MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 471924 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 96 97 98 99 100 101 102  ... 127
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Nu exista 41 cand s-a facut metroul la Crangasi.. :)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

1. exista, dar nu peste statia de metrou Crângasi!
1.1 statia de metrou (Crîngasi asa cum i se spunea atunci) a fost inaugurata in 22.12.1984!
1.2 linia 41 a fost extinsa peste statia Crangasi in acelasi an;
1.3 41 traversase Grant in urma cu un an, 1983, dar a ramas la ”piciorul” podului pana la finalizarea statiei de metrou Crangasi;
2. pasajele de la peroanele liniei 41, Crangasi, cred ca s-au edificat, undeva intre 1999-2002, odata cu modernizarea traseului liniei 41, fiind strapuns peretele drept al culoarului de acces spre bd. Constructorilor, deci cu peste 15 ani de la PIF a statiei de metrou;
4. la D.T. nu s-a facut, inca, subtraversarea bd. Brasov, care sa lege accesurile A (inca needificat) si B de incinta statiei. Ca atare, nici ”apendicii” A1 si B1 (iesire pe refugiile statiilor de tramvai) n-au prins contur;
5. si fara aceste 4 accesuri (A, A1, B1, B), ISU n-ar avea de ce sa tergiverseze autorizarea! ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

41 care avea capul la "Piciorul Podului". Nu cunosc anul.
41 Grant.jpg (56.42 KB; downloaded 5062 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei rosetti61

Vara 1983; spre sfarsitul anului sau la inceputul lui 1984 este dus pana la Piata Crangasi, cu rebrusmentul in fata Galeriilor Comerciale (cum scria 2 pe cladire; unde e corpul ala nou pe colt cu restaurantul in varf se afla cabina dispecerilor+centru de abonamente. in 1984 sau 1985 se face bucla intre intrarile la metrou (unde este Megaimage acum si noua hala), desfiintata in toamna 1986. dupa prelungirea lui 41 la Uverturii.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Scanarea este realizată de colegul rosetti61, din  Almanahul Scânteia anul 1986 ( ? )
5-1-2020 9-14-24 PM.jpg (210.41 KB; downloaded 5024 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

@PaulM
Poate n-am fost eu pe ”faza” dar cand s-a facut subtraversarea spre acces A dinspre acces B?! :shock:  :think:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei FabiM

Nu s-a făcut, doar au mai dat jos din garduri și au eliberat zona, probabil sa înceapă lucrările pentru subtraversare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

Aprilie 2018, atunci cand trebuia sa se intample initial,...a fost acum mai bine de 2 ani, deci nu-i nicio realizare epocala, ci o amanare impardonabila!
Remember? https://evz.ro/anunt-important-tramvaiul-41.html
Chestiunea e, ne aflam in a doua treime a perioadei, au ba?!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Utilizator anonim

In octombrie, dupa ce am solicitat clarificari de la Metrorex legate de lucrarea aici, prin mobilitate.eu, am primit raspnusul urmator:

„În piața Sergiu Celibidache se execută lucrări de deviere utilități (canal 3000 și termoficare) pentru eliberarea amplasamentului viitorului pasaj intermodal subteran, ce va face legătura dintre stația de metrou Parc Drumul Taberei și piață, cu acces și la linia de tramvai 41. De asemenea, lângă Tip –Top se execută lucrări pentru devierea locală a tramvaiului 41 în vederea execuției pasajului subteran. Lucrările în intersecția B-dul Drumul Taberei cu Strada Brașov sunt estimate a fi finalizate în august 2020.”

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

viewtopic.php?f=234&t=2403&start=252#p355238
Ti-au acordat atentie maxima, in ultimul instantaneu ”cei sapte care au speriat vestul” si nu cred ca ai strigat la ei! Cred ca au fost surprinsi placut ca i-ai prins in exercitiul functiunii sau ti-ai auzit trivialitati?! :lol:  :lol:  :lol:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Utilizator anonim

Aveam castile in urechi, oricum am avut anul trecut un conflict destul de urat, verbal, cu cei 3 care lucrau la linia de la TipTop, a fost tare unul din sefii de santier cu care am luat legatura ulterior - ce sa le faci astia sunt oamenii, te injura, ii injuri si tu si va despartiti priteni  :rofl: . Nu parea sa fie nici unul din ei de data asta. Oricum foarte foarte rare incidentele cu personal fotografiat in toate domeniile de ceva timp, maxim 1-2 incindente pe an. Dar sunt calit, nu ma mai agit de ani buni din cauza maimutelor  :popa:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

@stefan28
Astazi, 11.06.2020, am constatat, cu stupoare, ca la acces D, am revenit, ca la Piticot, 3 casute inapoi. Ai avut dreptate, chestiunea e ca, nici acum, nu-mi vine a crede ca asta e realitatea curenta, surprinsa de tine ieri aici, cand in 17.05.2020 arata fix asa.
Probabil ca sunt ceva infiltratii si pe aici de ne-am intors in timp!
Ne mai sunt oferite multe ”surpri...zele”?! :bere:  :bere:  :bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Adrian Rosca

orex wrote:
2 rulante si atat! Chiar asa arata un acces pe care vrei sa te bazezi in 10 zile?!


Ce ai vrut sa zici cu asta? Constructorul stie de mult ca nu are cum sa fie gata pe 30 iunie, asa ca de ce s-ar grabi?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

Simplu, ca acest acces putea sa fie ca stadiu, ca unul de la Favorit, Tudor Vladimirescu, Romancierilor sau chiar de la Raul Doamnei! Cum a rasarit mult hulitul, din urma acces B de la RD, intr-un an?! Nu tot acelasi constructor a fost impricinatul?! BA, DA!
PS
Din ce am vazut si ati observat p-aci s-a lucrat HAOTIC, cel putin la suprafata! Cine ma poate convinge ca a existat o strategie de ”lucru” cand la RD aproape totul e gata, si era a doua cea mai intarziata statie, iar la C. Brancusi, la ora actuala (22.06.2020) 3/4 din accesuri sunt inca imbacate in policarbonat?!  Nimeni! :think:

 


Go to page:  1  ... 96 97 98 99 100 101 102  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use