MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși)

199 posts, 77817 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) aztec

Va fi si parcare de resedinta, cel putin inainte se parca acolo...si cred ca e o solutie buna in acest caz...ca devin enervanti cei ce se plimba pe trotuar ca pe sosele cu masina...

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) George

Asta e marea problema, ca aceste parcari ori trotuarele mai latute sunt folosite cu nesimtire ca strazi paralele...si asta in tot orasul, dar in Dr. Taberei e cronic...

Oricum sper ca trotuarul circular din jurul buclei Dr. Taberei va fi redat pe bune pietonilor dupa terminarea lucrarilor, sa poti plimba un carucior sau sa te dai cu rolele in siguranta, ca acum 10 ani, nu ca acum, unde mai au un pic si te claxoneaza sa te dai de pe trotuar...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) 133 313

Dar voi sunteti cetateni sau ce? Io am mai spus ca umblu cu igienica dupa mine si daca ma enerveaza vreunul il cadorisesc cu igienica in parbriz. Deci daca vedeti vreun cu igienica in stergator prin oras si evident si DT sa stiti ca e de la mine.  :lol: Pe bune, nu mai stati ca momaile... Nu costa mare lucru si rezultatele sunt imediate.

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) andrei11

Daca vreti divertisment recomand Clubul cu caldura. Nu stiu daca are si aer conditionat.  :cry:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Adrian Rosca

09 Iulie 2016

Asfaltarea aici e aproape finalizata, mai e ceva de lucru la trotuar la intersectia cu V. Ialomitei:



















 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Adrian Rosca

20 August 2016

Mai e putin pamant vegetal de asternut in zona mediana a bulevardului:



 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Lixandru Dragos-Liviu

Avem deja o lună cu spațiul verde refăcut (mă refer la cel median, că pe marginile b-dului observ că nu au fost tăiaţi toţi), de la statia Romancierilor până la intersecția Bulevardului Dr. Taberei cu Valea Ialomiţei, şi nu au plantat niciun copac, aşa cum s-a specificat în contract. De ce? S-au lovit de ceva birocraţie sau ce autorizări mai invocă leneşii pentru aducerea „plămânilor naturii“?

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Ce copaci visezi de plantat in mijloc de august???...poate brazi din aia de plastic...cu beculete led :bere:
Bre voi astia aparatorii patriei cu ce parte a corpului 'ganditi'???...sau v-a lovit insolatia si v-ati trezit vorbind singuri?
:twisted:
Daca nu-ti convine cheama-l pe penalul ala al vostru piedone sa va aduca niste palmieri 'la ciubere' si la pret de supraoferta...pentru buzunarul lui...sau pe prostovanul interimar Sava, ala sigur o sa-ti planteze niste cuiere 'pom' cu dusuri de la Romstal...
:popa:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Florinds

Lixandru, in general, copacii se planteaza toamna dupa ce le cad frunzele sau primavara inainte sa inmugureasca (aprox. oct-mar)...

http://www.gardena.com/ro/garden-life/garden-magazine/inceputul-perioadei-de-plantare-pentru-arbori-si-arbusti/

https://www.paradisverde.ro/intretinerea-livezii/cum-se-planteaza-pomii-fructiferi

http://www.covera.ro/cum-se-face/gradina/ingrijirea-pomilor/avantajele-plantarii-de-toamana-a-pomilor-fructiferi/

As mai adauga un sfat din batrani, limitati la minimum nr. crengilor la plantare, lasati 2-3 crangute la varf (taiati cu o foarfeca sau cu un mini fierastrau, bomfaier, nu rupeti) - au mai putina nevoie de hrana... Recupereaza si se dezvolta mai bine asa dupa ce se prind.

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) ByOnu

Guru, cu toata prietenia, dar e cam urat raspunsul tau. O explicatie scurta si la obiect ar fi fost mai mult decat multumitoare. ;) Parerea mea.

Sa intelegem ca toamna aceasta se vor planta sau in 2017? Metrorex a promis ca pentru fiecare copac defrisat se va planta (cel putin) altul in loc. Mi-l amintesc foarte bine pe Udriste cum sustinea acest lucru. Oricum este pe fonduri UE, deci n-avem decat de castigat. Cu totii vrem pana la urma mai multi copaci in oras iar aceasta este ocazia perfecta sa mai intinerim vegetatia din Drumul Taberei. :)

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Exact acelasi lucru doresc si eu, dar arbori nu vreascuri de pus pe foc...
:bere:
Ieri eram suparat si acrit de povestea aia cu noaptes de la adp s1 si bugetul ala imens de 80 mega euroi... :evil:
Astazi...sunt mai vesel!
:lol:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) andrei11

Eu spun sa ne revenim putin...Ia uite ce-au facut comunistii dupa constructia metroului in Balta Alba...
Am vazut pe viu cum se spune, cu ochii mei cum era zona in Decembrie 1981 si cum e acum...In decembrie 1981 organizarea de santier era pana-n blocurile de garsoniere. Statia e fix sub bulevard dar organizarea de santier era acolo, din statie pana-n blocuri. Doua fotografii.
La fotografia facuta de mine atentie la cei 2 arbori din fata unde au fost sadiţi... Ce spuneti ?
3.png (775.67 KB; downloaded 4617 times)
4.png (1.06 MB; downloaded 4617 times)

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Florinds

Andrei, ai un raspuns la club, dar iti dai seama ca sunt exceptii...

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Revenind la un ton serios, desi s-a mai discutat, hai sa mai amintim inca o data cum sta treaba cu defrisarile/replantarile...
1. Inainte de defrisare se replanteaza 1 la 1 arbori in aceeasi cantitate si aceleasi specii, in amplasamente situate in acelasi sector, fixate de administratia locala...
2. La terminarea lucrarilor si reamenajarea suprafetei se planteaza tot in raport 1 la 1 dar de data asta pe amplasamentul afectat...
3. Plantarile de material dendrologic (arbori/arbusti) se fac doar primavara sau toamna.
:bere:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use