Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1240 posts, 324729 views
 
Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 Costin

Apoi a retras-o dupa ce s-a aflat de ea...

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 lucica

Pe Calea Vitan(zona MallVitan) am vazut de dimineata ca cei de la Luxten schimbau  din stalp in stalp,becurile cat si "palariile"de la stapul de iluminat public.Sunt curios daca sunt becuri economice...va spun diseara ;)

 


Re: Sectorul 3 misterr

Se intorc panselutele in sectorul 3. Robert Negoita vrea sa dea o suma colosala pe flori care rezista cel mult doi ani

http://vid2.stirileprotv.ro/2017/02/24/61868698-2.mp4

Primaria Sectorului 3 vrea sa dea 350 de milioane de lei ca sa cumpere flori interzise anul trecut de Consiliul general pentru reamenajarea spatiilor verzi.

Practic s-ar repeta neregulile sesizate de Curtea de Conturi care a stabilit ca autoritatile din primarii cheltuiesc banii publici in nestire pe flori cumparate la preturi umflate si de 14 ori.

Ca sa taie din costuri, Consiliul General a decis sa fie plantati arbusti, flori perene si gazon care rezista mai mult. Insa, Primaria Sectorului 3 organizeaza o licitatie pentru panselute. Pana acum, reprezentantii ei nu au comentat situatia.

Odata cu venirea primaverii, pe Bulevardul Unirii din centrul Capitalei ar putea fi plantate panselute si petunii, flori care nu rezista mai mult de doua sezoane. Initiativa apartine primariei sectorului 3 si vine la un an dupa ce Primaria Capitalei a hotarat sa fie schimbate florile sezoniere cu plantele perene.

Primaria sectorului 3 organizeaza o licitatie prin care vrea sa cumpere milioane de plante, unele dintre ele anuale: precum petuniile, begoniile si banutzii, altele binanuale: panselutele si cateva perene.

Numai ca, in urma cu un an, o hotarare a consiliului primariei generale, valabil si pentru cele 6 sectoare, stabilea ca:

Hotararea consiliului general al Municipiului Bucuresti, 26 ian.2016: Art. 1(1) - Pe suprafata scuarurilor, a fasiilor plantate si a gradinilor/parcurilor publice (…) se vor planta, cu preponderenta, plante perene, vegetatie lemnoasa compusa din arbori si arbusti, iar restul terenului va fi acoperit cu gazon sau inlocuitor de gazon"

Decizia a venit dupa ce Curtea de Conturi descoperise ca in ultimii sapte ani, autoritatile au cheltuit din banii publici, 600 de milioane de euro, pentru flori de 20 de ori mai scumpe, decat ar fi fost normal.

Ordinul ar fi trebuit respectat si de Robert Negoita, primarul sectorului 3. Insa acesta a anuntat public ca vrea sa cumperea plante anuale si bianuale. Am incercat sa lamurim initiativa, dar nu l-am gasit pe edil la priamrie.

Insa nici un director si nici un reprezentant al primariei nu erau vineri la munca. Am aflat din presa ca Robert Negoita este in concediu in Peru.

Primaria Sectorului 3 vrea sa planteze cea mai mare parte a plantelor pentru care organizaeaza licitatia in parcul Pantelimon si pe 6 bulevarde. Florile vor costa in total 350 de milioane de lei.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Panselutele vor rezista cam cat rezista betonul roz... :lol:
Poze facute luni, 20 februarie.
Nerva Traian, intre Unirii si O.Goga...



Inainte....







... si dupa ce am dat usor cu palma.




Inainte...



... si dupa.




Oare se sfarama atat de usor din cauza ... colorantului ?... :D

http://imgur.com/a/QRK1D

 


Re: Sectorul 3 Budy187

Mi se pare normal ce se intampla. Probabil s-a folosit un beton foarte slab gen c8/10. Probabil nu a fost vibrat corect si nici aditivat adecvat mediului de lucru. Bani tocati.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Budy187 wrote:
Bani tocati.

Pai suntem pe topicul "Sectorul 3".... :D

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Ete na vibrat.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

S-a turnat cum s-a apucat, din ce s-a apucat :roll:

 


Re: Sectorul 3 shoppy

Este cel mai prost beton, cand se crapa si pica o bucata mai mare de se vede culoarea gri, vin baietii cu galeata de vopsea si il vopsesc rosu la loc, sa nu se cunoasca.

 


Re: Sectorul 3 Adrian Rosca

E ca la borduri: se strica, trebuie inlocuit! Asa ca firmele prietene o sa aiba tot timpul ceva de munca.  :mrgreen:

 


Re: Sectorul 3 zapacitu

Garantia lucrarii? :)

 


Re: Sectorul 3 adila

Bataie de joc pe bani publici. Idem si in celelalte sectoare. Bucurestiul este plin de lucrari de mantuiala. Oamenii astia nu au nici cea mai mica urma de demnitate si nici de respect pentru cei care le platesc salariile. Un sistem putred de care nu mai scapam.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

shoppy wrote:
vin baietii cu galeata de vopsea si il vopsesc rosu la loc, sa nu se cunoasca.

Asa este, iata si dovada:



Ma rog, nu e tocmai vopsea, este mai degraba o tencuiala - de aia are cancioc si drisca... ;)
Si asa arata rezultatul muncii:




Scuze, dar am fost luat pe nepregatite...
Pana am scos telefonul i-am ratat pe primii doi Dorei care faceau acelasi lucru ca cel din prima poza...
(Poze facute azi pe Mihai Bravu, vis-a-vis de V.Babes, inainte de Baba Novac - pe partea cu foreza de la lucrarea Apa Nova)

 


Re: Sectorul 3 Florinds

:)))) Ii stiu si eu. Tragi-comic... Sunt curios de cati oameni au nevoie pentru tot sectorul sau sunt cativa care fac tot anul lucrul asta.

 


Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use