MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200770 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 478 479 480 481 482 483 484  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

@guru: vorbesti de Valea Ialomitei?

@icee: aberatia aia de intersectie e - culmea! - mai fluida decat ce era inainte...

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Nu glumesc, trec zilnic pe acolo! :) In maxim 6 minute am traversat-o (ma refer la directia Academia Militara - Dr Taberei), uneori chiar si in 3! E intr-adevar neplacuta senzatia de turma amestecata dar sunt niste culoare mai libere...

Inainte era foarte scurta banda dintre semaforul de la Academie si intersectia din Razoare. Intrucat multe masini intrau dinspre Panduri, ramanea putin spatiu pentru cei care intrau dinspre Eroilor. Drept consecinta am vazut nu o data cozi care incepeau de la Eroilor, cozi pe care, dupa giratoriul asta ciudat, nu le-am mai vazut o perioada deloc - e drept ca au revenit de vreo 2 ani dar nu chiar la dimensiunile anterioare.

Evident ca discutam despre niste incropeli jalnice si ca acolo trebuia facut pasaj, cum incepuse Videanu in 2007 - 2008....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului icee

Incearca intre orele 17:30-19:30, luni-vineri, dupa ce incep scolile si facultatile...  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Pai tu cand crezi ca trec eu pe acolo, noaptea?  ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Puss in Boots

Icee zice sa verifici si incepand de saptamana viitoare, de ex. Cand incep scolile ;) Inceputul scolii e mereu un etalon pt ce merge si ce nu merge.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Iar eu ii spuneam ca fac asta de 7 ani, si in timpul scolilor (mai ales) si in vacante...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

aztec wrote:
Ciudat e ca in PUZ-uri apare inca propunerile vechi cu anularea totala a configuratiei acuale si realizarea unei noi penetratii, chiar si in PUZ-ul recent al sectorului 6.
Ce evident nu se va realiza pana nu va zbura porcul...sau scroafa...nu mai stiu cum era zicala...ceva cu primarul ce semneaza....

Poza demai sus chiar are ceva legatura, azi pe V. Ialomitei  cu V. Oltului se lucra la semafoare... :)
Si initial cand au fost montate, cam semana cu poiza de mai sus... dadea trecerea de pietoni intr-un gard de beton, fara trotuar..


Tin sa mentionez ca primul porc a zburat in 1909.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ciupi 2

George wrote:
Iar eu ii spuneam ca fac asta de 7 ani, si in timpul scolilor (mai ales) si in vacante...


Confirm, e mai bine asa.

 


Re: Stiri despre proiect mindmasster

WT_fan06 wrote:
Sursa: http://www.b365.ro/doua-firme-se-bat-pe- ... 2.html#n

Două firme se bat pe semnalizarea traficului de pe Magistrala 5
Metrorex a primit două oferte pentru semnalizarea traficului pe Magistrala 5 Râul Doamnei – Eroilor. În cursa pentru contractul estimat la 121 milioane de lei (26,7 milioane euro) au intrat Alstom şi Siemens, potrivit economica.net.

Cele două firme au depuse oferte până la termenul de 28 august, conform datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP). Data limită de evaluare a ofertelor este 27 decembrie.

Metrorex a scos din nou la licitaţie pe 30 mai contractul pentru „Sistemul de siguranţă şi automatizare a traficului inclusiv echipamentul de siguranţă îmbarcat pe tren şi sistemul de informare dinamică (inclusiv sonorizare) - Magistrala 5. Drumul Taberei - Pantelimon. Secţiunea Râul Doamnei-Eroilor (PS Opera), inclusiv Staţia şi Depoul Valea Ialomitei".

Procedura a fost însă suspendată în perioada 11 iulie – 9 august, din cauza contestaţiei firmei Thales Systems România.

Montarea sistemul de semnalizare şi siguranţă a traficului este necesară pentru inaugurarea Metroului de Drumului Taberei.


Suuuper . Asteptam pana pe 27 decembrie cand nu e nimeni prin birouri . Se amana pana dupa anul nou si dupa contestatii.  :popa:

 


Re: Stiri despre proiect Puss in Boots

Pai de aia sunt si date termene din astea.

 


Re: Stiri despre proiect survola

Am citit undeva că Siemens se va uni cu Alstom într-o nouă companie gigant europeană - Siemens-Alstom.
Deci e clar cine câștiga licitația, nu?  :D
Aici scrie.

 


Re: Stiri despre proiect Puss in Boots

Ciudate uniunile astea. Ies niste conglomerate mult prea mari....Ar fi ca un fel de Boeing-Airbus. Probabil nu se va face prea curand incat sa se anuleze licitatia pt ca s-au unit cele doua participante :D

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Cred ca Alstom va castiga. La fel si licitatia de trenuri. Mai bate Marcon cateva apropouri si aia e.

 


Go to page:  1  ... 478 479 480 481 482 483 484  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use