MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (PLS)

1661 posts, 395527 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 91 92 93 94 95 96 97  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

1) Nu stiu daca sunt bani la ora actuala.
2) Am impresia ca TBM - urile sunt cele care sunt acum la Academia Militara in subsol.
Si ceea ce este cel mai important :
3) Trebuie terminata reabilitarea Sos Iancului / Pantelimon ca sa avem ce sparge dupa aceea, eventual vor fi scoase si liniile de tramvai proaspat montate.
Observatie
Acum ai si tu dreptate, daca intentionau sa continue cu tronsonul din Pantelimon trebuiau sa se apuce de statii cam in aceasta perioada, sa fie la rosu cam in Iunie - Iulie 2016 cand apreciez eu ca ar fi putut fi stramutate TBM - urile. Stramutate, verificate, reparate, etc.
Nu sunt decat vreo 4 km de sapat, o distanta extrem de scurta  pentru TBM.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

@Florinds:
Deci treaba este asa, incepi lucrari, le platesti de la buget, executi, dai la gata faza 1 de lucrari, te duci la fonduri europene sa-ti deconteze ce ai lucrat, iti dau banii, ii aloci pentru transa 2 de lucrari, care deja a inceput in continuarea fazei 1 si este in derulare. Se termina faza 2 de lucrari, te duci la fonduri europene sa-ti deconteze, intre timp faza 3 de lucrari a inceput deja. Si de aici ciclul se repeta. Asa o fi la noi? :twisted:  Ai o increngatura, ministerul fondurilor, ministerul de finante, ministerul transporturilor. Astea trebuie sa sa lucreze in tandem, nu cand ai ministru la transporturi n-ai la fonduri, cand ai ministru la fonduri n-ai la finante si asa mai departe. Ajungi sat fara caini si aleluia, toti isi fac de cap, ba cred ca nu mai este mult pana il mai iau si peste picior pe ministru, cand intra pe usa il intreaba direct cat are de gand sa le intrerupa pauza de cafea.
Ca sa mai ataci un nou tronson in paralel cu ce ai in lucru iti trebuie alti bani disponibili pentru start, pana incepi sa decontezi. Bugetul s-a gatat pe 30 decembrie cu multe interventii la patriarhul sa intervina la Doamne Doamne sa aiba incasari spectaculoase la buget la anul. Cat din el a ajuns la metrorex... se stie. Cat de bine merge masinaria cu 3 ministere... nu stiu. Si nici nu vreau sa stiu. Ca nu sunt platit sa-mi pese.
@andrei11:
Iancului si Pantelimon zici? Eu zic ca s-a asfaltat anul trecut tot ce inseamna zona Eroilor, trotuar+carosabil, s-a refacut trotuare, cu pavaj pe tot ce inseamna Regina Elisabeta, s-a mers in continuare, asfaltat trotuare, borduri pe Carol si Protopopescu si apoi Iancului si Pantelimon de la A la Z. Deci pe TOT ce a ramas neatacat din M5. Dar asta-i un pocinog in curtea PMB. Si este destul de recent, daca nu se denunta careva subit cred ca va mai dura pana il studiaza DNA-ul.  :twisted: Sau poate nici nu-i de DNA. Poate in PMB sunt aerieni care n-au tangenta cu lumea exterioara, n-aud si ei o stire, ca se face metrou nou, nu se intereseaza pe unde... ca vorba ceea, nu-i in farfuria lor si nu-s platiti sa le pese de metrou. Tre' sa recunoastem ca Pantelimonul aproape de Ziduri Mosi arata ca dupa bombardament, in special carosabilul. Are nevoie urgenta de lucrari la modul serios acolo.
Am uitat complet, s-a licitat ceva din M5 pe Pantelimon? Cine a castigat?  :twisted:

