MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200566 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 534 535 536 537 538 539 540  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Costin, chiar daca nu faci parte din concitadinii crescuti, scoliti, in Dr. Taberei, nu pot decat sa fiu de acord cu TINE! Mobilitatea urbana actuala trebuie inteleasa corespunzator!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor catalinp

helixdq wrote:
Nu mi se pare asa de grav daca ar ramane troleibuzele unde sunt, si de exemplu 168, 268 si-ar muta traseul pe Valea Ialomitei (presupun ca 668 dispare cand apare metroul). Combinat merg destul de bine pana spre Cismigiu.
La cat a durat mutarea "temporara" a troleibuzelor oamenii s-au obisnuit cu rutele noi.

Cat despre tren, cine pleaca din Bucuresti cu trenul si da 50 lei pe bilet va da cativa lei pe o cartela de metrou sa ajunga la timp, chiar nu vad rostul unui autobuz.


Sa dispara 668? :)) Banuiesc ca tu nu prea mergi cu autobuzele intre Valea Ialomitei si piata Moghioros(si retur), ca daca ai fi mers si ai fi vazut cat se asteapta ai fi zis sa mai bage, nu sa dispara! Repet...majoritatea care vor merge 2-3 statii nu vor lua metroul in proportie foarte mare ! Pensionarii care merg la piata nu vor lua metroul, cei care vin cu 41 dinspre Piata Presei vor lua metroul de la Moghioros pana la Romancierilor? Clar nu, vor sta sa astepte 168,sau 268. Ca na....668 a disparut, care vor fi pline si uite asa vreo 10 minute in statie ! La concluzia ca nu e nevoie de troleibuze, sau ca sunt prea multe masini...ajung doar cei care nu stau in zona , sau care nu au stat niciodata 10 min sa astepte pe la ora 12 ziua ! Am terminat...scuze pt offtopic!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor BGP2597

Uitați faptul că metroul îi va prelua cel puțin pe călătorii "long-distance" și așa autobuzele se vor mai elibera. Într-un procent mai mic metroul poate să-l degreveze puțin și pe 41 și aici mă refer la cei care stau în DT, dar iau metroul de la Crângași.
Ca timp de așteptare 10 minute în afara orelor de vârf e un interval decent, chiar standard prin multe locuri.

Îmi cer scuze că am continuat off-topic-ul, dar nu am știut exact unde să mă mut cu discuția.

 


Re: Stiri despre proiect orex

punmeister wrote:
#challengeaccepted
După ce a postat pe Facebook un mesaj dur la adresa Metrorex, conducerea societății l-a invitat pe primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu la metroul din Drumul Taberei.

Invitația a fost făcută după ce edilul a scris pe Facebook că s-a săturat de termenele pe care le tot anunță Metrorex pentru punerea în funcțiune a Magistralei 5 a metroului bucureștean.

”Ne-am săturat de termene! Vorbesc în numele locuitorilor cartierului Drumul Taberei și ai Sectorului 6: ne-am săturat de termenele anunțate de Metrorex pentru Magistrala 5! Vrem fapte, nu vorbe! Vrem deschiderea liniei de metrou Drumul Taberei – Eroilor! În calitate de primar, îmi doresc să pot face investiții în amenajarea spațiilor verzi și a parcărilor pe Bulevardul Drumul Taberei și pe celelalte străzi, afectate ani de zile de lucrările la metrou. În această situație nu am avut cum, am fost blocat. Noul meu birou va fi mutat aici, pe șantierul Metrorex, pentru a mă asigura că lucrările continuă în ritm susținut, zi de zi. Dacă nici termenul indicat public de ei, decembrie 2019, nu va fi respectat, voi cere demisia celor responsabili”, a scris Mutu pe rețeaua de socializare.

https://clubferoviar.ro/mutu-la-metroul- ... taberei/

Si ce l-a facut pe ”domnu” sa nu-si mute ”cortul” pe santier de cand a fost inscaunat primar al sectorului 6 ? Era mai credibil atunci!  Cred ca ne e clar tuturor ca vociferarea e doar de fatada. O avea nevoie de prozeliti pentru mai incolo!  ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri despre proiect aztec

Pt ca acum se vede un pic finalul si se poate bate cu caramida in piept ca, uite, face, si ca el a cerut, se lucreaza.
Altfel...urla in gol..

