MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Romancierilor

517 posts, 201136 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor catalinp

Se pare ca au semnat  :shock:
Azi se lucra intre Str. Cetatea Histria si Romancierilor, nu stiu exact ce..au tras dungi galbene :roll:
Ma gandesc ca vor reface sensul ,pt ca acum pare cam de 4 benzi

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor Adrian Rosca

Ne zice chiar Metrorex in comunicatul de azi:

"Pe celalalt sens de circulatie, traficul va fi restrictionat la 2 benzi, de la strada Valea Ialomitei spre strada Brasov, pentru lucrarile de refacere a spatiului verde dintre partea carosabila si trotuar, afectat de devierile de utilitati."

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

@catalinp
Daca inca se lucreaza cu galben e inca ceva temporar, deci mai e aici pana sa...puna trandafiri deja infloriti!
PS
Sincer, s-au miscat cel mai prost la lucrarile de suprafata. Raul Doamnei e gata de aproape o luna (viewtopic.php?f=234&t=2338&start=322) si aici... o bat in gura ca pe coasa?!

@subway
Ne bazam pe matale ca facem chiar un breaking news, in ”prime time”, dar, probabil, e de vina ”acoperirea” GSM, precara in zona.  ;)  :bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Wow!
”Începând cu data de 29.01.2020, stația de autobuz „Romancierilor”, aferentă liniilor 168, 268, 368, 668 și N116, situată pe Bd. Drumul Taberei pe sensul spre Str. Valea Argeșului, va funcționa pe amplasamentul de bază, aflat la aproximativ 50 m după intersecția cu Str. Romancierilor.” http://www.stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1197

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Coane orex, stii bine ca de ceva vreme nu mai sunt chiar in miezul evenimentelor asa ca nu-mi cere imposibilul! Eu ma bazez mai mult pe voi pentru breaking news.  :bere:
Sa speram totusi de bine!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Wow!
S-a trezit si ”Dune”!
Ceream sprijinul matale ca poate mai ai anfitrioni pe acolo (la ...S.A.), ne mai scoti din marasmul asta, asta daca mai esti conectat sau la curent cu...comicaria asta de edificare a M5.1! ATAT! :lol:  :bere:  :bere:  :bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Aici m-ai ghicit, Dune e filmul meu preferat!  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Cu capastrul pus pe ”worms”?! :lol:  :lol:  :lol:
PS
Pana una alta, jumatate din zona a revenit la ”starea” initiala, sens spre V. ialomitei! Pana o sa se prinda ;)  pomii, inca neplantanti in zona, ”om trai si vom vedea”!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Vorba orbului!
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Pai n-ai zis ca daca se inaugureaza doar cu o singura statie trafo e un risc?! NU! Echipamentele Mitsubishi, pe care multa lume nu le-a vazut la ”fata”, sunt transformatoare de tractiune de ultima generatie si daca, asemenea produs de top ne da fiori, mai bine ne ascundem, definitiv, nu?!  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor subway guru

Nu sunt de tractiune, sunt de 110kV coboratoare la 20kV si sunt cu dubla rezervare dar si alimentarea unei singure statii poate fi expusa unui dorel dotat cu o cupa de excavator iar repararea unui cablu de inalta tensiune nu e chiar simpla, nu pui letconul si gata...si nici alimentarea substatiilor de tractiune la 20kV in consola lunga nu e chiar in regula pe termen indelungat. Daca proiectul zice doua statii de 110kV inseamna ca trebuie doua ca sa fie totul in deplina regula.
Substatiile de tractiune sunt dotate cu trafo coborator de la 20kV la 825V AC si redresori pentru rectificare la DC, sunt nivele diferite, inalta tensiune si medie tensiune.
8-)
Hai, gata pe azi ca e totusi un forum nu un one man show si nici unul two men show!
:rofl:
Si in orice situatie trebuie sa te gandesti la ce poate fi mai rau ca sa-ti mearga bine, adica sa pregatesti si planul B pentru situatii de nevoie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor Adrian Rosca

orex wrote:
Am intrat in vorba cu cel care punea flyerele in parbriz sa-mi zica pana unde continua lucrarea de refacere a trotuarului. Din cate stia cam inca 25-30 m dupa intersectia cu str. Cetatea Histria.  :o  Ori nu cunostea tot, la momentul actual, ori o alta firma ar trebui sa se ocupe si de partea de trotuar pe distanta dintre str. Cetatea Histria si statia STB Piata V. Ialomitei), ca din statia electrica Drumul Taberei au fost trase cablurile de 110KV. Sa speram ca nu va exista o surpriza neplacuta!


Am mai spus: LES 110kV este in sarcina Enel, lucrarile fiind facute pe taxa de racordare, chiar daca antreprenorul este unul din cadrul asociatiei (TIAB). Nu poti sa ceri asociatiei sa repare lucrurile stricate de altii.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

@Adi
Te-ai cam repezit dar ai timp sa iti revizuiesti mesajul, ca mai e pana se scurge clepsidra unei ore!
1.Ia zi, unde in adnotarile instantaneelor facute astazi, am facut referire la ”asociatie”? :x
2. reprezentantul ”firmangiului” mi-a spus ca pe trotuarul ce urmeaza dupa str. Cetatea Histria (zona acces C) se mai refac suprafetele doar pe inca 25 m (cam cat e pana la scuar). He, heee, mai e mult pana statia STB Piata V. Ialomitei, nu?! ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor Adrian Rosca

Vrei sa zici ca de trotuar se ocupa Enel? Cam putin probabil sa lucreze in tandem cu Astaldi, fix in zona unde Astaldi pune borduri.

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use