MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Brancusi

695 posts, 238233 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Am mai scris la Metrorex in legatura cu parcarile de resedinta disparute, iata ultimul raspuns :

"Metrorex nu este în măsură să decidă modul de reamenajare a zonelor dezafectate și nici rolul îndeplinit de fiecare zonă ulterior reasfaltării - parcare, zonă pietonală sau carosabilă.

De asemenea, Metrorex nu gestionează poziționarea locurilor de parcare. Anteprenorul a proiectat și executat lucrările de refaceri suprafețe conform cerințelor instituțiilor care gestionează domeniul public în București. Tot instituțiile abilitate, ulterior au și avizat aceste proiecte și au participat la recepția lucrărilor.

În consecință, trebuie să vă adresați Primăriei Municipiului București, Primăriei de sector, Administrația Străzilor și Administrația Domeniului Public."

Nedumeririle mele...:

- PMB ,sau Primaria S6 a hotarat ca un trotuar de 500 m sa ramana 200 m nerefacut,deci automat cu parcarile de resedinta intacte si 200 m refacut si cu parcarile de resedinta disparute?  :roll:
- Cine a platit refacerea trotuarelor? PMB,sau Primaria S6,sau Metrorex? Din cate stiu eu tot ce tine de refacerea suprafetelor se face pentru Metrorex si imi e greu sa cred ca vine primarul si hotaraste pe banii celor de la Metrorex !
-Atat timp cat un trotuar e doar betonat nu si asfaltat banuiesc ca nu se poate face receptia

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andreiiul

Metrorex plateste lucrarile dar depinde ce conditii au fost impuse in autorizatia de constructie.
In acelasi timp, de la inceperea lucrarilor si pana in prezent codul rutier a suferit modificari pe partea de parcare pe trotuar. Accesul trebuie sa fie direct din carosabil, deci parcatul pe trotuar in forma actuala in zona nerefacuta este ilegal (dar n-ai sa vezi Primarie care sa desfinteze toate locurile ilegale actuale).
Probabil ca PS6 va copia modelul PS4 privind crearea de parcari pe trotuar si va interveni dupa finalizarea lucrarilor si predarea zonei catre autoritatea locala.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Metrorex reface doar zonele afectate de lucrari, n-are in rest nicio obligatie, e treaba altora, ce e asa greu de priceput???

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Pai da...trotuarele refacute au fost afectate de lucrarile la metrou ! Aceste trotuare ,refacute dupa lucrarile la metrou, au fost parcare de resedinta(zona marcata atat cu indicator cat si cu dungi pe jos)  si au fost  blocate !! Metrorex zice ca : trotuarele care au ca destinatie parcare de resedinta cu locuri platite raman accesibile traficului ! Realitatea din teren .. :roll:

Cat despre accesul din strada...cred ca orice trotuar are undeva o comunicare cu strada, mai ales la trecerile pt pietoni :)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) shoppy

Acces direct in locul de parcare inseamna ca locul de parcare este adiacent la strada, nu ca din strada intrii pe trotuar si mergi 50m pe trotuar pana la locul de parcare. Pe trecerea de pietoni nu se schimba directia de deplasare, deci este ilegal sa intrii sau sa iesi cu masina de pe trotuar pe trecerea de pietoni.

In AC scrie ca trebuie sa aduci zona la stadiul initial, adica asa cum era figurata in schemele din AC sau PV predare amplasament, deci tot primaria de sector este de vina.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Sectoristii n-au treaba cu zona in discutie, bulevardul e in administrarea si sub jurisdictia exclusiva a municipalitatii generale.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) orex

Politia Locala....daca ar vrea chiar si-ar face treaba in acest perimetru! ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

t530 wrote:
29 August 2019

Au inceput sa asflateze trotuarul de la Acces B spre Intersectie




Oooooo da...in sfarsit vedem si asfalt pe bucata de trotuar intre Acces B si intersectie !

Avantaje :         - asfalt nou
Dezavanataje  : -au disparut parcarile de resedinta( desi in Metrorex mi-a raspuns ca acolo unde trotuarul este si parcare de resedinta accesul este permis  :lol:  :lol: )
                       - in caz de incendiu masina de pompieri va sta in strada , eventual pe banda 2 , pt ca banda 1 este parcare, pt ca nu s-au refacut parcarile spic

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) orex

O sa mai aiba vopsea si pentru pista de biciclete?! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Azi au batut pasul pe loc ! 3-4 nenei au populat zona din poza, dar pana cand a apus soarele nu am vazut nimic in plus fata de ieri.  Banuiesc ca fiind cu graficul la zi,sau graficul in stadiu avansat de executie au batatorit zona pentru luni ! Cei din bloc si nu numai sunt fericiti pentru ce au prins pe talpi ieri si azi :applause:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Dupa o saptamana in care nu a venit nimeni sa continue asfaltarea trotuarului din poza de mai sus (da, e fix la fel si acum ) au inceput sa se auda niste zgomote azi,sambata, pe la ora 13 ! In zona agitatie pentru raschetarea unor zone de pe strada care aratau decent, chiar foarte decent ! Am pus 2 poze acolo unde le este locul. Sunt curios cam ce studii trebuie sa am,ce facultati trebuie sa fac pentru a intelege modul in care se lucreaza,prioritatile si logica  ???

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) Atal

O fi vreun test de grosime a stratului de uzura. Nu sunt sigur ca e stratul final, poate vor sa reastfalteze.. Asa au facut si in zona Favorit, prin iunie...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) Lixandru Dragos-Liviu

La intersecția arterelor VaIea Ialomiţei cu Drumul Taberei nu se răzuie degeaba! Din ce am aflat, se va turna al doilea strat de rulaj.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Da...ma gandeam si eu ca nu se razuie degeaba ! Dar ..toata sapt nu au facut nimic si se apuca sambata la ora 13 ? :)) In timp ce trotuarul de langa strada este de peste o saptamana abandonat . Ma gandesc ca nu asfalteaza doar bucata raschetata :))) Speram sa continue astazi,dar nu..sambata la ora 13 era ideal ! Nu ma pricep la chestii de asfalt, dar al2lea strat nu se pune peste primul strat ? Momentan pare ca nu mai e primul strat :roll:

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421832 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use