 


Re: Stiri despre proiect orex

Sa se rezume la ce trebuie sa faca in calitatea lui la Primaria S6 si sa lase MT-ul  sa-si vada de treaba!

 


Re: Stiri despre proiect orex

George wrote:
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23 ... isia.htm

Cât despre Mutuleţ, vrea să pună ceva decoraţiuni înainte de alegeri, Mutu fă-te că lucrezi....

Singura lucrare edilitara a Primariei S6 pe ruta M5.1 poate fi vazuta doar la piata Dr. Taberei, acolo unde, cot la cot cu Astaldi, ”cosmetizeaza” zona! :yes:
In rest...totul e can-can :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor orex

Din pacate metroul nu va oferi fluidizarea traficului in Dr. Taberei, decat cand se vor impune restrictii in Bucuresti (ma refer la circulatia potrivit normei de poluare), concomitent cu crearea unor P&R la capetele magistralelor (la R.D. imposibil!). Pana nu vor fi intelese aceste aspecte de catre conducatorii urbei, care se bat cu caramida in piept cu privire la mobilitatea urbana, nu vom avea un trafic teran aerisit!

 


Re: Stiri despre proiect orex

TibiV wrote:
https://www.agerpres.ro/economic-intern/2019/06/14/seful-metrorex-promit-ca-metroul-din-drumul-taberei-va-circula-in-decembrie-altfel-imi-dau-demisia--326587

Şeful Metrorex: Promit că metroul din Drumul Taberei va circula în decembrie, altfel îmi dau demisia

Magistrala 5 de metrou, adică tronsonul din Drumul Taberei, va fi funcţională în luna decembrie, a declarat, vineri, directorul general al Metrorex, Dumitru Sodolescu, precizând că, în caz contrar, îşi va da demisia.

El a vizitat şantierul metroului vineri după-amiază, însoţit de primarul sectorului 6, Gabriel Mutu.

"Deşi termenul contractual este în ianuarie 2020, ne menţinem promisiunea de a da în exploatare, am făcut grafic pentru finalizarea sistemului de automatizare în 23 noiembrie, să avem posibilitatea să circulăm în decembrie. Eu mă ţin de ce am promis, pentru că ştiu cum s-o fac. Eu vin din mediul privat, am lucrat 25 de ani în funcţii de top management la o companie multinaţională unde am făcut investiţii", a spus Sodolescu.

În caz contrar, el a subliniat că îşi va da demisia şi nu va aştepta să i-o ceară cineva.

"De la 1 iulie vom începe să angajăm 354 de oameni pentru completarea deficitului de personal actual al companiei şi 947 de oameni pentru magistrala 5. Avem în clipa de faţă 200 de potenţial angajaţi care au fost testaţi", a mai spus Sodolescu.

Oficialul Metrorex a adăugat că lucrările la magistrala 5 de metrou sunt finalizate în proporţie de 99,3% în cea ce priveşte infrastructura şi peste 80% la partea de finisaje.

Magistrala 5 de metrou, Secţiunea Râul Doamnei - Eroilor (PS Opera), inclusiv Valea Ialomiţei, va avea aproape 7 kilometri lungime şi este compusă din 10 staţii de metrou şi un depou (Râul Doamnei, Constantin Brâncuşi, Valea Ialomiţei, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Tudor Vladimirescu, Favorit, Orizont, Academia Militară, Eroilor 2).

Valoarea totală a proiectului de metrou Drumul Taberei-Eroilor este de 3,4 miliarde de lei. Prin inaugurarea acestei magistrale, Capitala va ajunge la 78 de kilometri de reţea şi la 63 de staţii de metrou.

Magistrala 5 este compusă din trei secţiuni: Eroilor - Râul Doamnei, Eroilor - Iancului, respectiv Iancului - Pantelimon.

Tibi...crezi in miracole? :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri despre proiect aztec

Langa statia DT exista un proiect al primariei.
Parcul DT...si mai exact serele...
Cati ani au de cand sunt gata...la fel si metroul...?

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

orex,

nu cred ca in minuni.
Dar asta este topicul de stiri. Asta a fost o stire ”oficiala”.
Cat bate campii Sodolescu, asta o putem discuta la ”Discutii”.

 


Re: Stiri despre proiect orex

aztec wrote:
Si primarul nu are treaba cu subteranul...
El ar trebui sa impulsioneze refacerea la suprafata...inainte de termen...care se tot muta...