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

M 5 Eroilor - iancului  iese din discutie  pentru ca actiunea de consolidare / demolare a cladirilor de pe traseu nu intra in banii dati de UE acestui proiect. Si in plus am impresia ca UE nu e de acord nici cu metrou la minus 50 - 60 metri, ca asa cred ca ar merge. Sau cu sapatura deschisa, care ar insemna devieri de retele la nesfarsit, devieri care iarasi am impresia ca nu le deconteaza UE. Stie cineva ? UE finanteaza si devierile de retele ? Ca daca da, de ce nu se face in sapatura deschisa ? Oricum racordul M 5 -> Dr. Taberei - Eroilor fara sa ajunga cel putin la Universitate e ca o musca fara cap, n-are ( aproape ) nici un farmec. Nu face altceva decat sapuna presiune* asupra lui M 1 ( M 3 ).
________________
a pune presiune -> expresie jalnica, introdusa in limba urbana de desteptii de comentatori ale meciurilor de fotbal.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

S-a discutat si paradiscutat de M5 prin Centru. Tehnic se poate, cu galerie suprapusa, cu tunele apropiate, etc. Cumva se face si fara consolidari.
Ce nu s-a discutat... licitatiile.
Suntem in situatia penibila sa nu aplicam la proiecte pe fonduri europene pentru ca... nu avem banii aia amarati pentru start, pentru demararea proiectului. Lucrari care facute corect, cinstit si conform proiect odata cu primul decont practic ar putea sa se autosustina in functiune.
Si iti trebuie studii de fezabilitate favorabile, ca daca PMB face pasaje la toate intersectiile castigi clienti supraterani si pierzi clienti subterani. Uite pasaj la Delfinului. Maine poimaine auzi si de pasaj la Iancului. Si atunci pa M5.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

Nu puteai sa mai astepti si tu putin ? Ca era in lucru o schita rapida. Acum n-am ce face, o postez ca e pacat de ea.
Mai jos propunerea lui 133 313 / andrei 11. Model de tunel suprapus si de statiile aferente. Evident ca intre statii este numai tunel, fara peroane.
4-26-2015 11-08-33 PM.png (4.38 KB; downloaded 4802 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

Nu e bine. Pe M5 n-or sa circule Bombardiere.  :lol:
In rest solutia iti ofera si alte oportunitati. De exemplu pasaje rutiere pe aceeasi incinta de pereti mulati (cu limitari) la diverse intersectii pe unde ajunge metroul. Desi bineinteles ca metroistii nu vor vrea.  :)
P.S. Daca nu era parcarea de la statui ce bine era. Trageai M5 usor spre Unirii cum se largeste bulevardul, un sens il treceai cu un TBM pe sub M2, iar pe al doilea il treceai lipit de pasajul pietonal pe deasupra lui M2 ca sa nu se strice continuitatea solutiei denivelate.

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) survola

Suntem off topic.
Doar tunelele ar trebui sa fie mai la adâncime, nu și stațiile.
De fapt, numai un tunel ar putea fi coborât mai mult, cel de sub (sau aproape de) clădirile de pe partea cu Cișmigiul, celalalt sa fie făcut mai spre mijlocul bulevardului și la o adâncime normală.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) 133 313

Foarte offtopic, iar am luat-o razna, ora este de vina, ma scuzati, ma retrag la depou.  :)

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) andrei11

Sa nu uitam ca nu-ti trebuieo vesnicie pentru a avea o suprapusa, vezi exemplul de la Basarab --> GdN 1,nu-ti trebuie prea multi metri pentru a avea un tunel peste altul.  :idea:

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Paul

A plecat prima "cartita" spre Eroilor.

 



Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) Paul

Nu mai cara nimeni pamantul excavat? Il cam plimba dintr-o parte in alta...
WP_20150603_001.jpg (297.13 KB; downloaded 4032 times)

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) aztec

Cred ca e lasat la.zvantat si uscat...

 


Re: Discutii - Lucrari Statia Academia Militara (punct TBM) zapacitu

Oare este folosit pentru acoperirea statiilor din DT?

 


Go to page:  1  ... 91 92 93 94 95 96 97  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420695 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use