MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Brancusi

695 posts, 236721 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) aztec

Intrebarea e...a patruns sau nu apa in statie noaptea trecuta.
Si ma repet...ploua asa cel putin o data pe an...nu zic de o ploaie d'aia de apare la 2-3 ani...
Sau mai rar...
Probabil ca de acea ramane numele Brancusi... ca Valea Argesului....  prea ar fi predestinata...
Situatia era similara si la Valea Ialomitei (cap Kaufland) cu ani in urma...nu stiu cum a fost noaptea trecuta...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) sab

Da, foarte sugestiv Brancusi.
Sa vedem daca prelungesc vreodata M5 si fac statie chiar in cartierul Brancusi, cum o vor denumi. Valea Argesului? Domnisoara Pogany ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) orex

Se pot schimba denumirile numaidecat! Stii/stiti istoria mai multor statii. Chestiunea e ca la o ploaie mai apriga, pe zona terana tre folosite barcile. Nu era asa pana la edificarea C. Brancusi in zona. Se intampla ceva, in subteran, cu captarea apelor meteorice!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) aztec

Orex, te contrazic, si stiu ce spun.
Exact asa statea treaba si inainte.
Sunt cateva puncte, bine stiute , unde nu face fata la o ploaie mai mare...dupa 30-40 min se duce....dar pana atunci, asta e.
Si inca nu era cartierul ANL construit si erau probleme...plus restul pe Ghencea..
Si, dupa opinia mea, este o eroare de judecata la acceaul ala de la Mega Image. Trebuia inca o treapta cel putin.
Stiu"cotele apelor dunarii" din zona...de mult...
Zona pare dreapta, dar nu este...sunt "valuri" si vai, mici, de 1 m maxim, dar sunt...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) orex

Nu am de ce sa te contrazic dar eu unul nu-mi amintesc sa fi trecut vreodata cu barca spre ”Bucla”. Cert este ca apogeul l-am vazut anul trecut si nu-mi venea sa cred. Probabil sunt efectele ”drenarii” prin Drumul Taberei, a tot ceea ce s-a construit dincolo de str. valea Oltului, intrucat inainte de 89, cu siguranta, nu s-a intamplat asa ceva, nu de alta dar locuiesc pe Tg. Neamt de peste 4 decenii. Oricum, astazi dimineata, nici pe Tg. Neamt, jos la parc, canalizarea nu mai facea fata, astfel incat a trebuit sa-mi modific traseul de baza pentru a iesi din cartier. In subteran, statia o fi fost afectata? Sper ca nu!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) catalinp

Eu stau in zona de cand m-am nascut ! Niciodata nu am vazut atata apa ! Anul trecut a fost prima data ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andrei11

Ai uitat să spui când te-ai născut ! Poți avea orice vârstă, copil, adolescent, tânăr, om matur, chiar să fi decanul de vârstă al forumului...
Eu am prins inundația din anii '970 când Dâmbovița a ieșit pe străzi. Malurile erau înalte, nu  ca acum.

Dâmbovița

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

sab wrote:
Da, foarte sugestiv Brancusi.
Sa vedem daca prelungesc vreodata M5 si fac statie chiar in cartierul Brancusi, cum o vor denumi. Valea Argesului? Domnisoara Pogany ?

Sunt destule denumiri de strazi in zona din care sa alegi, daca vrei vaioage ai acolo Valea Doftanei, Valea Cricovului etc.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andrei11

La denumirile stațiilor Metrorexul dă dovadă de imaturitate adolescentină.
Schimbă denumirea stației Pajura / M 4 cu Jiului. Pe ce criteriu ? Ok, era complet aiurea denumirea de Pajura.
Pentru Valea Argeșului aplică un raționament total ilogic complet de-a-ndoaselea față de Pajura / Jiului.
Păstrează denumirea de 1 Mai la o stație care nu are nicio legătură cu strada 1 Mai, care mai nou e în Dr. Taberei.
Absolut tot poporul ( de la nounăscut la octogenari ) știe de zona  Dr. Taberei 34. Metrorexul se apucă să redenumească stația Tudor Vladimirescu.
Până și ing Costin Georgian este trasă de păr denumirea.
Aviatorilor este iar o denumire anacronică, nici măcar Parcul Herăstrău nu mai e de actualitate. Mai degrabă cum îl cheamă pe îngâmfatul acela de președinte francez, că-mi scapă numele.
La suprafață avem Piața Hurmuzachi dar stația de metrou e Piața Muncii.
blablabla, blablabla.
__________________
Să revenim la Valea Argeșului.
Evident că pentru cei care cunosc adevărul nu e nicio problemă, eu măcar nici nu mă uit pe tabelele aferente ( apropo, schema liniilor care e pe peronul de laIancului e cretină rău de tot ), dar pentru cei care nu cunosc zona denumirea de Brâncuși o să-i încurce rău de tot.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) aztec

Orex...arunca ochii pe geam, o sa vezi iarasi, ceva asemanator...se anunta 25-35 l/mp..
Asa se prognozeaza, in ora urmatoare...cine stie ce o sa fie..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) subway guru

Meteoradarul zice ca pericolul a trecut...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andrei11

Hai să închidem discuția asta...Pozele sunt din Paris din vara lui 2017. A doua poză e dintr-o stație de metrou. Evident că tronsonul respectiv a fost închis. Puteam să pun mai multe poze dar nu e topicul potrivit. Ce vreau să spun e că se poate întâmpla și la alții.
P1.jpg (47.19 KB; downloaded 2612 times)
P2.jpg (81.66 KB; downloaded 2610 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) orex

@andrei11
Dar cele evocate de o persoana trecuta de 45 de ani, traita in zona, o crezi? Nu a existat asa ceva in zona!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Valea Argesului (Brancusi) andrei11

Eu cred că m-am exprimat greșit...Am spus să nu mai dăm vina că s-a inundat zona la o ploaie excepțională...A, că se inundă la orice ploaie mai serioasă este o problemă...Dar hai s-o discutăm în altă parte, nu la stațiile de metrou M 5...

 


Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420709 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use