxe speciale/Taxa salubrizare

Taxa salubrizare PF: 87,52 lei
Taxa salubrizare PF: 43,76 lei
TOTAL: 131,28 lei

 


Re: Sectorul 4 MikeT

adila wrote:
Eu am cont pe DGITL4 si am de plata 43.76 RON / persoana. Scadenta este 30 Septembrie 2017. Nu te poate obliga sa platesti in avans aceasta taxa. Te poate insa stimula printr-o reducere. Pana la urma important este sa-si faca treaba si sa nu mai lase gunoi in urma lor cum facea firma privata.

Firma privata avea masini mai bune si lucratori mai profesionisti. ADPP are niste jafuri de masini, de curge zeama de gunoi din ele. REBU erau mult mai buni decat astia de acum.

 


Re: Sectorul 4 Daddy

De la primarul Baluta, in euforia inaugurarii de azi:
...într-o lună, două, acest proiect extrem de important va fi continuat cu lărgirea șoselei Berceni până la linia de centură, lărgirea șoselei Turnu Măgurele, lărgirea șoselei Caporal Luică, cu parcarea Park&Ride de la stația de metrou Piața Sudului, toate aceste lucruri fiind demarate în următoarele 30-40 de zile, în momentul în care se vor încheia procedurile.
https://www.agerpres.ro/social/2017/07/23/primarul-general-a-inaugurat-pasajul-rutier-piata-sudului-a-fost-realizata-o-economie-de-1-2-milioane-de-euro-foto--14-49-39

Vestea asta ma surprinde. S-au executat studiile de fezabilitate, s-au lansat licitatiile sau sunt alte vorbe aruncate?
Soseaua Berceni largita doar intre Iriceanu si Centura? Si tot nu aflam, Turnu Magurele si Luica largite la 2+2 sau la 3+3 (caz in care ar avea nevoie de exproprieri, asta dureaza)?

MikeT wrote:
ADPP are niste jafuri de masini, de curge zeama de gunoi din ele. REBU erau mult mai buni decat astia de acum.

Se cunoaste diferenta. Cati bani dai atata face, pana acum se platea ~7 lei/luna, acum 5.

 


Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421697 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use