MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1218790 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 528 529 530 531 532 533 534  ... 613
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului CataOT

Se suspendă circulația tramvaiului 41 (in vara)

Circulația tramvaiului 41 din Capitală se suspendă o lună de zile din cauza lucrărilor la Pasajul Ciurel şi la Metroul de Drumul Taberei

Circulaţia tramvaiului 41 va fi suspendată în această vară, pentru finalizarea lucrărilor pe două mari şantiere de infrastructură din Capitală. Astfel, la Pasajul Ciurel, trebuie făcută traversarea Şoselei Virtuţii iar la Metroul de Drumul Taberei trebuie construite mai multe accese la staţia Parc Drumul Taberei (fost Moghioroş).

"Acum se fac pregătiri pentru închiderea provizorie a circulaţiei tramvaielor, pentru plasarea tablierului peste Şoseaua Virtuţii. RATB va trebui să mai facă o deviere de circulaţie la Parc Drumul Taberei, pentru metrou. Încearcă să le coordoneze pe amândouă, să se facă în acelaşi timp închiderea de acolo şi cu devierea circulaţiei şi oprirea de aici, pentru creşterea siguranţei, pentru a evita orice acciden", au explicat sursele noastre.

Potrivit lor, lucrările care vor afecta circuaţia tramvaiului 41 vor dura circa o lună şi vor fi terminate până în toamnă.

"Devierea de la Parc Drumul Taberei se face în 10 – 20 de zile şi circulaţia se reia pe traseul deviat. În perioada asta se plasează şi tablierul peste Virtuţii şi se fac lucrările necesare, care ar dura cam o lună. Se speră ca treaba asta să fie facută în vară, să fie terminată până la sfârşitul lui august", au menţionat sursele.

Oprirea temporară a circulaţiei tramvaiului 41 urmează să fie aprobată în Comisia Tehnică de Circulaţie din cadrul Primăriei Bucureşti. "De comun acord, RATB şi factorii implicaţi, constructorii cu Primăria, vor hotărî exact perioada", ne-au mai spus sursele.

https://www.economica.net/tramvaiul-41-va-fi-suspendat-o-luna-in-aceasta-vara-pentru-lucrari-la-pasajul-ciurel-si-la-metroul-de-drumul-taberei-surse_166698.html

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Cineva inca a ramas in epoca RATB. Oricum, habarnismul asta este criminal. Ar trebui sa aiba o estimare fixa, precisa, +/- 2 zile hai, a duratei necesare suspendarii. Ei spun 10-20 de zile. :roll:

Si nu cred ca vor corela suspendarea cu prelungirea peroanelor... Ar fi prea SF.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Ambele lucrări în același timp, adică o singură întrerupere a circulației lui 41? Asta deja e aroganță :)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Se ambitioneaza Astaldi sa infaptuiasca asta pe doua fronturi de lucru? Or avea resurse nebanuite. O sa fim, volens nolens, spectatori si la "filmul" asta. Totusi, sper sa nu fie nominalizata la Zmeura de Aur. ;)
PS
Sa nu omitem faptul ca alte X zile, va trebui deviat traficul in zona pietei Dr. Taberei si in cazul refacerii caii de rulare a liniei de tramvai, pe actualul amplasament, dupa finalizarea subtraversarii str. Brasov pentru edificarea accesului B pentru M5.1, nu? Cand? Nu avem niciun orizont de timp. Asta nu se spune!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Vă atrag atenţia celor mai tineri  :)  că renovarea căii de rulare a tramvaiului 41 s-a făcut în vara anului 2002 într-o lună şi jumătate, doar, e drept cu suprimarea totală a traficului rutier pe porţiuni extinse din şos Braşov, Virtuţii etc. Minunată ocazie pt plimbări cu bicicleta! Tot în acea lună şi jumătate s-a făcut şi pasajul de la Crângaşi, de legătură între 41 şi metrou, care lipsea; aşadar în 10 - 20 de zile pasajul ăla ar trebui construit cu totul, nu doar deviat traficul.

Unii au impresia că am căzut din copac şi ne vom uita ani de zile la săpături de 20 m pentru un pasaj, sper că nu va fi cazul!!

