MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1226801 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Pana una alta, doar varianta asta am gasit rapid, dar ea exista si in alta forma






@ magistrala5.ro

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate ionutmar

Macar sunt vise frumoase. Mie imi plac.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Macar ultimele 2 poze cu harta sunt la zi, adica cu noile denumiri de statii(Brancusi/V.Argesului de ex) si amplasamentul de la Universitate cel bun.
Zic, pana una alta sa le luam ca referinta....asta daca si restul magistralelor sunt la zi.
PS. Cineva cu mai mult timp liber ar trebui sa salveze pozele si sa le posteze pe fiecare topic dedicat, ca pot disparea si ele de pe unde sunt , acum fiind doar link-uri(magistrala5.ro sau flickr)

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate Slasher1985

Ai cumva si un exemplar cu toata harta aia in detaliu ? Nu numai partile cu M5...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Din pacate nu este la rez mare(link jos), o sa incerc sa trec azi pe la pct de informare sa vad daca e deschis si sa fac poze si sa cer informatii mai detaliate...daca au.
http://magistrala5.ro/galerie-foto/imag ... gallerytop

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate Slasher1985

Eu cel putin ti-as multumi enorm. :D

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

E bun la ceva si info-pointul

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate sab

Super tare harta aia !!! Deci nu am facut Ghencea ca sa prelungim de la Raul Doamnei spre Prelungirea Ghencea si Domnesti.
Acum vad caprelungim de la Valea Ialomitei spre Domnesti.
Intrebare...Ce rost mai are acum apendicele spre Raul Doamnei  ? Daca celalalt apendice (Valea Ialomitei) se justifica pana acum ca nu avem alta solutie pentru "depou" si atunci hai sa "trantim" si o statie acolo, in situatia actuala nu se puteau deplasa cei de pe bucla cu RATB-ul catre cea mai apropiata statie in loc sa facem o bifurcatie ?
Sau facem ca la M6 si unim bifurcatiile in viitor ? :lol:
PS. Atentie si la traseul M7 in zona Unirii (pe la Tribunal) si la M4 (din pacate pe la Hasedu).

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Deocamdata la Info-point se da cu carpa si mopul. Probabil curatenia inaintea deschideri oficiale(probabil in we). Asa ca acolo erau mai multe femei de serviciu si atat.
Cu exceptia acelei harti nu aveau mai nimic.  
Dar nu stiu daca acest info-point poate aduce mare noutate in domeniu, daca nici sitele nu e macar bine facut, date putyine si cu date vechi si noi amestecate.

filmuletul de mai jos e si el interesant (m5.ro)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7fLREqSuIA

PS, ca o confirmare, cica maine se tamaiaza si stropeste cu apa TBM-urile

05 Iulie 2012.
Ceremonie sfintire echipamente Tunnel Boring Machine (TBM) care vor lucra la executia tunelelor de metrou de la Linia 5 Drumul Taberei – Pantelimon, tronsonul Raul Doamnei – Eroilor

Vineri 6 iulie 2012, la ora 10:00, pe santierul viitoarei statii de metrou Academia Militara ce face parte din tronsonul 1 Drumul Taberei – Eroilor al Magistralei 5 de metrou din Bucuresti, va avea loc, cu Inalta Binecuvantare a Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, slujba de sfintire a celor doua echipamente TBM (scuturi) de sapat tuneluri pentru metrou, cu numele de Sfanta Mucenita Filofteia si Sfanta Mucenita Varvara, ca protectoare ale acestora si a oamenilor care le vor utiliza.
Totodata, cu Inalta Binecuvantare a Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, se va oficia si ceremonia prin care se va da Inalta Binecuvantare pentru ca Sfantul Mare Mucenic Gheorghe – Purtatorul de Biruinta sa devina ocrotitorul spiritual al retelei de metrou a Municipiului Bucuresti.
metrorex.ro

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate rosetti61

Ce sa faci cu metroul la Domnesti? Pana la centura ai un amalgam de salbaticie imobiliara, fostele sere de la Boja, campuri, Cartierul Latin si alte complexute rezidentiale. Daca ii mananca pe unii pana la desenat, mai bine este dus prin Cartierul Brancusi si mai departe spre Valea Cascadelor - ori pe sub aceasta strada si sa intersecteze M1 la Pacii apoi pe sub Iuliu Maniu spre A1/ori pe langa Depoul Militari cu iesire tot la A1 (are potential pe acolo).

Si ce-mi vazura ochii (?) in articolul de mai sus - trebuie sa le sfintim, ca altfel nu se poate, la toate chestiile in premiera trebui sa-si bage coada soborul... Pe la catolici tot asa o fi? Ca lucrarea intarzie din cauze tehnice, mai treaca mearga, dar sa nu-i dea drumul pentru ca a intarziat popa sa dea cu agheasma ?? Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fie cand le va trage statie de metrou langa catedrala...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

De 'botezat' se boteaza pt ca asa e 'obiceiul' la tunelisti...ca sa fie 'de bun augur' pentru toata lumea...
Am dat exemple si de la 'catolici', TBM-urile de la Varsovia se numesc 'Maria' si 'Ana' (Maria cu referire la Maria Sklodowska Curie, dar mie mai 'simpatic' imi este Ana pt simplul motiv ca presedinta Asociatiei poloneze de tunele si constructii subterane este distinsa Dna prof univ dr Ana Levandovska...)
Chestia ca de 'botez' s-ar sta in loc e pura...aberatie...din contra, s-a 'accelerat' montajul sculelor...de cateva zile e si 'Filofteia'   cu toate piesele la 'locul lor'...
si la urma-urmei, ce treaba aveti 'voi' cu traditiile si obiceiurile 'noastre', ale astora de scurmam pe sub pamant???...ca doar nu intrati voi in hrubele alea ce urmeaza a fi sapate...ce va tot 'framanta' atata grija???...ca nu v-a invitat nimeni cu fortza 'la ceremonie'...
Intrebare de baraj:
Cum au fost 'botezate' primele doua scuturi romanesti de metrou lansate in 1977?
Eh, acum sa va vaz...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate rosetti61

Cu sampanie, ca navalistii, doamne fereste sa vina fete bisericesti pe santier in vremea aia; si daca le-au dat vreun nume, a fost numai intre ei, nu si in presa (care se cam ferea sa dea reportaje despre santier, decat ceva schite, insa dupa 1981 au tot scris despre lucrari). Oare de ce presa a fost asa parcimonioasa cu reportaje de santier in perioada primului tronson?

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

Treaba cu 'botezul' din 1977 e mai 'tare' decat atat...hai, incearca cu mai mult curaj...nu uita ca pentru a fi 'tunelist' trebuie sa ai ceva 'sange in instalatie'...
Intrebarea mea nu era 'in ce mod' au fost botezate ci cu ce nume...isi mai aminteste cineva?...ca dupa aia va povestesc eu si 'cum a fost in realitate' treaba...
Pana la urma 'numele' au aparut si prin presa, pentru cau fost puse 'la vedere' deasupra intrarii in cele doua tunele...si nu 'tinute la secret'...
Presa (si partidul) erau 'parcimonioase' de frica nu cumva sa dam noi 'chix'...dar dupa ce se 'asigurau' ca totul e in regula, urmau 'odele' nesfarsite...
Oricum, tunelele au fost pe tronson doi nu pe unu...
Toate cele bune tuturor!

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Elena dupa sf Elena? Si "ea" a crezut ca dupa "ea"?

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420952 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use