MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1219000 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 517 518 519 520 521 522 523  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Nu m-ar mira sa vina MT sa ne zica procente peste 100%...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

aztec wrote:
Si M5 se poate extinde spre exterior si fara sa mai treaca pe sub apeduct...cred, daca il extind de la VI, nu de la RD.

Nope, ori si pe unde ai lua-o dai peste apeducte!

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor zapacitu

Om fi noi primii din lume cu apeduct si metrou intersectate :))

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Nici vorba, avem deja trei subtraversari si vor mai fi, una-doua in plus nu ar fi un impediment insurmontabil, problematice sunt doar supratraversarile, din motive legislative de reglementare a zonelor de protectie sanitara.
Nu uita ca a trebuit sa renuntam la un acces la Parc din aceasta cauza...
P.S.
Stiu ca a fost candva pusa pe forum harta cu apeductele din Bucuresti publicata de ApaNova dar n-as putea sa-ti spun exact unde!
:bere:

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Curba permite, o curba cu raza de 140m nu este o problema, problema este ca nu se trece perpendicular si nici la un unghi, ci de-a lungul. (metroul cu galben, apeductul cu albastru, cercul este pentru masurarea razei)
Si din ce inteleg de la guru, metroul si apeductul sunt cam la aceeasi cota, si nu ai voie sa treci decat pe dedesubt si nu pe deasupra, si panta necesara de la iesirea din statie ca sa cobori sub el este peste normele permise.

Harta cu apeductele este la Alimentare cu apa.
viewtopic.php?f=225&t=2302&start=98
1.png (1.7 MB; downloaded 2536 times)

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor zapacitu

Care e raza de la GdN1?

 



Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

90 ? N-am răspuns eu pentru că nu sunt chiar sigur și nici nu găsesc acum articolele respective,  dar parcă e 90 m. 80 cu siguranță nu e.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor sab

Hmmm... Eu stiam ca este 120 sau 150m, fata de minim 200 cat ar fi fost necesar.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor shoppy

Merge si 90 daca tunelele nu sunt centrate pe Grivita.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor zapacitu

Eu faceam referire la diagrama pusa de shoppy cu vreo 5 post-uri in urma, care figureaza magistrala M5 Raul Doamnei si o eventuala curba pentru prelungirea spre iesirea din Bucuresti. O curba de raza redusa ar permite incadrarea pe stanga apeductului, fara traversare.

Eu doar sugeram ca raza nu e musai sa fie 125/150/200, ci poate fi si mai mica, cu conditia ca viteza sa fie adaptata  ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Da, si sa scartaie ca la GdN1 sau PV.... ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Pai nu stiu daca incap 2 tunele intre apudect și bloc.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Eu ma refeream la varianta asta de prelungire.. Acum cine stie cum ramane cu prelungirea...si de unde, dar mai firesc e asa sa nu ai curba aia...




 


Go to page:  1  ... 517 518 519 520 521 522 523  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use