MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 191156 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Lasă săgețile roșii, ele reprezintă evident intrările în parc.
Dreptunghiul acela vișiniu reprezintă un găuroi destul de lat și care este până la limita trotuarului de pe Splai. ( Deci trece și peste liniile 2 și 4. Linia 2 e linia care vine de la Izvor și linia 4 e linia de după perete )
Am să fotografiez mâine împrejmuirea de șantier, împrejmuire care "mușcă" și din trotuarul actual. ( Asta dacă ajung pe acolo )
6-16-2018 9-26-54 PM.jpg (137.61 KB; downloaded 5720 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Am presupus ca la asta te refereai, dar eu nu am vazut asa ceva pe nicaieri... nici ca plan si sincer - nici ca nevoie. Poate ca acces pt munictori si utilaje in santier, da...

Are cineva informatii suplimentare?

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Poza respectivă
6-17-2018 9-53-40 PM.jpg (152.07 KB; downloaded 5616 times)

Vezi că a spus guru sau aici sau la benzinari că proiectul legăturii pietonale E 1 / E 2 a suferit modificări față de proiectul inițial  <<aprobat spre neschimbare.>> {sâc}  :!:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Stiu ca a spus asta, chair aici daca nu ma insel, insa NU a precizat si CUM. Asadar, asteptam. Pana la urma tre sa faca si lucrarea asta :)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Văd că sunt puși pe treabă, când am trecut eu pe acolo erau deja niște cofraje pe poziție. Păcat că Montana nu ne mai poate ajuta, avea o poziție excelentă de fotografiat.
Oricum tot parcul e vraiște. Mai vorbim de parc după replantări / după circa 40 de ani. Așa a fost și cu stația Eroilor 1, au distrus parcul în întregime, acum arăta ok ( după aprox 40 - 45 ani de la inaugurarea lui E 1 ).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Peste statia Eroilor 1 au pus min 3.6m pamant. Peste corespondenta nu vor fi mai mult de 50cm.
Partea buna ar fi daca le-a venit mintea la cap si vor face o coborare si la linia 2 direct din corespondenta. Altfel statia E1 se va bloca in vestibul la Spital, precum alte proiecte minunate de corespondenta de la noi (PV, Dristor, Unirii)....

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Așadar asta-i groapa care traversează absolut toate liniile ( 1,2,3,4,5 ) și care ajunge fix în trotuarul de pe Splai. Acolo unde se termină,  dedesubtul gropii e linia 4.
6-18-2018 9-01-23 PM.jpg (147.96 KB; downloaded 5479 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Sincer, nu prea vad la ce ar folosi un acces la suprafata acolo....

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

O fi  o  iluzie optică. Poate totuși e un culoar care va da  la linia 2. Da, n-are sens un acces la suprafață acolo. Nu ajută nimănui. Totuși peronul de la linia 2 e destul de îngust, nu înțeleg unde mai încape un acces acolo aproximativ la jumătatea peronului. Poate se  va desființa linia 4 iar accesul la linia 2 se va face pe acolo ? Odată cu dezvoltarea rețelei  chiar nu mai văd necesare cele două linii de garare / revizie de la Eroilor.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Montania

andrei11 wrote:
Păcat că Montana nu ne mai poate ajuta, avea o poziție excelentă de fotografiat.

Incerc sa fiu la datorie "printre picaturi". E forfota mare pe santier, sa escaveaza, se lucreaza la cofrag, se aduc materiale, o armata de oameni in toate directiile, la 7am sunt pe plantatzie! ...pana pe la 17.

andrei11 wrote:
Oricum tot parcul e vraiște. Mai vorbim de parc după replantări / după circa 40 de ani.

Well, e vraiste, dar sa stii ca vazut de sus, pare ca se lucreaza cu destula grija pentru pomii care mai sunt in zona. Escavatorul incearca azi sa faca un balet fin in preajma unui brad unde a ajuns sapatura. E cam greu cu o lucrare deschisa sa ocolesti toate cele... din punctul meu de vedere fireste ca-mi doresc sa nu fie clintita nici o frunza, dar nu prea se poate...

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Andrei, eu cred ca acea groapa de la stanga la dreapta nu e nimic altceva decat "culoarul de acces" al utilajelor in zona cu sapatura. Vedem.

Referitor la un posibil acces via peron 2, ar fi ideal; nu stiu in ce masura e nevoie de partea "mascata" a peronului; daca nu e nevoie de ea din vreun rationament de PSI/siguranta, atunci e un loc numai bun de trantit o scara. Insa cred ca sunt vise astea :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

andrei11 wrote:
Totuși peronul de la linia 2 e destul de îngust, nu înțeleg unde mai încape un acces acolo aproximativ la jumătatea peronului. Poate se  va desființa linia 4 iar accesul la linia 2 se va face pe acolo ? Odată cu dezvoltarea rețelei  chiar nu mai văd necesare cele două linii de garare / revizie de la Eroilor.

Scarile (rulante, ca de fixe nici nu poate fi vorba, la cat este peronul de la linia 2) ar putea sa dea dincolo de perete. Si sa fie desfiintate "tablele" acelea groaznice, rezultat al unei investitii inca neclare. Asta fara a se desfiinta linia 4.
Sau DA, ar putea sa desfiinteze cu totul linia 4.
Daca nu fac nimic, abia astept sa vad cum va fi in vestibulul de la Municipal dupa inaugurare. Sa vedem si noi cum este in alte tari, pentru ca inteleg ca statia Eroilor este cam "pustie" acum, dupa anumite standarde...
Si apropo, poate se gandesc sa faca si la scara dinspre Opera acelasi lucru ca la scara dinspre Municipal, adica sa o largeasca, ca acum... :popa:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Imposibil să pui scări după perete fără să desființezi linia 4
6-19-2018 10-36-28 AM.jpg (108.25 KB; downloaded 5349 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Stimați colegi, tot off topicul dezvoltat aici îl găsiți într-un topic nou deschis, Unele discuții despre stația Eroilor 1
______________________________________________________________
Este clar că au fost operate modificări față de planșele pe care le avem noi. Probabil varianta actuală este  îmbunătățită. Aștept cu interes patru lucruri :
1) Când se va proceda la spargerea planșeului stației Eroilor 1.
2) Dacă se va realiza o nouă legătură și cu << peronul mic >>
3) Unde vor fi poziționați noii turnicheți
4) Modificarea poziționării turnicheților pentru accesul în ( ambele stații ), accesul dinspre Municipal.
_______________
A, da, independent de<< marile lucrări >>, când se inaugurează subtraversarea B-dul Eroilor ? Văd că practic acolo totul e  la roșu dar lucrările sunt oprite de mult.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420647 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use