MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 255709 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

N-ar fi lipsit de interes daca cineva dintre membrii forumului ar avea posibilitatea sa surprinda un instantaneu cam din aceeasi pozitie cu cel dinainte de 1987. O sa vezi o diferenta considerabila, si nu in bine! D-asta si lentoarea asta a traficului, dinspre Orizont spre Favorit, instalata odata cu finalizarea etapei de ”refacere a suprafetelor” in zona!!!  :yes:
PS
Nu strazile, ci intersectia efectiv, prin faptul ca s-a adaugat un spatiu median, suplimentar, care nu permite o circulatie fluenta, spre stanga, nici spre bd. Timisoara, nici spre str. Sibiu (sens 1 Mai). CHIAR nu-si aveau rostul cateva zeci de borduri si cateva kg de pamant in mijlocul intersectiei. Duminica o sa merg special pentru a trage cateva cadre pentru edificarea elementelor care sunt in ”plus” si greveaza asupra circulatiei!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit FreeK

Eu nu inteleg de ce au pus acel semafor suplimentar pentru cei care fac stanga inspre Sibiu. Cum trec prin intersectia aia in fiecare zi, pot sa spun ca acum prind sigur un semafor in plus fata de cum era inainte. Ca sa nu spun ca la iarna, acea insula o sa incurce si mai mult intersectia.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit 2015Dan

In cel mai bun caz, semaforul acela din mijlocul intersectiei este defazat.
Adica, ar putea fi util eventual pentru cei care vin pe str. Sibiu si vor sa vireze la stanga, pe Dr. Taberei,
mai ales ca s-a creat acum o banda speciala pentru asta.
(Acolo in mijloc sunt 3 benzi pe fiecare sens in acest moment...)
Dar asa cum functioneaza acum semaforul, mai mult incurca lucrurile pentru cei care vin pe Dr. Taberei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit catalinp

O sa fie foarte nasol dpdv al traficului pentru cei care se intorc dupa ora 17 in cartier !

Prima problema ar fi faptul ca am verde la semafor pentru inainte si stanga, fac stanga dupa am rosu. Masinile stau si uite asa se formeaza coada pe banda 3. Cei mai putin rabdatori  vor sta pe banda 2( doar inainte) pentru a face stanga .

A 2a problema ar fi faptul ca troleibuzul nu poate face virajul stanga (sau poate, dar zilele astea am vazut doar pe banda 2) de pe banda a3a si se incadreaza pe banda 2a. 2-3 troleibuze asteptand sa faca stanga de pe banda a2a ...uite asa cei care merg inainte vor prinde semaforul de mai multe ori

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

S-o luam pe rand in raport cu ce exista suplimentar cu intersectia anilor 2011!
”Insula” centrala nu EXISTA!



Nici asa ceva, cu referire la semafoare instalate in zona mediana!






Nicidecum asa ceva!








 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Singurele lucruri in intersectie de bun augur sunt semafoarele de ”dreapta”:






Dar, din pacate, probabil au uitat ca mai trebuie ”arbitrata” si aceasta ramura (str. Sibiu, colt cu Dr. Taberei, sens spre Orizont) :yes



In afara de faptul ca-mi place cum e ”vopsita” intersectia



si prin proximitate



in rest totul e...”CANCAN”!
PS
Poate va fi pe deplin inteles de ce am  postat aici si nu la sectiunea dedicata pozelor. Nu e nimic mai sugestiv, in cuvinte, decat un instantaneu, pe care, fiecare dintre dumneavoastra il puteti interpreta in sustinerea celor invocate de subsemnatul, mai cu seama cei care tranziteaza zilnic zona. ;) Multumesc pentru intelegere!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit catalinp

Semaforul pentru dreapta e util, dar se va aglomera banda a2a pentru cei care merg inainte,pt ca daca cineva va avea tupeu sa se puna pe banda 1(care nu e obligatoriu dreapta) va fi injurat, claxonat,facut in toate felurile.

Intre timp mi-a raspuns metrorex :

"Intersecția de la Favorit a fost realizată conform planurilor discutate și avizate de Primăria Municipiului București – Direcția Transporturi, Drumuri și Sistematizarea Circulației și de Poliția Română – Brigada Rutieră.

Pentru a evita ambuteiajele provocate de fluxul mare de mașini în mijlocul intersecției, s-a considerat necesară separarea, și în intersecție, a sensurilor de mers printr-o insulă ce obligă șoferii să ocolească centrul intersecției"

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Sincer...sistematizarea actuala a zonei e cea mai mare catastrofa. Cine o fi inoculat aceasta idee tampa?
PS
Maine o sa postez un filmultet, pe care l-am surprins astazi, 25.07.2019, in plina zi, la orele 15:30, in mod involuntar, cu un participant la trafic, venind din zona bd. Timisoara care vroia s-o  ia la dreapta sens spre Dr. Taberei si a reusit, ...abia ulterior!
O sa vedeti, fara putere de tagada, ca marcajele si indicatoarele rutiere, nu sunt ...catusi de putin intuitive, daramite vizibile, pe timp de zi!
”Pionierii” astia in ale administratiei locale s-au gandit, UN PIC, la ceea ce va fi in zona? Sunt circumspect, ca nu! Halal!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Pot sa pun pariu ca insula aia a fost ceruta de BPR. Stiti la ce foloseste chipiul militianului, nu? Sa nu-i ploua in gat.  :popa:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit FreeK

De cand cu minunata modernizare a intersectiei, incepand cu ora 16.00 este coada de masini din statia Orizont. De 30 de ani de cand stau un Dr. Taberei nu am vazut sa fie cozi acolo, deci au fludizat traficu mega "eficient". Cel mai rau este semaforul nou montat pentru cei care fac stanga pe Sibiu. In acest fel, si banda 2 si 3 sunt blocate de cei care fac la stanga ...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit George

Stânga spre Sibiu e o catastrofă în ambele sensuri, insula centrală trebuie desfiinţată urgent!!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit survola

Discuțiile curente nu cred că au legătură cu lucrări la metrou, sincer.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Asa si devierea conductelor de la PdT nu are legatura cu metroul.  :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit survola

Insula din intersecție și semaforizarea rutieră sigur nu au legătură cu subteranul sau cu accesurile la stație :)

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420651 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use