Ruşine Astaldi, Metrorex şi tuturor celor responsabili de această caricatură de şantier!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Atunci, in 2002, s-au finalizat (lucrarile). Lucrarile s-au demarat ceva mai devreme. Primele au fost pe podul Grant (undeva in 1997-1998), apoi pe Crangasi-Virtutii, etc.;)  Cum se circula la paleta in toata aceasta perioada? E istorie! Cert este ca la piata Dr. Taberei nu trebuia insistat cu finalizarea celor 3 accese A1, B si B1 pana nu era functionala magistrala M5.1 dar se observa ca nu conteaza impactul congestionarii traficul in zona in perioada imediat urmatoare (1 AN cel putin, parerea mea umila)!
PS
La Crangasi exista subtaversarea, da? Deci nu s-a impus sistarea circulatiei terane in zona!
Din pacate EU, ca multi altii din Dr. Taberei vom fi actori, nu spectatori, in acest rastimp ai acestei epopee!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

@orex: corect, am simplificat, porţiunile la care te referi au fost făcute în timp (foarte chinuitor). Dar peste 50 % din linie a fost făcut în vara lui 2002, de ex de la coborârea de pe Grant până la Piaţa Presei Libere s-a făcut atunci totul; de asemenea, dacă ţin bine minte, de la ieşirea din Pasajul Lujerului până la Ghencea, dar şi de la cealaltă ieşire din Pasaj până la Ciurel. Ideea e că se poate, dacă se vrea.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Pasajul Lujerului a fost facut in doua etape. Fir 1 si fir 2. Paleta la intrarea in pasaj la Virtutii, paleta la iesirea spre Dr. Taberei. Pe str. Brasov din cate imi amintesc au fost 2 palete...dar nu cred ca mai conteaza! Oricum Mari Vila Com si-a facut treaba atunci, s-o faca exemplar si Astaldi spa acum si sa ne demonstreze ca pot sustine, concomitent, mai multe lucrari de infrastructura!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Urmarind ritmul lucrarilor si letargia statuata in ultimele luni, pentru finalizarea M5.1, chiar numai neonorarea CLAIM-ului sa fie de vina? N-as crede ca e singura bresa a contractului! Nu de alta dar, consider ca, Astaldi joaca MT pe degete. N-am auzit de penalitati de intarziere in cadrul acestui contract sau a fost facut dupa tipicul Bechtel in care beneficiarul are numai obligatii si nimic mai mult? Sa le multumim, in genunchi, ca se mai preocupa de finalizarea M5.1, asa cum pot domniile lor?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Informație publicată de <<Club Feroviar>> ( Cu data de azi )

Contractul de semnalizare se va semna pe data de 9 aprilie dupa ce  timp de luni de zile lucrarile de semnalizare au facut obiectul unor contestatii in procedura de achizitie.
Contractul va fi semnat cu firma franceza Alstom.
Pentru partea de siguranta  a traficului contractul va fi semnat dupa achizitia trenurilor destinate acestei magistrale.  Traficul ar urma sa fie deschis la inceputul anului 2020, au spus marti, la Conferintele Club Feroviar, reprezentanti ai operatorului de transport.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

O sa fie interesant pe Virtutii pe perioada suspendarii lui 41. :) Cred ca anul 2018 a fost primul in care nu prea am simtit ca e vacanta de vara, a fost destul de aglomerat chiar si in august.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Ce este acum podul Basarab asaltat de trafic dar sa vezi cat de gatuita va fi circulatia, in zona, in august a.c. Asta daca performeaza si termina intr-o luna cu montarea tablierului. Oricum e un record negativ, in raport cu acelasi demers realizat la pasajul Basarab, orice am spune!
PS
Da, ai dreptate, in august anul trecut, nu s-a simtit ca e perioada concediilor.
Asa cum am mai invocat, sa iti ia UN AN, de acum incolo, sa faci o subtraversare la Piata Dr. Taberei pentru M5.1 e de domeniul ridicolului!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Deci..
Se apuca de devierea lui 41 la Moghioros. 10-20 zile...pana la primavara urmatoare citesc in stirile oficiale.
Se apuca de Podul Ciurel... La un moment dat...
Se apuca si de Podul Grant... In curand
Si vor sa circulam cu 641 ?

Bine...astea in teorie...

 


Go to page:  1  ... 528 529 530 531 532 533 534  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use