MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1226964 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 470 471 472 473 474 475 476  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect mcosmin

t530 wrote:
http://www.economica.net/calcule-pentru- ... 208.html

Calcule pentru Metroul de Drumul Taberei: trenurile vor circula 383.000 kilometri la anul, călătoria nu se va scumpi, dar vor creşte subvenţiile

Metroul de Drumul Taberei va fi dat în folosinţă în a doua jumătate a anului viitor, când trenurile vor parcurge 383.000 kilometri pe tronsonul dintre Râul Doamnei şi Eroilor, potrivit unui document al Ministerului Transporturilor. De asemenea, subvenţiile pentru Metrorex vor creşte cu 50%, dar călătoriile nu se vor scumpi.

Punerea în funcţiune a Magistralei 5, secţiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Operă), inclusiv staţia Valea Ialomiţei, este estimată pentru semestrul II 2018, potrivit unui proiect de Ordin al ministrului Transporturilor.

Extinderea reţelei de metrou creşte însă costurile Metrorex cu asigurarea serviciului public de transport călători.

Pentru acoperirea acestor costuri, Ministerul Transporturilor măreşte valoarea subvenţiilor. Astfel, pentru anul viitor sunt prevăzute subvenţii de 443 milioane de lei, faţă de 415 milioane de lei pentru anul acesta şi 297 milioane de lei în 2016.

Valoarea subvenţiilor planificate pentru anul viitor este cu 7% peste nivelul prognozat pentru 2017 şi cu 50% peste cel de anul trecut.

Majorarea subvenţiilor este generată de extinderea reţelei de metrou actuale prin punerea în funcțiune a secţiunii Parc Bazilescu - Lac Străuleşti din cadrul Magistralei 4 de metrou (pe o lungime de circa 2 km şi 2 staţii) ce a avut loc la finele lunii martie 2017, punerea în funcţiune a unui depou şi a unei parcări Park&Ride la Străuleşti în aprilie 2018 şi a secțiunii Eroilor - Drumul Taberei în cadrul Magistralei 5 de metrou (pe o lungime de circa 6,87 km şi 10 staţii), în semestrul II al anului 2018.

Robert Costea, preşedintele Asociaţiei Metrou Uşor, apreciază că este firească majorarea subvenţiilor pentru acoperirea costurilor mai mari ale Metrorex.

"Transportul public este subvenţionat peste tot în lume", a explicat Costea. Potrivit acestuia, o eventuală majorare a tarifelor nu se justifică, având în vedere costul actual şi-aşa ridicat al unei călătorii cu metroul, de 2,5 lei, faţă de 1,3 lei cu RATB.

Reprezentantul Metrou Uşor susţine în schimb aplicarea sistemului unitar de tarifare, dar şi a unei tarifări orare, după modelul nemţesc.

Lucrările la structura de rezistenţă a metroului de Drumul Taberei au depăşit 90%, conform datelor din 18 iulie cu privire la Magistrala 5.

Tronsonul 1 Drumul Taberei - Eroilor al Magistralei 5 va avea un depou şi zece staţii de metrou: Râul Doamnei, Constantin Brâncuşi, Valea Ialomiţei, Romancierilor, Parc Drumul Taberei, Drumul Taberei 34, Favorit, Orizont, Academia Militară, Eroilor.

Obiectivul principal al proiectului este acela de a facilita legătura intre vestul și centrul oraşului, prin intermediul unei linii de transport cu metroul ce va avea o lungime construită de 6,87 km.

Valoarea totală a proiectului este de circa 3,12 miliarde de lei cu TVA. Proiectul este cofinanţat din Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Infrastructură Mare. Linia de metrou ar urma să fie operaţională peste un an.

Structura staţiilor şi tunelurile de pe secţiunea Râul Doamnei - Eroilor din Magistrala 5 sunt realizate de către Asocierea Astaldi (Italia) - FCC Construccion (Spania) - Delta ACM (Romania) - AB Construct (România). De montarea instalaţiilor, a căii de rulare, precum şi finisajul staţiilor se ocupă tot firmele Astaldi şi FCC Construccion, în asociere cu UTI Grup şi Activ Group Management.


Astia sunt ca aia de-ti spala creierii, repeta aceiasi prostie poate poate ti-o intra in cap.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect ClaudiuL

Potrivit celor mai recente estimări, punerea în funcțiune a acestei secțiuni va avea loc la sfârșitul anului 2017.


:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri despre proiect cris_m

Daca venim cu trotinetele de acasa si ne dam prin tunele, nu?  ;)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect GPS

Nu nu, cu bicicletele luate cu cupoane de la primărie. ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului drbm

https://youtu.be/0u0M4CMq7uI

O piesă potrivită pozei :-)


Fotografie preluată din topicul Știri despre proiect, cu citarea ziarului Adevărul
627x0.jpg (59.87 KB; downloaded 2894 times)

 


Re: Stiri despre proiect rosetti61

drbm wrote:
Pentru Magistrala 5 sunt planificate două prelungiri aflate în prezent în lucru (secțiunea centrală: Eroilor-Iancului și secțiunea estică: Iancului-Pantelimon). De la Eroilor până la Piaţa Iancului sunt prevăzute staţii la Cişmigiu, Universitate 2, Rosetti, Iancului. Se estimează că tronsonul de la Eroilor la Iancului va fi gata până în 2023, iar cel de la Iancului la Pantelimon ar urma să fie construit între 2023 şi 2030.



Of, of, presa noastra... Care "lucru"? Se sapa in subteran si nu stim noi?

Lucrarile (sapaturile efective nu si sondajele preliminare) la Semanatoarea-Timpuri noi au inceput in vara lui 1975 si au durat patru ani; toate continuarile ulterioare de la prima cupa excavata si darea in folosinta au durat cel mult patru ani. Numai Piata Victoriei-Dristor 2 a durat 3 ani. Dar stiristii baga totul la inaintare de la planseta la primul tren in circulatie).

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@ores
Pentru ca am demonstrat ca stim si putem construi 60km de retea intr-un ritm de 4km/an
Acum de ce nu s-ar putea???
Explica-mi si mie te rog...
:twisted:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

A fost odinioara! Realitatea e cea care se vede. Asa am "construitara" noi si Transfagarasanul, unul dintre cele mai frumoase drumuri din lume. Si asta aproape acum 45 de ani. Mai suntem in stare sa egalam aceleasi perfomante? Mi-e teama ca nu se intrevede nimic la orizont care sa-mi contrazica scepticismul.
PS
Chiar daca probabil se va spune ca ne-am indepartat de la subiect cat a durat un amarat de pasaj la piata Sudului? Nu cumva lucrarile s-au realizat in 3 ani cat trebuia sa fie gata M5? Nu e destul de relevant? ;)

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

Pentru continuare, pe unde s-ar resegmenta TMB-urile ca s-o ia din loc spre Iancului? Probabil ca s-ar "decortica" o lungime echivalenta cu cea a AM nu-i asa?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

orex wrote:
A fost odinioara! Realitatea e cea care se vede. Asa am "construitara" noi si Transfagarasanul, unul dintre cele mai frumoase drumuri din lume. Si asta aproape acum 45 de ani. Mai suntem in stare sa egalam aceleasi perfomante? Mi-e teama ca nu se intrevede nimic la orizont care sa-mi contrazica scepticismul.
PS
Chiar daca probabil se va spune ca ne-am indepartat de la subiect cat a durat un amarat de pasaj la piata Sudului? Nu cumva lucrarile s-au realizat in 3 ani cat trebuia sa fie gata M5? Nu e destul de relevant? ;)


Este relevant dar cine ne impiedica sa dibuim cauzele si sa nu repetam greselile???
Parca din ce stiam asta cu nerepetatul greselilor e definitia de baza a inteligentei elementare si a progresului social...
:bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera subway guru

orex wrote:
Pentru continuare, pe unde s-ar resegmenta TMB-urile ca s-o ia din loc spre Iancului? Probabil ca s-ar "decortica" o lungime echivalenta cu cea a AM nu-i asa?




Nu spun, ca urmeaza o licitatie...
subway guru wrote:
Dragi colegi hai sa mai vedem si partea plina a paharului, atata cata e, ca pe aia goala...
:bere:

In ultimele doua zile am avut numai stiri excelente...pentru luni mai am una 'programata', sa vedem daca se si adevereste!
8-)
De fapt e gata dar nu am inca dovada 'foto' ca sa ne bucuram impreuna 'pe concret'
:bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera zapacitu

De la Iancului pe sub Pache, daca e sa ma dau cu presupusul. Cat? Nu stiu, functie de cum au nevoie.

Alternativa e sa omoare curtea de la Drept si pe Elisaveta in dreptul facultatii de Drept.

 


Re: Discutii - PSS Opera subway guru

Rabdare si tutun...total e gandit si nimic la voia intamplarii
:bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Referitor la statia Hasdeu ( M 5 &M 4 )  / orgzanizarea de santier blablabla, e cum spun eu aici  :D

 


Go to page:  1  ... 470 471 472 473 474 475 476  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420981 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use