MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiriDocumentație tehnică

 

Topic: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului)

17 posts, 10230 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) icee

Propun sa mutam aici discutiile generale despre tunel.

Intrebari:

1. de ce s-a ales folosirea sistemului de boltari fara buloane? (cel putin eu asa am dedus din poze)

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) danutzu_2910

Da, nu au buloane ci niste tije de ghidare, pe laturile mari, iar pe laturile mici ceva gen "nut si feder"

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) andrei11

Daca va referiti la "buloanele'' de dinainte de 1989, tot rol de ghidare aveau ( au ).

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) Stefan

Boltarii sunt construiti sa se autosustina sub forma de inel?

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) subway guru

Se autosustin sub forma de inel doar daca au sprijin lateral, adica doar daca sunt in contact intim cu terenul, altfel sunt 'mecanism', adica nu poti face un inel 'in aer'. :ugeek:

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) icee

Lectura de noapte buna:

Iftimie:
vdocuments.site_t-iftimie-tuneluri-partea-i-elemente-introductive-utcb-1997-2009-pdf.pdf
vdocuments.site_t-iftimie-tuneluri-partea-i-elemente-introductive-utcb-1997-2009-pdf.pdf (3.49 MB; downloaded 288 times)

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) icee

:?: Ceva detalii despre alegerea constructiva ?

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) subway guru

De fapt care e intrebarea, la modul concret?
P.S.
Sa nu ma trimiti la teza de doctorat din tineretile D-lui prof. Iftimie!!! :lol:  :lol:  :lol:
Era ok la data respectiva, i-am dat si un referat favorabil, la modul superlativ...
Dar aici nu e locul, nu suntem la senatul universitar...
daca iei doar un pai dintr-o capita cu fan, n-ai sa ai niciodata imaginea culturilor cerealiere mondiale!
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) andrei11

Hei, nu va bagati pe domeniul meu de agricultura, ca nu se stie ce iese.  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) icee

@ subway guru wrote:
...


Intrebarea concreta e : de ce s-a ales solutia constructiva cu boltari fara buloane ?

Poate s-a mai discutat prin alte forumuri, dar mie mi-a scapat se pare.   :cry:

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) andrei11

De ce sa nu se aleaga ? Oricum buloanele nu au rol de rezistenta, ci de ghidare. Si la acesti boltari se asigura ghidarea, dar ca la jocurile de lego, au niste "fuste".

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) subway guru

Sistemele sunt multiple, buloane drepte, buloane curbe, nut si feder, bolturi, rosturi semicirculare, etc.
La noi actualmente e sistem mixt, bolturi+nut si feder, asigura atat pozitionarea corecta cat si o productivitate sporita, fara consum inutil de manopera ce duce la o productivitate scazuta a TBM-ului (tineti cont ca in timpul montajului, cartita 'sta pe loc').
Daca ar fi fost buloane, mai trebuiau niste dorei care sa se catzere si sa monteze buloanele si apoi sa le stringa piulitele...
Daca buloanele sunt drepte, trebuie create degajari in corpul boltarilor ca sa le poti introduce, ceea ce slabeste rezistenta boltarilor.
La buloanele curbe, alveolele sunt mai mici, dar buloanele nu ies de la roluire mai niciodata perfect la raza de curbura necesara, totdeauna trebuie sa le introduci cam fortat in lacas, lacasul e din cauza asta mai mare, deci nu asigura o pozitionare festa, etc...numai si numai 'mici belele mari'.
Esential e in toata afacerea asta...erectorul masinii!

 


Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) t530

Am gasit unde duc boltarii din statia Parc Moghiros (Coordonate: 44.405421, 25.970687)




20160902_163043 by T530 ., on Flickr




20160902_163046 by T530 ., on Flickr




20160902_163047 by T530 ., on Flickr

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Despre Boltari (elemente de structura ale tunelului) GPS

Bănuiesc ca sunt niște bolțari mai vechi?
IMG_4257.JPG (140.94 KB; downloaded 5552 times)
IMG_4258.JPG (145.56 KB; downloaded 5555 times)
IMG_4259.JPG (140.94 KB; downloaded 5556 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documentație tehnică  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use