MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1218717 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 471 472 473 474 475 476 477  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - PSS Opera subway guru

Sa nu incerci sa-ti arogi drepturi de autor ca te dau in judecata, cer despagubiri si te bag in faliment!!!
:bere:
Varianta aprobata e cea din SFul intocmit de Metroul SA iar cand vine vorba de drepturi de autor si 'proprietate intelectuala' nu e loc de 'joc de glezne'...ca inteligenta e de nepretuit!
8-)
P.S.
De ce 'bruiezi' acest topic? Nu-ti ajunge ca ti-ai tras topic personal pe subiect???
:twisted:
____________________
zapacitu wrote:
De la Iancului pe sub Pache, daca e sa ma dau cu presupusul. Cat? Nu stiu, functie de cum au nevoie.

Alternativa e sa omoare curtea de la Drept si pe Elisaveta in dreptul facultatii de Drept.

Statia Iancului e sub intersectie...cine ar fi atat de inconstient sa puna acolo punctul de lansare pentru TBMuri si sa blocheze doua bulevarde pe termen nedefinit???...doar un 'zapacit'???
:lol:   :lol:   8-)
P.S.
E doar o glumitza nevinovata pentru ca mi-ai ridicat mingea la fileu, fara rautate si fara referire la persoana ta, doar un joc de cuvinte...
:bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Ca sa nu se supere nimeni, habar nu am de unde am schitele, dar sunt de pe net. Nu sunt procurate din spionaj.  ;)
7-28-2017 8-30-38 PM.jpg (119.85 KB; downloaded 2972 times)

 


Re: Discutii - PSS Opera subway guru

Cel mai nimerit ar fi sa deschidem un topic nou pentru M5 sectorul central PS Opera-Iancului si eventual sa 'aberam' acolo in voie si fara 'restrictii'...parerea mea!
Iar aici unde suntem sa ramanem doar la 'castravete' si sa nu discutam decat despre 'oile noastre mioritice' din Drumul Taberei!
:lol:
Nu vi s-ar parea mai normal?
:mrgreen:

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Se rezolvă, inclusiv cu unele transferuri de postări.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - PSS Opera sab

Ceea ce imi "place" la schita de mai sus este corespondenta. Nu ne dezmintem...

 


Re: Discutii - PSS Opera subway guru

Hai sa vedem mai intai cine castiga licitatia, apoi cu ce proiect vine si cine se amuza mai mult...abia 'dupe'
:lol:  :lol:  :lol:
Altfel miroase a onanism...ca sa nu mai vorbim de 'off-topicul' persistent...
:twisted:

 


Re: Stiri despre proiect Puss in Boots

t530 wrote:
http://www.economica.net/noi-piedici-la- ... 406.html



Nu trebuie sa ne mai stresam cu stiri din astea cu alte si alte intarzieri din te miri ce. De la inceputurile timpului pana in prezent zona ce este acum cunoscuta ca si Drumul Taberei nu a avut niciodata metrou. Si continua sa nu aiba. Deci care e problema? ca ni s-a promis ceva si tot se ca-ca-ie sa rezolve cateva gropaciuni? Am trait bine si fara, deci viata continua. Cand va fi sa fie, si daca va fi sa fie, vom cladi o biserica in stil Stefan cel Mare.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Guru, mai vii cu vestea buna...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Ce atata proiect, o sa fie un epuisment, de la Opera pana la Iancului, :mrgreen: .

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Trole

În topicul de știri este un articol din Economica.net despre proiect despre suspendarea licitației pentru semnalizare. Economica lasă să se înțeleagă că Thales are chef de harță. Poate. Dar argumentația lor pare ok.
Pe scurt - licitația are două faze.
Faza 1 - să circulăm cu ce avem pe baza unui sistem de semnalizare optică. Faza 2 - când s-or lua noile trenuri, montați pe ele sistemul de semnalizare ultimul răcnet.
Dar. Autoritatea contractantă vrea ca faza 1 să se încheie pe 30.06.2018 pentru că așa s-a angajat în fața Ministerului Transporturilor și Comisiei Europene. Toate bune și frumoase, doar că lucrările nu pot începe decât după licitație și predarea amplasamentului. Care predare nu se poate face la o dată exactă, căci încă nu sunt gata toate stațiile. Totuși, de terminat, instalarea trebuie musai să se termine pe 30.06.2018. Cu tot cu autorizare AFER. Care durează și ea. Thales lansează și aluzia că în prezent sunt operatori economici care au deja sistemele validate de AFER, deci unii concurenți ar putea devansa startul. Evident, substratul îl reprezintă respectarea termenelor, ce nu depind în totalitate de furnizor, care însă poate fi penalizat pentru nerespectarea acestora.
O situație similară este expusă și pentru faza 2. Furnizorul trebuie să echipeze trenurile. Dar trenurile nu sunt nici măcar în curs de licitare azi. Recepția se va face la punerea în funcțiune a trenurilor, în România sau la furnizor, oriunde. Nu sunt impuse niște specificații clare de interfațare a sistemului de semnalizare cu sistemele de pe vehicul (tracțiune, frânare, indicație asupra vitezei...) Ori toate astea se traduc în costuri și termene de livrare. Plus că se naște întrebarea asupra criteriilor de adjudecare a licitației. Criteriul cine promite cel mai frumos?
Pe scurt Thales cere ca CNSC să impună autorității contractante măsuri de remediere în vederea asigurării unei concurențe reale... Ori modificarea condițiilor înseamnă, în general, anularea licitației, în vederea reluării în baza noilor cerințe.
Părerea mea, inaugurarea din 30.06.2018 o să fie cu două trenuri, câte unul pe fiecare fir. Asta e. Linia nu e prea lungă, așa că la vreo 10-12 minute, tot o să apară un tren pe sens, ceea ce e oricum mai bine decât nimic.  :lol:  :lol:  :lol:
PS - Acesta e un soi de rezumat al Contestației depuse de Thales la CNSC, disponibila, evident, și pe e-licitatie.ro.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Recunosc ca mi-a suras ideea ta cu 2 trenuri in total, chiar daca poate a fost o gluma. Iti dai seama ce macel ar fi in DT sa te urci in tren?

 


Re: Stiri despre proiect George

De ce a fost suspendata si de cine? CNSC?

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

CNSC nu poate suspenda o lictatie...

Beneficiarul trebuie sa o suspende.
MRex

 


Re: Stiri despre proiect Trole

Nu suspenda, dar admite contestația... Chiar asta scrie în Încheierea CNSC din 05.07.2017 - Consiliul dispune... admite solicitarea de suspendare procedurii de atribuire.... Cu drept de recurs în 5 zile.

 


Go to page:  1  ... 471 472 473 474 475 476 477  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use