MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 255762 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Goldmund

GPS,
un caz la indemana:
Piata Sudului-zona industriala Pipera. Zeci de mii de oameni calatoresc zilnic cu metroul(M2), in mica parte si cu tramvaiul si cu autobuzul(bicicleta, motoreta, etc.). Nu-mi pot inchipui armada de oameni circuland fara acest metrou....
M5 va fi o mana cereasca pt. locuitorii din Drumul Taberei obisnuiti cu autobuzul 105, 168, etc.(pe timpuri cu troleibuzul 84, sau cu autobuzele articulate(!) 37...si in haosul stradal existent de zeci de ani. In orasele dezvoltate circula atat metrouri, trenuri suburbane cat si autobuze, tramvaie, dar fara metrouri si trenuri suburbane, haosul ar fi urias, problemele de mediu si mai mari.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit adila

Metroul nu emana noxe ca este doar pe hartie in DT, iar situatia nu pare sa se schimbe inca mult timp de aici inainte.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Sa speram ca nu!...speranta moare ultima, nu-i asa?
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit George

Ceva vesti concrete, guru?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Metroul + autobuzele produc cu siguranta mai multe noxe decat metroul + troleibuzele, guru, numai daca autobuzele nu sunt cumva electrice. Dar care ar fi sensul sa fie electrice in loc de troleibuze?
Si chiar nu as pune toate ouale intr-un singur cos (metrou), din mai multe motive, lesne de ghicit...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Adrian Rosca

Mai puneti la socoteala si poluarea produsa pe timpul lucrarilor (praf+noxe) timp de 8-10 ani.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Chiar pana cand ajunge metroul la Universitate, altfel nu prea vad lumea sa se inghesuie sa mearga prin Eroilor... Si daca aici dureaza 8-10 ani, dincolo, unde pare mai greu...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Eu presupun ca o sa ai o surpriza... :bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit TibiV

Deie Domnul sa iti fie gura aurita...

Am auzit "pe surse" ca s-ar putea sa-ti fie.... :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Pana nu vedem... Stam ca taranii aia la birt cu apa pana la genunchi. :))
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit survola

Apa din tunel...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit George

subway guru wrote:
Eu presupun ca o sa ai o surpriza... :bere:


Desi sper ca guru sa aiba dreptate, nu mai cred nimic, in raport de durata imensa a lucrarilor din Drumul Taberei si, de exemplu, de pane inexplicabile precum nedeschiderea Vaii Ialomitei desi e gata de 1 an...

In stilul asta in centru o sa fie jale...

Dar presupun ca guru mizeaza pe a face contractul mai bine, pe experienta castigata de la tronsonul actual...sa vedem. Deocamdata privesc sceptic, e mai sanatos asa - nu poti fi surprins decat pozitiv.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Puss in Boots

Beneficii vor fi chiar si daca se va circula doar pana la Eroilor. Pana la urma e un nod de legatura si macar te mentine in subteran, la adapost de zapada, ploi si ambuteiaje. Plus ca cine are proprietati in zona DT poate creste frumusel pretul mai ales daca are gura de metrou langa bloc.
Lucrarile din centru (sa zicem extins portiunea Eroilor-Iancului) le privesc si eu ca pe un cataclism pentru zonele respective. Dar cum zicea Guru speranta moare ultima. Daca au facut si la Roma metrou unde ruinele lor au cu multe sute si mii de ani mai mult ca ruinele noastre, banuiesc ca o sansa e si la noi, nu? Probabil se vor prabusi niste cladiri pe directia Elisabeta-Pache dar na, fara sacrificii nu e progres!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Nu cred ca asta e problema principala. Sunt statii de metrou la peste 80 m adancime in lumea larga. Nu cred ca trebuie sa ajungem la un astfel de orizont ca sa fie fezabila constructia Eroilor-Iancului si sa se faca simtita vreo miscare telurica, cat de mica. Totul e sa se vrea extinderea magistralei M5!

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use