MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200725 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 523 524 525 526 527 528 529  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa shoppy

Pai daca ei nici nu stiu de unde pana unde, Universitate, Iancului, Pantelimon, ba ca e magistrala, ba ca e tronson, ajungem imediat la segment de tronson,  permutari de 3 luate cate 2.
Parca vad ca o sa construiasca Universitate - Iancului, adica cel mai putin util.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Aici este greseala noastra, ca impartim intr-un fel magistrala cand o gandim si o aprobam si altfel cand o executam. Stim ca M5 a fost impartita initial in doar doua tronsoane (Dr. Taberei-Universitate si Universitate-Pantelimon). De ce a fost impartita asa, cand tehnic nu putea fi executata in acest mod...sa ne spuna cei care stiu.
Teoretic, acum este in lucru tronsonul 1 al M5, Dr Taberei-Universitate. Asa a fost aprobat ca obiectiv de investitii si asa o sa murim cu el.
Dar tot asa de bine, in perioada urmatoare putem avea in lucru ambele tronsoane, adica bucatica ramasa din tronsonul 1 (Eroilor-Universitate) si o prima bucata din tronsonul 2 (Universitate-Iancului). Nu stiu daca aceasta a doua bucatica are studiu de pre-fezabilitate sau nu...

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Nici nu stiu daca pot sa faca racord M1 - M5 spre centru la Iancului ca sa faca Iancului - Universitate.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

La Iancului, indiferent ce tronson se va executa primul,  nu-ți trebuie linie de legătură M 1/ M 5.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Daca fac doar Iancului-Pantelimon si un alt depou la Pantelimon, atunci trebuie sa faca o linie de legatura in Pantelimon. Daca urmeaza Eroilor-Iancului, atunci se va folosi linia actuala de la Eroilor.
Dar ai dreptate,in ambele cazuri la Iancului nu va fi linie de legatura.
Nu stiu insa daca shoppy nu se referea la un tronson mai ciudat, unul "izolat" Iancului-Universitate, pentru ca fix asa scrie in articol...Universitate -Iancului

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Da, la Pantelimon nu m-am gandit, da asa scrie in anunt, ca desteptii fac Iancului - Universitate, deci daca il fac, pe unde baga trenurile?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Nu e vorba de execuție, ci de proiectarea segmentului Universitate-Iancului.
Probabil pe Eroilor-Universitate este proiectul deja făcut mai demult.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Nu cred. De aceea vorbeam acum vreo doi-trei ani despre mutarea statiei Universitate 2 dincolo de pasajul pietonal in loc sa fie la statui ? :)
Poate doar studiile sa fie facute.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Sab, am explicat pe larg, acum ce vrei, sa ma autocitez ?
___________________
Fuziunea Alstom-Siemens anulata la CE.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

andrei11 wrote:
La Iancului, indiferent ce tronson se va executa primul,  nu-ți trebuie linie de legătură M 1/ M 5.

De ce zici ca nu iti trebuie?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Acestea sunt legăturile tehnologice prevăzute prin proiect ale magistralei M 5 cu rețeaua.
De precizat că în actualul depou Pantelimon există amorsă prevăzută pentru legătura cu viitorul  depou Pantelimon 2.
2-8-2019 3-12-45 PM.jpg (34.76 KB; downloaded 3348 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Schematic e cum zice Andrei. La Mosilor e foarte probabil sa se prevada pentru inceput doar o amorsa. La Pantelimon se <dubleaza> depoul.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Salini Impregilo a batut palma cu Astaldi ieri pentru preluarea a 65% din actiuni si a controlului asupra firmei in schimbul a 225mil euro.
Sursa: comunicat de presa Astaldi

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Bun, mai ramane doar claimul de platit.

 


Go to page:  1  ... 523 524 525 526 527 528 529  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use