MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 191660 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. subway guru

E1 ca si majoritatea statiilor <vechi> are serioase probleme de etanseitate.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. cris_m

Mi se pare ca de cand se agita treburile pe deasupra statiei s-a accentuat acest procest, asta incercam sa subliniez...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

Normal, vegetatia retine apa. Acum, ca au rascolit parcul, apa se infiltreaza mai usor.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. subway guru

Vegetatia gaureste hidroizolatiile clasice. Nu e aceasta explicatia activarii infiltratiilor...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

Eu zic ca una este sa ai min 3m de pamant si vegetatie si alta este situatia cand excavezi pana la nivelul plafonului si te prinde iarna asa... :)

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. shoppy

Crapaturile s-au marit din cauza vibratiilor produse de demolarile unor bucati din structura statiei si a santierul statiei vecine.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. ByOnu

Totusi, de ce se sparge, ci nu se taie?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

S-au realizat sprijiniri ale plafonului
IMG_20181207_180201.jpg (23.58 KB; downloaded 2638 times)

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. andrei11

Premiera a fost la stația Victoriei / M 1.  Nu mai țin minte cum au procedat, ce-mi aduc eu minte era că tăiau bucăți de beton sub formă de cilindru cu diametrul cercului de aprox 10 cm. Sau mă înșel ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. sab

Nu te inseli, asa a fost, parea ca au taiat cu aparatul de dat gauri pentru hota... :)
Diferenta este ca acolo structura este realizata cu metal (stalpi si grinzi). Aici la Eroilor au turnat stalpi de beton.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. subway guru

Sunt multe metode pentru spart betoane, clasicul pickhammer, picon, explozibil, lant diamantat, jet de fluid, carotaj mecanic, substante expandante...
Cam toate au fost folosite in diverse ocazii.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. Montania

Operatiunea de spart cred ca s-a incheiat. Am vazut un mic picon pe shenile care a venit acum 2 zile iar astazi a plecat. Cu sigurantza asta a fost scula cu care s-a facut spargerea... pe timp de zi, caci intr-adevar noaptea mai trebuie sa si dormim  :D , nu ca s-ar fi auzit prea mult zgomot de acolo. Tot ce vreau insa este sa asfalteze bulevardul si sa-l deshida, chiar nu pot sa inteleg de ce se lucreaza asa de incet. Se perinda o gramada de muncitori si banuiesc firme, care stau in coda lopetzii.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. survola

Nu cred că se mai asfaltează anul ăsta bulevardul... la nici un capăt. Deși speram să închidă și aici șantierul la suprafață.

 


Re: DISCUTII lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1. shoppy

Aceea de la gaura de la hota se cheama carota.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use