MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 256195 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit TibiV

Asta arata chiar decent... ;)
133 313 wrote:
Acces DT15-17.


 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Mie imi place ca salcia este inca verde. Penibil acest acces, de ce nu ar avea fiecare bloc accesul lui.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit zapacitu

In alte tari mai civilizate, chiar intri in bloc si cobori la subsol pentru a ajunge la metrou. Asta se intampla in zonele centrale (gen centrul istoric) unde efectiv nu ai unde sa pui un acces clasic, pentru ca ai ocupa toata strada.

Sincer, faptul ca avem multe accesuri  mie mi se pare util - evitam aglomerarea. La urma urmei  metroul trebuie sa fie accesibil.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Asa-i, sunt cladiri vechi in care se intra si ajungi in metrou, OK, frumos. Nu vad care e legatura insa cu accesul asta facut pe spatiul verde (si care probabil are o galerie de legatura apropiata de suprafata) si prin care va intra cate un calator ratacit pe ora.
Cateva corectii aici

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit ByOnu

:lol: E foarte bun accesul, ce are?? Ce daca este pe spatiul verde, sa fim seriosi. Cand se pun chioscuri, cand se betoneaza pe spatiul verde si cate si mai cate nu vedem. Aici vorbim despre metrou, este de interes si utilitate publica pentru sute, mii de calatori. Acei 5x5m se pot recupera foarte frumos in zeci de posibile moduri in sector. Cand se parcheaza pe statiul verde si se mocirleste totul in jur nu te deranjeaza?

Ba dimpotriva! Eu sunt surprins de cat de bine este pozitionat, ajutandu-i pe cei din zona sa renunte foarte probabil la a mai folosi atat de des masinile personale.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Sa dai exemple de alte greseli nu scuza o greseala.
Accesul asta ajuta sa nu se mai parcheze pe spatiul verde, asta e logica ta? Nu era mai util un gard?  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Curat atentat la spatiul verde, sa vina Ecocivica si nicusorii sa ceara demolarea!  :lol:

Am o intrebare: unde ai fi vrut sa-l puna, vezi cumva vreun alt loc mai potrivit? E mai ok asa ca nu blocheaza trotuarul, ca si asa e ingust vai de mamica lui.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Sa nu fie deloc? In intersectie sunt suficente. Daca vad trafic important prin el, imi retrag cuvintele.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Aici cam ai dreptate, statia asta n-are "decat" 6 accese.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit TibiV

Cu 6 accese, nu functioneaza mai degraba ca un pasaj pietonal subteran ?...
Cu cat sunt mai multi oameni care subtraverseaza traficul auto, cu atat mai putine "evenimnte" pentru jurnalele la la ora 17...
Eu cred ca daca au reusit cu ocazia "metroizarii" cartierului Drumul Taberei sa il faca si mai "safe" pentru pietoni, atunci cu atat mai bine...

Nu cred ca spune nimeni ca accesurile alea vor fi folosite exclusiv de cei care folosesc metroul...

Daca pot folosi accesul respectiv ca sa "trec strada" (fara sa mai stau la semafor si fara riscul ca un bizon sa "sa nu observae" semaforul "pe rosu") atunci cred ca cele 6 accesuri sunt perfect justificate...

Si M2 are la Universitate 6 accesuri, nu doar 3 cum pare la prima vedere....
Credeti ca a fost o "irosire de resurse" ?

Evident, nu putem compara traficul de la Favorit cu cel de la Universitate...
Dar cat timp pietonul are certitudinea ca are o varianta sa ajunga intreg si "neterfelit" de masini "pe partea cealalta", este foarte bine...

Eu regret sincer "schimbarea de planuri" de la str.Brasov...
Ar fi fost mai mult decat benefica varianta initiala... :(

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

S-a opus ApaNova...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Nenea Podani?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Nenea HGul lor de protectie sanitara alu apeductu...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Tibi, da-mi voie sa nu cred ca preferi sa traversezi printr-un pasaj atata timp cat ai si solutia de la suprafata. La suprafata traversezi in cateva secunde daca prinzi verde, daca prinzi rosu in 1-2 minute. Cine are chef sa coboare si sa urce scari. La Universitate e altceva, nu ai alta varianta. Aceste pasaje nu sunt deloc prietenoase ca timp si nici ca utilitate macar pentru oameni cu greutati sau carucioare.
Repet, nu e numai o reducere de 5*5 mp a spatiului verde, mai sunt galeriile de zeci de mp fiecare, avand planseul foarte sus. Daca nu credeti, cautati prin poze.

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use