MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1238558 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 426 427 428 429 430 431 432  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Etc, etc, etc.
Eu spun ca la 100 de ani de la Unire o sa se  poata ajunge din  Dr. Taberei la Eroilor.  :D
Astept criticile, am deschis un registru special.  :mrgreen:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Doamne ajuta, sa ai gura aurita!!!...si sper ca nu 'per pedes apostolorum'!!!
:bere:

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

adila wrote:
O ştire găsită pe net, cu privire la M6, după cum urmează:

GUVERNUL ROMÂNIEI A DECIS. VOM AVEA METROU PÂNĂ LA AEROPORTUL “HENRI COANDĂ”
Mai degraba Comisia Europeana si guvernul Japoniei.  :lol:


Si vrei sa administreze Firea toate astea? Aveti cumva senzatia ca ce apartine acum de Primarie merge bine?

mcosmin wrote:
Firea nu e acolo pe veci.

subway guru wrote:
Nu, dar o minima coordonare e absolut necesara, altfel alergam dupa sapte iepuri si nu impuscam niciunul!
Si nu e vorba de persoane, alea vin si pleaca, e vorba de programe si strategii pe termen mediu si lung!
:mrgreen:




Vezi porcăria cu linia de tramvai Iancului / Pantelimon...Eu as fi modernizat << in compensare >> deci linia actuala a lui 14 ( Pantelimon / Chisinau ) si as fi scos tramvaiul de pe Pantelimon / Iancului...

 


Re: Stiri si articole din presa Adrian Rosca

Sa fim totusi cinstiti, in momentul in care primaria a inceput proiectul, Metrorex inca nu avea finantare pentru M5.

 


Re: Stiri si articole din presa Robert24

Chiar nu e suficient de clar ca pana in 2030 nu se apuca de niciun metrou prin Pantelimon?...

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Gresit, asta e o fortare a notei.
Pentru ca :
Da, din punct de vedere juridic Primaria a intrebat :
<< Bă Metroule, tu pe 31 Undrea ai finantare pentru linia de metrou >> ?
Si Metroul raspunde :
<< Vezi bă Primărie că pe 1Gerar imi soseste finantarea. >>
Tu ca si Primarie iti spui :
<< Bă, Metroul a spus ca pe 31 Undrea n-are  finantare, mult imi pasa mie ca finantarea îi vine pe 1 Gerar, legal suntem acoperiti ca 1Gerar e dupa 31 Undrea, îi dam drumul cu linia de tramvai sa ne luam si noi şpăguţa ca nu e de colea >>.
E cusuta cu ata alba treaba asta ca nu exista finantare la data inceperii lucrarii. Oricum lucrarea s-a lungit nepermis de mult si nu da semne ca tramvaiul va  mai ajunge vreodata la Cora. Intr-un timp istoric rezonabil...
Robert, e clar ca - teoretic - nu se vor mai apuca deocamdata de nici un metrou pentru M 5, racordul din Dr. Taberei îi mai trebuie pe putin 2 ani de munca, de sectorul central nu au cum sa se apuce din cauza bulinelor, in Pantelimon pana nu se amortizeaza investitia in linia de tramvai nici atât. Macar sa termine ei  racordul la timpul promis, la 100 de ani de la Unire.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

O singura precizare, M5 a avut de la bun inceput finantare prin imprumutul contractat de statul roman cu Banca Europeana de Investitii...Asa ca hai sa nu mai aberam si sa 'scuzam' o idiotenie...numai si numai PMB nu a avut niciodata o finantare sigura asigurata...si rezultatul se vede cu ochiul liber...
:popa:
Hai, sarbatori fericite si la multi ani cu sanatate si mai multa minte la cap in 2017!
:bere:

 


Re: Stiri si articole din presa Adrian Rosca

Eu stiu ca BEI-ul nu a acoperit si Pantelimonul, iar chestia cu lipsa finantarii mi-a spus-o una din partile "adverse". Trebuie ascultate ambele parti, nu?

Orsicum, e istorie acum, a iesit ce a iesit.  :popa:

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Ba da, BEI a acoperit M5 cap-cap, la fel si UE!
Asta e...unde nu e cap...vai de picioarele calatorilor!!!
:bere:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Ce-i cu Pantelimonu? Ce pot io sa va spun este ca azi Pantelimonu' era incremenit si ca metrou si ca tramvai. Iar "modernizarea" e asa sadic facuta incat sa n-ai loc de accese la metrou daca nu mierlesti din bretelele alea cu 10-15 locuri de parcare amarate per bloc.
Din nefericire nacelele IMSATilor cand au disparut de la str. Sibiu nu s-au teleportat inapoi in Pantelimon.  :(
P.S. Daaaa'... ce v-a venit de ati ajuns inapoi la Pantelimon?  :|  Probleme no go la M6?

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

S-au pus niscaiva intrebari, s-au dat raspunsurile cuvenite...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Legat de Pantelimon cred ca primaria s-a prins mult prea tarziu ca in realitate vrea renuntarea la tramvai pe acolo din motiv de incasari. S-a rezumat sa lase 655 si 104, primele linii gratuite, ca si daca ai vrea sa validezi tot n-ai putea iar controlorii oricum nu pot sa urce in ele, la propriu, din lipsa de spatiu.  :twisted: Dar daca au apucat sa faca tramvaiul totusi pe Pantelimon sper sa fie metroistii pe faza in momentul in care primaria renunta la tramvai pe Basarabia. Si sa traga un metrou Unirii-Muncii-Diham-Morarilor-Granitul.  :twisted:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Care disperat ploua cu raportari? De parca discutam despre nave spatiale...  :roll: Si asa M6 momentan e la stadiul de... plan.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Cristian

Daca imi amintesc eu bine, M5 a fost trecut pe fonduri europene abia in bugetul din 2013, dupa alegerile din noiembrie 2012. Parca am dat si un link pe aici cu noua "filozofie" bugetara si Liviu Voinea explicand. Plus ca mi-l amintesc pe comisarul european de la acea data tot venind aici pentru a se discuta problema...Hahn parca-l chema, cel dinaintea lui Cretu.
Iar cu BEI-ul o fi fost, numai ca la momentul de apogeu al crizei parca s-a semnat pactul ala european de stabilitate, de catre Basescu, la ideea lui Merkel (a cui altfel ?), si parca zice acolo, negru pe alb, ca imprumuturile, de oriunde or fi ele (mai putin banii europeni) sunt trecute automat la deficit, iar deficitul nu poate fi mai mare de 3%. Cu 3% o stiam de multa vreme, aia e si una dintre conditiile pentru aderarea la euro parca, dar ca imprumuturile sa fie trecute la deficit..asta-i ceva nou si a dat peste cap multe calcule.

 


Go to page:  1  ... 426 427 428 429 430 431 432  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421944 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use