MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1224169 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 425 426 427 428 429 430 431  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect subway guru

survola wrote:
Vehiculele RATB au revenit la traseele de baza la ora 14.40 in urma finalizarii lucrarilor de metrou in zona Eroilor https://t.co/knGzMKM16U

Pentru reluarea circulatiei erau doua conditii, Administratia Strazilor sa preia semaforizarea si PMB+Rutiera sa le puna pe 'verde'.
:lol:

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Administratia Strazilor


Avem asa ceva in Bucuresti? Prezenta lor nu prea se simte...

sa le puna pe 'verde'.


Majoritatea covarsitoare a intersectiilor din Bucuresti dau verde simultan la sensuri ce se intretaie...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Am tot zis sa arunc o privire pe lista "bulinelor rosii" - ca tot a fost actualizata aici: http://www.pmb.ro/servicii/alte_informa...tizate.pdf

Pe traseul lui M5, pe Kogalniceanu, Elisabeta si Carol sunt 17 cladiri in clasa I, din care 12 sunt pericol public.
Le-am marcat si pe o harta, pentru o mai buna vizualizare a aglomerarilor - cu visiniu sunt cele incadrate ca pericol public.

Enjoy!

buline.png (233.99 KB; downloaded 5236 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Baga-le si pe celelalte si se umple harta 'de sange'!
:bere:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Treaba e in felul urmator. Consolidarea teoretic le tine in picioare la un cutremur. Dar dupa urmatorul cutremur or sa fie iar buline. Solutia morala este sa nu ne ascundem prin boscheti ci sa o spunem pe aia dreapta: bulinele sunt un caz loose-loose.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Robert24 wrote:
Pe traseul lui M5, pe Kogalniceanu, Elisabeta si Carol sunt 17 cladiri in clasa I, din care 12 sunt pericol public.

"Doar 17"... Parfum !...
Adica inca 17 ani sa le consolidam... :(
Dar daca vine "zgaltaiala cea mare" in cel mult doi ani, cale libera pentru M5 !

OBS.
Pentru cei care sunt mai noi pe forum: diferenta intre bulinele rosii "simple" si cele "pericol public" nu tine de rezistenta la cutremur.
Toate vor cadea la fel.
Doar ca cele "pericol public" nu au doar locatari, au si magazine/teatre/cimematografe (ma rog, aveau, ca le-au inchis...). De aici vine notiunea de "pericol public", in sensul ca in cladirile respective se pot afla la momentul cutremurului un numar mare de "nerezidenti".
Dar indiferent daca sunt "pericol public" sau nu, la fel se vor prabusi peste trecatori...

PS
Robert, de la Izvorul Rece spre Iancului nu mai este niciuna ?...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

De la Izvor spre Iancului regimul mediu de inaltime scade. "Provocarile" ar fi Viteazu si Instalatii, dar asta din urma apare ca fiind consolidata.
P.S. Buline sunt in hartii alea expertizate. In realitate sunt de 3 ori mai multe. Pe putin.  :twisted: Cum metroul trece pe langa toate ar trebui expertizate toate?  :twisted: Si in momentul ala chiar asteptam cutremurul, ca nu cred ca are cineva chef sa bage un tren de bani in ele ca dupa cutremur sa fie din nou o problema.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

133 313 wrote:
"Provocarile" ar fi Viteazu si Instalatii, dar asta din urma apare ca fiind consolidata.


Vrei sa vezi ce misto se tine liceuțul meu? Rezista la 8.9 grade, fiind consolidat in 2009... Am fi vrut noi "vitejii" sa scapam asa usor de el :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Luati mai baieti lista completa nu asa la 'pe alese', meniul de cantina nu de 'a la carte' la restaurant de luxe!
:lol:
Dupe care, vorba lu' treispe-trei, adaugam si desertul 'bonus'!
8-)

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

:bere:  :bere:  :bere:  :bere:  :bere:
Vezi ca e mult de lucru, ar putea dura o saptamana intreaga...
:mrgreen:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Guru dar apropo termene taman cu metroul de la mine din cartier ati dat-o rau in bara, vreo 4 ani in plus...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Cred ca o sa-mi iau libertatea sa declar inchis sezonul si anul la M5. Cu traficul de ieri cel putin era evident ca betoane n-au cum sa mai ajunga in timp util la magistrala (in special de la General Beton care vin de la hat... Drumul intre Tarlale). Ultimele imagini pe anul asta ceva mai incolo. Urmatoarele la anul.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Toate santierele s-au inchis pana la sf Ion conform traditiei!
La Anul si la Multi Ani!
Sa ne vedem sanatosi si voiosi si la bugete grosi!
Sanatate si un an nou cu bucurii tuturor!
:bere:
______________________
George wrote:
Guru dar apropo termene taman cu metroul de la mine din cartier ati dat-o rau in bara, vreo 4 ani in plus...

Tocmai tu Brutus???...care stii mai bine ca toti ca am facut tot ce era omeneste si supraomeneste posibil???
Hai sa ramanem optimisti...ca speranta moare ultima si magistrala asta se va face in ciuda oricarori tembeli doar si numai pentru simplul motiv ca trebuie, e necesara pentru oras si e dorita de majoritatea locuitorilor urbei!
:bere:
P.S.
Sunt convins ca licitatia de trenuri se va anula si apoi relua exact cum ai spus tu acum...n'shpe ani!
:mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 425 426 427 428 429 430 431  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use