MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34)

450 posts, 172957 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) Victor92

Au dat drumul la semafoare azi-noapte sau in aceasta dimineata.

La ora 08:00 functionau.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) orex

Inca de la orele 05.30 AM isi faceau treaba, ceea ce ma face sa cred ca au fost puse in functiune ieri seara. N-as crede ca UTI s-a invrednicit, asa de rau, si le-a conectat tocmai in toiul noptii!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) Serba

Ieri seara pe la 7 erau functionale.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) Victor92

Nu stau sa intru in polemici, dar luni seara cand am trecut pe acolo (ora 20) nu functionau.

In fine. Nu are rost sa umplem acum 100 de pagini pe forum pe tema acestui subiect.

Mai degraba am discuta despre problema corpurilor de iluminat care pe sensul spre Piata Drumul Taberei nu functioneaza. Am ridicat problema in urma cu cateva zile, iar acum revin cu 2 poze strict informative. Se pot produce accidente grave.

Aveti idee cui ar trebui sa ma adresez: Luxten sau Companiei Municipale a Iluminatului Public?

DSC_0124.JPG (226.21 KB; downloaded 4188 times)


DSC_0125.JPG (221.53 KB; downloaded 4186 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) survola

Poți să te adresezi la amândouă. O să se ocupe cea care are rețeaua în gestiune.

 


Re: POZE Lucrari - Statia Tudor Vladimirescu (DT 34) 1689

viewtopic.php?f=234&p=285518#p285518

Semaforului aluia in consola nu-i prevad un viitor prea stralucit la urmatoarea furtuna...

 


Re: POZE Lucrari - Statia Tudor Vladimirescu (DT 34) andrei11

E plin Bucureștiul cu semafoare în consolă și au rezistat până acum...

 


Re: POZE Lucrari - Statia Tudor Vladimirescu (DT 34) 1689

Hmm... ok...
Din ce vad eu,  asta are in mod special conditii propice: front de blocuri inalte suficient de larg pentru formarea unui canal de vint, suprafata portanta cu brat lung ca sa poata construi un moment decent de torsiune si suruburile alea de fixare (puse doua (?) la economie - n-am vedere si dinspre Moghioros, dar m-as mira sa fi pus macar un al treilea) taman potrivite pentru forfecare.
Imi place si ranforsarea aia din tabla, care sa mai mareasca (un pic :) ) portanta, de parca problema principala era sa nu cada-n semaforu'n capul pietonilor (asta ma face sa cred ca proiectarea s-a facut la Casa Pionierilor - hai sa mai compensam un pic momentul pe axa verticala, in caz ca semaforu' se-ngrasa, saracul, din lipsa de miscare...).
Daca nu face bratul titirez (cea care e optiunea mea numarul unu), pariez pe cele opt buloane de fixare ale stilpului in postament in citiva ani cind se vor imprieteni mai bine cu Doamna Rugina :D
Mergeti pe o bere ?
Eu merg, c-am vazut pe viu ce minuni pot face in materie de crestere a portantei "cozoroacele" de la semafor cind bate vintul frontal in ele ;) Un deliciu cind incep sa flambeze in jurul axei combinat cu forta pe brat. Nici nu mai stii unde sa compensezi - curat festival pentru inginerii structuristi.

LE: I'd love sa vad calculele statice pentru toate minunatiile astea pe care le edifica vesel Primaria. La ce viteze de vint s-au calculat, imbatrinirea materialului, maruntisuri d-astea...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) orex

Cert este ca semnalizarea rutiera nu a fost facuta cu vopsea fluorescenta de calitate, nu de alta dar nu te pune in garda ca si conducator auto, in timp util, atunci cand se trece prin zona noaptea, ca urmeaza o trecere de pietoni! Doar "cunoscatorii" stiu (ma refer la cei ce salasluiesc in zona si/sau cei care au in itinerar acest traseu).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) Costin

Victor92 wrote:
Aveti idee cui ar trebui sa ma adresez: Luxten sau Companiei Municipale a Iluminatului Public?


La constructor, lucrarea nu e predata beneficiarului.

 


Re: POZE Lucrari - Statia Tudor Vladimirescu (DT 34) alexxd_31

1689 nu vad o problema foarte mare. La cum e proiectat, in cazul unor solicitari mari exista posibilitatea rotirii semaforului cat si a consolei  (ruperea suruburilor sau deformarea  gaurilor care impiedica rotatiile) astfel incat sa nu opuna o rezistenta foarte mare contra vantului care sa conduca la colapsarea intregii structuri.
In zona noastra ( Bucuresti ) consideram in calcul viteza maxima a vantului egala cu 76km/h si cea de proiectare 102 km/h.  Oricum cand s-a facut calculul poate s-a  tinut cont si de incarcarile ocazionale (zapada, cutremur).
In locul acelui guseu ( ranforsare ) as fi folosit o contravantuire tot din teava.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) 1689

Interesant, multumesc pentru informatii.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) orex

Astazi, 29.10.2018, a inceput montarea structurilor metalice peste gurile de acces. Primul acces atacat este A.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Tudor Vladimirescu (DT 34) survola

survola wrote:
La 27 august 2018, http://www.metrorexm5.ro apreciază avansul la:
- devierile de rețele - 99%, a mai rămas canal, acum la 95%
Finisaje:
- arhitectură și compartimentări: 95%
- instalații: 94%.
Refacere suprafețe: 79%.

La 6 noiembrie 2018, www.metrorexm5.ro apreciază avansul la:
- devierile de rețele - 100%
Finisaje:
- arhitectură și compartimentări: 100%
- instalații: 97%.
Refacere suprafețe: 98%.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use