MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200664 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 526 527 528 529 530 531 532  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

andrei11 wrote:
Pe mine mă nedumirește  altceva. Până a apărut "planul vechi" au fost analizate multe soluții, inclusiv un tunel dublu, două tuneluri simple sau ce le-or mai fi trecut prin cap. De ce au schimbat soluția între timp ?  De aceea am spus că după teoria asta nu s-ar mai construi nimic niciodată. Și de ce s-au comandat "planurile vechi" dacă nu s-au pus și în practică ? Cine plătește o lucrare la care nu s-a mai apelat ? Adică nu e puțin furt  aici ? Eu îți dau ție niște bani pentru ceva care nu va folosi niciodată ?

Pentru ca lumea nu sta intepenita in proiect iar daca beneficiarul a dat un ban, merita sa primeasca ce-i mai bun, adica modelul de anul asta nu cel de acum douazeci de ani!...iar primaria daca te duci cu un plan mai bun nu zice nu, zice <saru’ mana conasule> si merci beaucoup.
:bere:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

De ce nu ar merge varianta a 2-a de la cut and cover. ...parca constructie inversa.  Cam cum a fost o parte la Raul Doamnei.....
Adica nu varianta clasica cu sant.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului bercenicity

subway guru wrote:
La fel si Cismigiul, dar asta e zona protejata Natura2000, deci <intangibil>.

Adica nu mai avem statie la Cismigiu?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Stația de la Cișmigiu nu e în parc, e fix sub bulevard. Să vedem unde vor face orgaizarea de șantier. Din câte știu în parc va fi un singur acces, deci nu cred că "se distrug" mai mult de 100 mp. Nu stau să verific, țin minte că un acces ar fi chiar lângă liceu.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sss

Guru, ca de obicei, bate saua, dar nu vrea sa ne dea mura in gura... este clar ca se va folosi solutia cu TBM, pentru ca in constructia M5 de pana acum s-a dovedit ca tasarile sunt foarte mici, practic neglijabile. Parerea mea...  :oops:

 


  • sab
  • Posted:
  •  


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

La Eroilor a fost altceva...
Să observăm configurația terenului acolo... Apele freatice în mod natural se scurg spre albia ( veche ) a Dâmboviței...Oare ce au întâlnit apele freatice "venite" de la Academie în cale ? Normal că s-a format "o pungă" care n-a fost dedectată acolo...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului icee

La Eroilor am mai zis-o, dar nu a avut nimeni urechi sa asculte.
Betonarea albiei Dambovitei a avut consecinte asupra curgerii apelor freatice din zona Cotroceni, Izvor, Cismigiu (lunca Dambovitei)
La data construirii canalului colector, cat si a albiei, au fost proiectate si construite sisteme de drenaj prin pompare in albia raului a apelor freatice adunate in lunca raului.
Din nefericire ele nu au functionat niciodata.
Dar noroc cu metroul ca pompeaza o parte din apele freatice.  ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

S-a mai discutat, la Eroilor era prevăzut inițial să se facă jet grouting înainte de intrarea în stație (sub bulevard), tocmai pentru a întări solul plin de apă (inclusiv „punga” lui #andrei11).
Numai că asta ar fi implicat blocarea bulevardului pentru o perioadă, iar primarul imbecil provizoriu n-a fost de acord.
Și ce s-a-ntîmplat? S-a trecut cu TBM-ul ca prin brînză prin solul nepregătit, punga s-a deversat în stație și s-a surpat bulevardul!
Unde e primarul imbecil provizoriu să răspundă (că a zis să se facă pe răspunderea lui)? Nu mai e!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Si nu stia nimeni de la constructor ca nu este in regula sa treci cu TBM-ul asa, fara jet grouting ? Sau a fost din nou "lasa, ba, ca merge si asa".. ?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Si ce ai fi vrut, sa stea la infinit cu ambele TBMuri la o aruncatura de bat de statie din cauza unui nefericit iresponsabil???
Constructorul si-a asumat riscurile si a platit consecintele pentru a nu bloca proiectul. Dar primarele?...ca pana la urma tot s-a inchis bulevardul o perioada mult mai lunga decat era prevazut.
:twisted:  :twisted:  :twisted:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

In ultima vreme progresele la suprafata sunt extrem de anemice, desi vremea a fost favorabila. Singura noutate e ca la Romancierilor si Raul Doamnei au adus structurile metalice pentru lifturi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului koala1712

Care mai e situatia la Raul Doamnei? Ultima oara cand am trecut pe acolo am vazut ca au refacut cat de cat suprafata.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Pai din decembrie practic nu s-a mai facut nimic.

 


Go to page:  1  ... 526 527 528 529 530 531 532  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use