Si biroul il muta...
Ce inseamna o cautare pe net...
https://www.mediafax.ro/politic/interviu ... 15663441

Gabriel Mutu: Revitalizarea parcurilor și a spațiilor verzi, prioritate a Sectorului 6!
De către Mircea Apostolescu -  mai 29, 2018

Un primar cu biroul în parc…

De circa trei săptămâni, primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu, și-a mutat biroul în Parcul Drumul Taberei sau Moghioros, asa cum îl știe încă foarte multă lume. Asta nu pentru a profita de soarele și aerul curat ale acestei primăveri cu aspect de vară, ci pentru a „călca la maxim”, cum îi place să spună, accelerația în ceea ce privește lucrările de reparații din parc. Lucrări care se vor încheia până la sfârșitul lui iulie, anul acesta, așa cum le-a promis cetățenilor, a declarat pentru București FM Gabriel Mutu.



Sau...


Metroul pe secţiunea Râul Doamnei - Eroilor va fi gata în luna martie 2017
Magistrala 5 de metrou va fi dată în folosinţă în luna martie 2017 pe secţiunea Râul Doamnei - Eroilor (PS Operă), inclusiv Valea Ialomiţei, cu o întârziere de aproape un an şi jumătate, a anunţat, miercuri, directorul de Investiţii şi Achiziţii Publice Metrorex, Constantin Mustăţea.
Potrivit acestuia, la finele lui 2016, când era prevăzută darea în folosinţă a metroului cu călători, vor începe probele tehnologice. Acestea se vor desfăşura fără călători şi vor dura în jur de trei luni.

'Am vrut să vedem stadiul lucrărilor, astfel încât să reconfirm cele declarate legat de modul de desfăşurare şi finalizarea lucrărilor care au fost prevăzute a se realiza la finele anului viitor. Astfel, la sfârşitul lui 2016, putem începe probele tehnologice pentru darea în funcţiune a magistralei. Probele tehnologice ar trebui să dureze în jur de trei luni, astfel încât toate instalaţiile şi finalizarea probelor să fie trecute. Probele tehnologice se fac fără călători. Nu ne facem niciun fel de problemă că acestea nu vor ieşi, însă siguranţa călătorilor este pe primul plan şi vrem să iasă bine. La începutul anului 2017, linia va fi dată în funcţiune cu călători', a afirmat Mustăţea, într-o conferinţă de presă organizată pe şantierul depoului Valea Ialomiţei.

Referitor la faptul că finalizarea lucrărilor a fost din nou întârziată - termenul era stabilit în decembrie 2016 - directorul a spus că 'au fost anumite condiţionări, impuneri', care au condus la aceste întârzieri.

'Noi ne dorim să finalizăm lucrările la finele anului 2016 şi să punem în funcţiune cu călători, dar sunt anumite condiţionări, impuneri care ne-au obligat şi ne obligă în continuare să mai întârziem puţin. Darea în folosinţă a metroului pe zona Drumul Taberei a fost întârziată circa un an şi jumătate', a precizat directorul Metrorex.


https://www.economica.net/metroul-pe-sec ... 471.html

TibiV, Aztec a concretizat toata ”glagoria”, mai pe sleau toata vorbaria desantata, cu privire la acest proiect privit dinspre perspectiva unui outsider inca de la inceput (primarul S6)!
Stire ”oficiala”??! Ce, ca s-a imburzuluit,abia astazi 14.06.2019 cand lucrarile sunt pe final? Ce l-a determinat sa taca 3(trei) ani de zile malc? Te consider erudit deci...
PS
Nah, EU vreau sa-i dau crezare lui Sodolescu care-si pune, eventual, mandatul la bataie. Mutu, din culise, ce face in acest caz, moare de ciuda...? ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului satanistu

Sodulescu vad ca iarasi a comentat cum ca se termina metroul in Decembrie 2019, acum si-a pus si functia in joc. Teoretic vorbind, exista vreo sansa? Cei priceputi pe aici puteti sa spuneti in ce masura se poate da drumul la metrou atunci? Si cu ce sacrificii?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

"De la 1 iulie vom începe să angajăm 354 de oameni pentru completarea deficitului de personal actual al companiei şi 947 de oameni pentru magistrala 5. Avem în clipa de faţă 200 de potenţial angajaţi care au fost testaţi", a mai spus Sodolescu..

Ati pregatit CV-urile ?

 


Go to page:  1  ... 534 535 536 537 538 539 540  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use