MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stația Iancului / M 5

15 posts, 8077 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Stația Iancului / M 5 zapacitu

andrei11 wrote:
PSS la stația Iancului ( nu la ProTv ). Dacă PSS - ul ar fi  la ProTv, cum ajungi  de la ProTv la Iancului ? Stația Iancului va fi pe șos. Iancului.

Eu traiam cu impresia ca statia Iancului va fi de la ProTv la Iancului/M1 si ca subtraversarea statiei Iancului intra pe segmentul 3 (Iancului-Pantelimon). Ai vreo informatie in vreun sens?

 


Re: Statia Hasdeu / M 5 andrei11

:bere:
Am informații foarte exacte din surse absolut credibile că stația Iancului va fi puțin modificată față de planșa prezentată în sensul că i se va "lipi" și o bretea ( venind de pe Pache ) pentru a putea rebrusa metrourile.
7-27-2018 5-42-40 PM.jpg (157.49 KB; downloaded 5591 times)

 


Re: Statia Hasdeu / M 5 zapacitu

Impresie gresita, deci.  :roll:

Multam de adnotari; mie imi era suficienta doar plansa, dat fiind ca stiu zona ;)

:bere:

 


Re: Statia Hasdeu / M 5 orex

Daca se va face doar tronsonul Hasdeu-P. Iancului e clar ca se va inchide, pentru extragerea cartitelor, sos. IANCULUI, pentru a se crea un PSS, nu de alta dar si-n stanga si-n dreapta sunt blocuri pana-n mall (fosta zona Electroaparataj).
PS
Daca s-ar adopta metoda construirii statiei DR. Taberei (parc Dr. Taberei), cu "trecere" prin statie a TMB-urilor la Iancului, cred ca ar fi o idee mai buna, si apoi sa continuie sa-si croiasca "drum" pana la, statia terminus, Pantelimon, ar fi ceva! Altfel, e cam greu sa mentii un PSS deschis pe sos. Iancului pana cand se va dori inaintarea spre depoul Pantelimon.

 


Re: Statia Hasdeu / M 5 andrei11

Te înșeli. Vezi stația 1 Mai, e un bun exemplu. E acolo o poză care vorba aceea, face cât 1000 de cuvinte.
7-27-2018 9-31-30 PM.jpg (216.56 KB; downloaded 5577 times)

 


Re: Stația Iancului / M 5 andrei11

Hai să lămurim problema :
Când  se va inaugura tronsonul central ( Eroilor - Iancului ) metrourile vor circula pe relația Dr. Taberei - Iancului, adică așa :
1.jpg (11.11 KB; downloaded 5510 times)

Schematic, stația Iancului va arăta cam așa :
2.jpg (48.45 KB; downloaded 5515 times)

Ce observăm aici ?
a) Stația va avea o bretea aproximativ cam în această schiță pentru ca metrourile să rebruseze în mod natural.
b) Stația va avea două PSS - uri poziționate ca în desen.
Cel de-al doilea PSS ( cel de la Pantelimon - Iancului ) nu va încurca cu absolut nimic funcționarea stației Iancului. De aceea am datexemplul stației 1 Mai, dar mai sunt stații care au fost în aceeași situație, adaptată evident condițiilor locale, acum îmi vin în minte stațiile Unirii / M2 și GdN 1
______________
Dacă cel de-al doilea tronson va fi Pantelimon - Iancului situația la Iancului va fi neschimbată, cu o singură excepție, breteaua va fi poziționată la ieșirea spre Pantelimon.

 


Re: Stația Iancului / M 5 punmeister

@andrei11
S6.PNG (17.26 KB; downloaded 5509 times)

 


Re: Stația Iancului / M 5 andrei11

Nu prea are cum. În cazul în care breteaua e poziționată așa și Tronsonul II va fi cel central, n-ai decât două variante pentru PSS, Varianta 1 acolo unde l-am poziționat eu sau Varianta 2 acolo  unde va fi  CV - ul interstație.
Cu siguranță ce ai tu aici e varianta cu tronsonul II Pantelimon - Iancului.
Oricum stația << Traian >>  pe care o am eu are în dotare sau o diagonală simplă sau o  bretea.
3.jpg (45.95 KB; downloaded 5483 times)

 


Re: Stația Iancului / M 5 orex

Si unde vezi pozitionarea acestui PSS Iancului? Nu fix pe sos. Iancului? Daca da, portiunea dintre Iancului si intersectia cu Pantelimon nu va fi circulata ani de zile. Nu mai bine s-ar scoate TMB-urile in rondul de la intersectia Iancului cu Pantelimon? Parca n-ar fi asa mare deranjul!

 


Re: Stația Iancului / M 5 andrei11

Fals.
Recitește te rog cu atenție ce am postat eu aici și aici
Sau nu e clar ce am spus ? Stația Iancului / M 5 se va face.Indiferent care va fi următorul tronson construit.
Tronsonul va fi ( Dr. Taberei ) - Iancului și nu ( Dr. Taberei ) - Traian ( sau cum s-o numi stația de la Facultatea de Construcții ) Ambele PSS - uri  ( Eroilor - Iancului și Pantelimon - Iancului ) sunt incluse în stația Iancului / M 5. Și oricum traseul nu are coordonatele sub scuarul de la intersecția Iancului / Pantelimon.

 


Re: Stația Iancului / M 5 orex

N-as crede ca va fi o statie cu doua PSS-uri. Parerea mea! Nu ne ramane decat sa asteptam...cel putin 10(zece) ani sa aflam, concret, solutia aleasa! Vom trai si vom vedea ;)

 


Re: Stația Iancului / M 5 andrei11

Confunzi PLS - ul cu PSS - ul ( ca și dimensiuni ).
PSS - ul în plan e un dreptunghi cu următoarele dimensiuni :
- lungime cam 15 m
- lățime cam 20 m ( da' poate să fie și de 10 m )
PLS - ul are în plan aproximativ dimensiunile unei stații.

 


Re: Stația Iancului / M 5 orex

Eu chiar ma refeream la Punct Scoatere Scut nu Punct Lansare Scut!
PS
La Zarea nu a fost nevoie de lungimea unei statii pentru a pune la lucru TMB-ul spre Straulesti!

 


Re: Stația Iancului / M 5 andrei11

Ți-am dat exemplul acesta de la 1 Mai. Nu l-am dat degeaba. Acolo se vede clar PSS - ul pe unde au fost extrase cele 2 scuturi. Unul direct și unul prin translatare.
Asta e o fotografie ceaușistă de la stația Victoriei ( M 2 )
13.jpg (85.7 KB; downloaded 5299 times)


În Dr. Taberei PSS - ul e aproape pătrat, 15/ 13 m
Dr Taberei.jpg (63.21 KB; downloaded 5294 times)

PSS - ul de la Basarab, 10 / 6.
14.jpg (22.77 KB; downloaded 5292 times)

Mai e unul  și pe lângă Antilopa, nu mai stau să-l caut, e fotografiat și acela pe aici pe undeva.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use