MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2

1522 posts, 392061 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Pai nu trebuie facuta si legatura E1-E2?
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

survola wrote:
Aici parcă nu se face un acces. Schimbare de plan?



by survola, on Flickr

Nu este nicio schimbare. Acolo nu trebuia sa fie acces, este priza de ventilatie.
Nici nu stiu cui i-ar fi folosit o iesire acolo. Poate una vis-a-vis, pe coltul intersectiei, spre Facultatea de Medicina. Dar nu s-a considerat necesar, probabil din cauza ca au facut o subtraversare a bulevardului tocmai in capatul celalalt, la Eroilor 1...
Mersul pe jos este sanatos, intareste muschii, ce atatea accesuri... Avem unul si bun, cu ditamai copertina. ;)
Priza ventilatie.jpg (20.05 KB; downloaded 2579 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Cică acolo ar fi un acces ALA ( asta e ceva legat de ISU sau de armată ? Mi se pare cunoscută prescurtarea ALA )
9-23-2017 10-57-35 PM.jpg (63.64 KB; downloaded 2540 times)

Mediciniștii vor intra prin accesul din parc.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

A.L.A este din ala...cu bomba... ;)
Ai dreptate, in ce am pus eu mai sus scrie si "acces secundar A.C si priza ventilatie A.C.". Deci nu este priza de ventilatie a statiei propriu-zise.
A.L.A = aparare locala antiaeriana. Probabil zona de deasupra macazelor este adapost (A.C.= adapost civil)

Si, pentru ca suntem la Eroilor, un amanunt care ne-a scapat. Dupa experienta nefericita de la Unirii, pentru a se evita aglomeratia in vestibulul de la spital si pentru indemna lumea sa foloseasca pasajul extrem de lung si incomod, se pare ca s-a luat o masura extrema. Se astupa iesirea liniei 2 (peronul mic) catre acel vestibul de la Municipal (cu rosu mai jos) :)  . Ca atare, schimburile de magistrale se vor face extrem de simplu si ordonat:
- calatorii M5 care vor sa mearga catre Unirii vor folosi in principal vestibulul de la Municipal. Insa ratacitii prin meandrele pasajului de legatura pot sa coboare si pe rulantele care se vor construi la peron si, posibil, daca nu le nimeresc nici pe astea, pot folosi vestibulul de la Opera.
- schimbul M1/M3 (cand vii din Militari sau de la Gara) catre M5 se va face pe la Municipal
- schimbul Militari <-->Gara se va face numai pe la Opera.
- schimbul M1/M3 (cand vii din oras) catre M5, precum si schimbul M5 catre Militari sau Gara se vor face tot pe la Opera (cu verde mai jos).

Uite asa se echilibreaza "natural" fluxurile si se evita experienta traumatizanta de la Unirii/ Victoriei/D2.. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
scari lipsa.jpg (91.55 KB; downloaded 2504 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Adrian Rosca

^Apropo de plansa, se mai fac legaturile direct la peron? Eu auzisem un zvon ca raman doar alea de la vestibul.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Ar fi cireasa de pe coliva M5....
Totusi am observat niste semne colorate pe peronul central, semn ca s-au facut ceva masuratori acolo...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 ByOnu

Din pacate, Adrian, noi simplificam totul pana la minimul necesar.

Sab, nu prea pare ok traba asta... Gresesc eu? Pe langa faptul ca scarile vestice de la peronul mic nu incurca cu nimic, nici in caz de evacuare nu cred ca este normal sa lasi doar o scara de 3m latime pentru un tren intreg. O scara amarata atat pentru urcat cat si pentru coborat. :roll:

Daca chiar vor sa controleze sensurile de mers, sa aplice solutia din Paris. Garduri intre sensuri care te conduc efectiv ca pe o oaie unde ai nevoie prin musuroiul de pasaje pietonale.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Si eu sper sa fie doar o eroare de reprezentare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 florin

Gurile astea de aerisire captează cumva aer de la suprafață? Direct din țeava de eșapament a mașinilor?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Par a fi niste aerisiri de la termoficare.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Ventilatoarele care introduc ( scot ) aerul în / din stație sunt mult mai mari, sunt două și ca și dimensiuni sunt ca și ventilatoarele interstație.
Ceva de genul

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Priza de ventilatie a statiei E1 e in cu totul alta parte...prizele metroului au o sectiune de 6-8mp minim...de altfel le vedeti raspandite peste tot de-a lungul traseelor de metrou, doar sa fiti atenti si cu un pic de spirit de observatie si bagare de seama...
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Aici oricum e vorba de Eroilor / M 5.
Priza de ventilație a stației Eroilor / M 1(3) habar nu am unde este. Poate fi foarte bine in Parcul aferent sau aici :
9-25-2017 11-18-50 PM.jpg (189.33 KB; downloaded 2127 times)
9-25-2017 11-18-50 PM.jpg (320.6 KB; downloaded 2121 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

subway guru wrote:
de altfel le vedeti raspandite peste tot de-a lungul traseelor de metrou, doar sa fiti atenti si cu un pic de spirit de observatie si bagare de seama... :bere:

Contraexemple :
Priza de ventilație intre Unirii și Timpuri Noi. Poți merge pe traseu o săptămână intreagă și nu o găsești. Dacă ai inspirația să aprinzi o lumânare la Mănăstirea Radu Vodă poate ai noroc.                                                                                                                                                        
Tot nu-mi pică fisa unde e priza de ventilație între Stefan cel Mare și Victoriei...
______________
Alte prize <<surpriză >>
Priza de ventilație intre Piața Iancului și Obor. Nu se vede decât din satelit.
( Aproape ) bag mâna în foc că stațiile Obor și Muncii au aerisire naturală...

 


Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use