MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 255872 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

1) Discuțiile rămân aici, s-a mai pus aceeași problemă și la M 4 cu linia de tramvai.
2) Îmi dau și eu cu părerea de aiurea, un sens giratoriu n-ar merge acolo ? Numai am întrebat, NU frecventez zona, nu am cum să știu situația reală.
3) Trebuie ținut seama că de când au început lucrările sunt mai multe mașini în circulație...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

@survola
Au rost dezbaterile astea intrucat, dupa cum lesne ai vazut, s-a instaurat harababura in zona...nou sistematizata, FIX odata cu ”finalizarea lucrarilor la M5.1”! Cred ca nimeni dintre cei ce o strabat, mai ales zilnic, nu-si puteau pune amprenta in asa hal! Cea mai tampa solutie aleasa si nu voi retracta de la acest demers decat daca concitadinii din Dr. Taberei vor fi in dezacord cu opinia mea.
@andrei11
Hai sa fim seriosi. Etapa de asa zisa ”refacere a suprafetelor” nu ca nu seamana dar nu este deloc conforma cu CEEA CE A FOST! N-ar deranja, catusi de putin, dar sistematizarea aleasa nu numai ca lasa de dorit dar se observa, din ”avion”, ca e facuta de ageamii! :yes:  :yes:
Se vede limpede ca au ramas numai diletanti in comisiile astea de avizare a traficului! :headbash:  :headbash:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Bogdan MD

Mi se pare foarte dubios ca Politia Rutiera a impus insula aceea pentru a forta virajul la stanga ocolind centrul intersectiei si in acelasi timp a instalat semafor dedicat pentru stanga, cele doua notiuni fiind in antiteza!! Adica ORI ai semafor dedicat de stanga sau unde verde separata pentru cele doua sensuri de mers ale bulervardului si nu va mai trebui sa opresti in centrul intersectiei sa cedezi prioritatea, astfel nefiind necesar sa ocolesti centrul intersectiei, ORI creezi o insula centrala, care sa delimiteze un spatiu de stocare pentru cei care fac stanga pe faza comuna cu cei care  merg inainte. Niciuna din solutii nu e intrisec mai buna, depinde de geografia locala si de proiectul de semaforizare in zona. Desi am impresia ca normativul modern prevede solutia cu evitarea centrului intersectiei, intrucat s-a aplicat la reabilitarile recente de pe Pantelimon si Liviu Rebreanu, la intersectiile Rebreanu/N. Grigorescu si Pantelimon/Morarilor (cu semaforizare deficitara, dar asta e alta discutie).

Dar din nou, sa aplici fortat ambele solutii simultan e oligofrenism profesional, cu diploma de merit! Practic anulezi toate avantajele solutiilor si ramai doar cu blocajele in trafic. :headbash:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Referitor la comparatiile cu perioada antica, sa nu uitam ca inainte aveam troleibuze care mergeau inainte, dar acum conform "modernizarilor", toate fac stanga. Or, orice viraj la stanga este mult mai lent decat mersul inainte (din mai multe motive) si blocheaza circulatia. Sper sa nu se mai desfiinteze si alte linii de troleibuze din cauza incompetentei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Treci prin zona si urmareste cum functioneaza traficul in intersectie. O sa observi ca, cel putin, in prezent, asa cum este setata semaforizarea, atunci cand faci stanga, spre str. Sibiu, nu exista continuitate in miscare, intrucat te ”lovesti” de culoarea ROSIE a semaforului!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Nu am contestat, dar sunt mai multi factori pentru care era mai liber sensul spre Moghioros in perioada ante-metrou: fizic intrau niste masini pe insulele respective (adevarat ca blocau centrul intersectiei, dar dupa ce se opreau cei care mergeau spre Centru, treceau per total mai multe), unele troleibuze (mergand inainte) aveau o viteza sporita si eliberau spatiul de la semafor, nr. de masini era altul, cred ca era mai libera banda 1 de dupa intersectie fata de cum este acum.
Daca semaforizarea este cu cap facuta, intotdeauna va ajuta un timp separat la stanga, altfel vor face stanga doar cateva masini.
Sunt mai multe locuri in Bucuresti unde nu ai continuitate, un ex. este la Universitate.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Incearca sa faci un exercitiu, urmarind miscarea vehiculelor in intersectia cu pricina si apoi o sa ajungi la concluziile concitadinilor din aceasta parte a urbei! O sa vezi ca n-ai cum sa te/sa ne convingi ca traficul e fluent in zona!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Florinds

Pai dar sunt de aceeasi parere, nu am de ce sa ma conving de altceva, trec aproape zilnic pe acolo. E facuta foarte prost intersectia, dar sunt mai multe cauze, nu numai semaforul aditional...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit catalinp

Ieri am stat vreo 10 minute pe la ora 18 si am urmarit traficul in aceasta minunata intersectie. (stanga spre Str. Sibiu)

-De fiecare data cand s-a pus verde am numarat minim 3 si maxim 6 masini care faceau stanga de pe banda 2( obligatoriu inainte)
-Cei care faceau stanga de pe banda2 faceau stanga pe scurt si fortau pe cei care faceau stanga regulamentar de pe banda3 sa intre pe banda 3(langa insula) maxim 2 masini , iar umatoarele stateau pe loc. La fel si cei de pe banda 2 care voiau sa mearga inainte stateau pe loc banda fiind blocata. Cand una dintre aceste masini era mai mare, adica troleu(unii soferi de stb au bun simt si stau pe b3, altii nu au bun simt  si se duc pe b2) , treaba era horror pt cei care voiau sa mearga inainte incercand sa treaca pe b1 care si aia era full bineinteles.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit George

Mi se pare clar ca intersectia trebuie reconfigurata si desfiintata insula aia centrala, apoi corelate semafoarele ca atunci cand ai verde dinspre Orizont sa ai direct verde si la stanga spre Sibiu dupa viraj, mai ales ca oricum cei care vin spre Favorit dinspre Piata Dr. Taberei au oricum rosu!

Deci multe capete seci pe lumea asta, in speta, la semaforizare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Dar avem companie municipala...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit cris_m

O parte din ultimele mesaje a ajuns la Aspecte negative din circulatia bucuresteana. O parte nu le mai cautati, au disparut pur si simplu, fiind off-topic. Va rog pe viitor sa fiti mai atenti unde postati si ce postati! Daca nu aveti topic, deschide-ti unul nou sau mergeti la Club. Multumesc!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit orex

Eventual ”au ajuns la” ;)
PS
Nu cred ca era o problema sa le muti, doar, pe toate cele considerate off-topic, nu?!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit survola

Revenind (pentru scurt timp) la subiect, am observat că la unul dintre accese s-au apucat de pus plăcuțe verzi, ca cele de la stația Orizont. Nu sunt foarte estetice, din punctul meu de vedere.

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use