MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5

64 posts, 30803 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

Cu ceva vreme in urma am incercat sa 'lansez' ideea ca ar fi 'interesant' sa facem un 'concurs de idei' privind modul cum ar trebui 'botezate' TBM-urile...
Reactia a fost 'in stil romanesc tipic', adica 'la mishto'...
Revin cu propunerea si cu trei 'sugestii':
primele doua, sa poarte numele unor personaje istorice relevante din istoria Tzarii Romanesti, legate de 'locul de lansare' - Tudor Vladimirescu si Serban Voda - cel de-al treilea, pt ca merge la Opera, sa fie George Enescu...
Si ca sa nu vi-se mai para asa 'ciudata' ideea mea, uite cum fac londonezii:
Crossrail launches competition to name giant tunnelling machines
http://www.crossrail.co.uk/news/press-r ... g-machines
174421.jpg (83.13 KB; downloaded 7132 times)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

Daca vor fi 3 TBM'uri, eu propun:

-Bucuresti (de la sine inteles de ce)
-Roma (doar e lucrarea Astaldi si noi ne tragem din romani)
-Luminita (de la capatul tunelului :mrgreen: )

P.S. Subway are dreptate, botezul "cartitelor" e o traditie incetatenita in toata lumea, deci subiectul nu e deloc "pueril", asa cum pare unora.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) George

Daca e sa fie compozitori (si dirijori):
De acord cu George Enescu!
Sergiu Celibidache (apropo de incercarea de a da acest nume pietei Dr. Taberei...)
Ionel Perlea (ori Constantin Brancusi...ca sa ramanem in sfera artistica...)

Macar ca toata pustimea cartierului se va intreba cine-s astia, si tot e bine  :idea:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) MosCraciunsky

Tin minte ca vazusem un documentar la BBC si ziceau ca e o superstitie printre cei care lucreaza cu TBM-uri ca sa aibe neaparat nume de gen feminin  :lol: Am verificat si pe crossrail si vad ca au si ei: "Suggested names for the tunnel boring machines (TBMs) must be female names.". http://www.crossrail.co.uk/terms-condit ... ompetition

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) DocOctavius

Știam că tradiția ar fi să se dea nume de doamne la astfel de utilaje precum și la navele maritime.
Astfel pentru TBM-ul ce merge spre Operă o propun pe:
Clemansa Barberis – Plăcinteanu (1899 – 1986) – prima femeie compozitor de muzică de operă din România
Pentru celelalte două aș propune două premiere:
Virginia Maria Andreescu – Haret (1894 -1962) – prima femeie arhitect din lume
Eliza Leonida Zamfirescu (1887 – 1973) – prima femeie studentă a Academiei Regale Tehnice din Berlin. Prima femeie inginer din Europa.
Astfel cele 3 TBM-uri ar fi Clemansa, Virginia și Eliza.

sursa de inspirație o găsiți aici

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

MosCraciunsky wrote:
Tin minte ca vazusem un documentar la BBC si ziceau ca e o superstitie printre cei care lucreaza cu TBM-uri ca sa aibe neaparat nume de gen feminin :lol:
Contra-exemplu in Toronto (Canada): http://www3.ttc.ca/About_the_TTC/Projec ... erview.jsp
Se folosesc 4 TBM'uri: Yorkie, Torkie, Holey, Moley. :P
Si apropo de asta, vedeti cat costa la ei constructia metroului: 2.634.000.000 CAD pentru 8,6 km. Adica peste 230 milioane EUR/km... :shock: Asta pentru cine zicea ca la noi se fituiesc banii la metrou...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Imi place 'la nebunie' ideea lui #DocOctavius!!!
Asadar 'Femei de renume'! (la fel cum au facut polonezii cu primul lor TBM numit Maria, de la Maria Skłodowska-Curie)
Pt TBM-ul ce merge la Opera eu propun:
Hariclea Hartulari-Darclée (1860-1939)-cea care a interpretat 'in premiera' Tosca lui Puccini, Iris de Mascagni si La Wally de Catalani,
deci
Darclée

P.S.
@Domix
La TTC din cate stiam, director e o 'doamna', asa ca normal ca a preferat denumiri 'masculine'...
La noi, director e un 'domn', ar fi preferabil sa pastram 'traditia si superstitzia' si sa fie nume 'feminine'! :lol:

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

'Stapanul inelelor' ne-a facut 'pe plac' si a infiintzat pagina asta pentru toti potentzialii 'nashi'...
Punetzi aici propunerile voastre si la sfarsit 'votam' si trimitem propunerile noastre oficialitatilor...
Va doresc o cat mai buna 'inspiratie' pt ca misiunea de nash de botez e una de 'mare responsabilitate'...si nu se face decat dupa convocarea 'ursitelor favorabile' la ceasul 'cel mai prielnic'! :mrgreen:
Ca sa usuram lucrurile, va rog sa faceti propunerile in forma:
perechea spre Dr. Taberei:
TBM1=
TBM2=
spre Opera:
TBM3=
Sa fie intr-un ceas bun!

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 URANUS

TBM 1 = LORENA
TBM 2 = GRATIELA
TBM 3 = CRISTINA

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

Motivatia care e? :?:
Cine sunt cele trei domnisoare de mare notorietate in istoria Romaniei?...verisoarele tale??? :lol:  :lol:  :lol:
Si ce mare 'isprava' au facut? :?
ca sa stim de ce ar trebui sa le 'votam'... :ugeek:
Rugaminte mare:
propunerile sa fie motivate...altfel iar dam in 'mishtocareala'... :evil:
Ca bancuri dintr-astea 'penibile' stiu sa fac si eu 'la minut si la kilogram'... :mrgreen:
Ce-ai zice de 'Zambila, Diamanta si Garoafa'...'vrrajitoare' rrome de 'renume' mondial???...
Ori esti serios...ori esti serios...sau daca nu, 'lasa-ne'! :cry:

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 iliutu

Sa nu uitam de Ecaterina Teodoroiu.
Cred ca ar fi bine sa facem o lista mai lunga de personalitati feminine care au influentat in bine istoria Romaniei apoi sa ajungem la o lista scurta.

Pana acum avem:

Clemansa Barberis – Plăcinteanu
Virginia Maria Andreescu – Haret
Eliza Leonida Zamfirescu
Hariclea Hartulari-Darclée
Ecaterina Teodoroiu

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 aztec

tmb3 -    Elena        (Teodorini)

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 DocOctavius

iliutu wrote:
Cred ca ar fi bine sa facem o lista mai lunga de personalitati feminine care au influentat in bine istoria Romaniei apoi sa ajungem la o lista scurta.

Aș dori să amintesc faptul că lista mea "mai lungă" poate fi găsită la adresa http://istoriiregasite.wordpress.com/20 ... -romaniei/ de unde am selectat pe criterii subiective.

 



 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use