MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei

1208 posts, 355408 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 87
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 133 313




Daca pe Drumul Taberei de la intersectia cu VI spre DT90 and further sunt stalpi de metal de ce ar fi in fata blocului cu Unicredit, Digi etc. stalpi de beton...?

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Lixandru Dragos-Liviu

Acum am primit informaţii cu privire la stâlpii situaţi în intersecţia V. Ialomiţei cu B-dul Dr. Taberei, din partea d-lui Daniel Fringescu (cel care mi-a oferit unele imagini în postările trecute), astfel:
  „Exact în dreptul Digi Punct şi al băncilor, se pun exclusiv stâlpi din beton. Se sapă peste tot noi fundații ale acestor stâlpi care vor fi din beton, în fața Unicredit şi până la BCR. Stâlpi identici cu cei de vis-a-vis, însă noi. Pe tot Dr. Taberei vor fi stâlpii la fel, pe ambele sensuri. Cei metalici, încă aflați pe fosta deviere, vor dispărea total. Pe bd. Dr. Taberei, exclusiv, pe unde circulă troleul, vor fi numai stâlpi de beton. Rațiunea impusa de firea: Citez «să fie stâpii precum și pe sensul opus». Pe V. Ialomiţei, în schimb, vor fi metalici, pe ambele sensuri!
Se fac noi săpături de aproximativ 2 m. adâncime şi cu laturi de 1 m. Acum se sapă! Este un buldoexcavator galben, cu inscripţia Luxten pe el! Se scot fundațiile deja făcute pentru metalicii provizorii! Pe devieri, stâlpii sunt metalici. La final vor fi identici pe ambele sensuri!Pe unde nu va mai fi troleu, adică zona de la V. Argeşului până la V. Ialomiţei a Bd. Dr. Taberei, pe acolo vor fi la fel, pe ambele sensuri, metalici...

   Eu, subsemnatul, nu ştiu cum rămâne cu stâlpii din beton, situaţi pe Dr. Taberei, între intersecţia cu V. Ialomiţei şi Favorit, că pe această rută, din ce am aflat, nu va ma fi troleu, acesta fiind lăsat pe Str. Sibiu, 1 Mai, intersecţia Tricodava şi Dr. Taberei (latura sudică), apoi V. Argeşului până la V. Ialomiţei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei adila

Cred ca ar fi o idee buna sa scoata troleul pana la Favorit. Poate zboara cu ocazia asta si masinile parcate in intersectia Sibiu cu 1 Mai.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei GPS

Lixandru Dragos-Liviu wrote:
Eu, subsemnatul, nu ştiu cum rămâne cu stâlpii din beton, situaţi pe Dr. Taberei, între intersecţia cu V. Ialomiţei şi Favorit, că pe această rută, din ce am aflat, nu va ma fi troleu, acesta fiind lăsat pe Str. Sibiu, 1 Mai, intersecţia Tricodava şi Dr. Taberei (latura sudică), apoi V. Argeşului până la V. Ialomiţei.

Adică vreți sa spuneti ca troleibuzul va ajunge la VI, numai ca pe latura sudica sau vor circula la fel ca si acum si retragerea la depou de la VA?

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei orex

N-ar avea niciun rost o asemenea investitie. Nici inante de inceperea lucrarilor la metrou, pe "bucla" nu trecea nicio linie efectiva de troleibuz. Era o ruta de legatura intre VA si VI. Atat! Totusi, dupa configuratia finala a zonei, de peste statie si depou, probabil va fi un nou capat de autobuze. Oare revine 268 la traseul de baza?

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei WAYNEN

Pai 268 circula pe traseul de baza.Singura modificare de care a avut parte a fost prelungirea lui cu o statie pana la ,,Valea Oltului",care a coincis cu suspendarea troleibuzelor pe ramura nordica a Drumului Taberei.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 133 313

Au disparut "traversele" de la golul de pe galerie. Probabil acum le puteti zari jos pe radier.
Sapaturile luxtenilor n-au ajuns la Valea Ialomitei 1A. In schimb sunt niste gropane ce clar au legatura cu stalpii in lungul blocului cu comerciale de pe bulevard.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Lixandru Dragos-Liviu

Informaţie primită, luni, 14 noiembrie a.c.: compania Luxten a deplasat multe mașini cu vreo 20 de muncitori. Rezultat? Întreaga str. V. Ialomiţei are acum turnate fundațiile pentru stâlpii metalici! Pe ambele părţi şi pe toată lungimea străzii!
   
   
GPS wrote:
Lixandru Dragos-Liviu wrote:
Eu, subsemnatul, nu ştiu cum rămâne cu stâlpii din beton, situaţi pe Dr. Taberei, între intersecţia cu V. Ialomiţei şi Favorit, că pe această rută, din ce am aflat, nu va ma fi troleu, acesta fiind lăsat pe Str. Sibiu, 1 Mai, intersecţia Tricodava şi Dr. Taberei (latura sudică), apoi V. Argeşului până la V. Ialomiţei.

Adică vreți sa spuneti ca troleibuzul va ajunge la VI, numai ca pe latura sudica sau vor circula la fel ca si acum si retragerea la depou de la VA?

Din ce am aflat, ele vor fi direcţionate pe latura sudică a B-lui Dr. Taberei (via Tricodava) şi vor ajunge la V. Argeşului (terminalul de la intersecţia str. V. Argeşului cu V. Oltului), însă nu ştiu exact dacă vor fi prelungite până la terminalul V. Ialomiţei, acolo fiind deja metroul şi unele linii de autobuze. Reţeaua va rămâne pe V. Oltului pentru a deservi depoul Bujoreni, neexistând altă racordare către acesta.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei GPS

Rămâne de văzut. Multumesc. :D

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 133 313

Colegu' a facut putin execes de zel cand a zis ca sunt gata fundatiile stalpilor pe VI. Azi mai erau doua lipsa una in dreptul VI 1A si una pe partea golului tehnologic. Luxtenii erau cocotzati tocmai in fata Grantibank, sapau un sant ocolitor golului de pe galerie care sa ajunga la "fundatiile" stalpilor de bteon de pe DT, care apropo au fost  confectionate din turnari beton in jurul unei tevi PVC (pe post de cofraj) de diametru suficient cat sa incapa stalpul in golul cilindric rezultat. Acest "cofraj" din teava pvc era amplasat in ultima groapa, din tzarcul aferent CV RO-VA.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 133 313

Iluminatul sufletului e la nivel de fundatii pentru pietonalele din fata de la Garantibank. Sunt gata fundatiile pentru stalpii metalici. Deci hai cu stalpii!  :P

 


Re: POZE Lucrari - Statia si depoul Valea Ialomitei Adrian Rosca

133 313 wrote:
Spoiler.  :twisted:

Teaser  :lol:

 



  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 133 313

S-au mai plans si altii de calitatea pozelor mele... dar la aprecierea horror deja e un nou standard.  :twisted: But is that or nothing.  :lol:

 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 87
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420647 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use