MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Devierea traficului in zona lucrarilor

427 posts, 116366 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

La numarul de trenuri prevazut a fi achizitionate pentru M5 nu inteleg de ce va 'fredoneaza' atata grija ca o sa asteptati cu orele prin statii...Hai, cine e 'harnic' si ne 'reaminteste' cate trenuri vor circula pe M5...ca sa ne mai 'linistim' si cu 'ingrijorarea' asta...
Revenind la troleibuze, dupa ce v-am lasat sa 'zburdati' in voie si sa deraiati 'ad libitum' cu deosebit talent, sa 'recapitulam' crudele realitati:
De cand s-a pus problema construirii M5, RATB-ul a fost 'avertizat' ca va trebui sa-si 'regandeasca & reorganizeze' transportul de suprafata, in corelare cu noul 'mass transit system'...lucru absolut normal, firesc, ingineresc si cetatzenesc...Intrebarea lor a fost 'si cine plateste acest studiu'!!!...intrebare la care pana in ziua de azi inca n-au gasit raspunsul potrivit (desi e la mintea 'cocosului')...drept pentru care au ramas la 'tampenia'...noi vom circula tot asa ca pe vremuri, ca pe vremea bunicii, care nici nu visa la metrou...Puah!...Nasol si vai de ei!
Halal, haram, bairam... :evil:

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar George

Pai 21 de trenuri...ceea ce ar fi suficient pentru intervale de circulatie decente, nu?
Dar vad ca sunt diversi colegi de forum care tin musai sa demonstreze "savant" ca vom astepta de ni se vor lungi urechile, ca nu se poate altfel... :roll:

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

Si nu le-ai numarat pe toate...doar prima transha...
Poate ne 'reamintesc' stimatzii domni cate trenuri circula astazi pe M2?...ca sa avem o comparatie...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar aztec

Pt ca am chef sa ma contrazic azi... sa numaram ca steagurile lu' Caragiale.
Pai daca ei promit parca 12 min pana in centru pe bannerul de pe  gard la Raul Doamnei.... sa zicem ca in astea 12 min trec 3 trenuri (interval 4 min)...invers la fel..
Total 8 trenuri. mai punem cate 2 la capete.. 12.
si 2 de rezerva in depou....14.
Pana la 21?
Poate cand va fi toata magistrala gata(pantil...).
Sau micsoram intervalul?

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

Deocamdata nu te califici pentru categoria 'harnici'...21 sunt pentru tronsonul pana la Universitate...mai studiaza si apoi mai vorbim... :mrgreen:

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar aztec

Pai per total 21+30... dar sa nu visam pe termen lung, pt ca ....pana atunci mai este...si tot nu-mi iessa la calcul...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

Totusi n-am inteles prea bine...tu te increzi in 'calcule ingineresti' sau in 'bannere'??? :cry:
...ca nu-mi e prea 'clar'... :?

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar aztec

Nu cred nimic... dar alte date nu am ... :?
Si lucrez cu ce am..  :mrgreen:  :mrgreen:
Adica intervalul la orele de varf & stuff, si nu cel maxim teoretic proiectat, ci real preconizat...timp pana in centru...

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

aztec wrote:
... dar sa nu visam pe termen lung...

De ce nu??? CINE e in stare sa ne impiedice???  :o

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar subway guru

aztec wrote:
Nu cred nimic... dar alte date nu am ... :?
Si lucrez cu ce am..  :mrgreen:  :mrgreen:
Adica intervalul la orele de varf & stuff, si nu cel maxim teoretic proiectat, ci real preconizat...timp pana in centru...

Ai de adunat doar doua cifre: Durata efectiva a calatoriei (data de viteza comerciala) + intervalul de succedare (functie de nr. disponibil de trenuri)...vorbim la 'modul simplist' dar suficient pt o estimare 'realista'... :mrgreen:

 


Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar andrei11

Voi discutati de pomana / de geaba / de dragul discutiei. Magistrala de metrou va fi Raul Doamnei - Eroilor cu interval de minim 7 - 8 minute, ca la un interval mai mic o sa care aer. Si asa capacitatea standard a unui metrou e imensa, un tren fiind echivalent cu 10 autobuze ( observati ca am calculat pentru 1000 persoane / tren, sa nu va inghesui ca pe sardele ). Pai 8 minute / interval de tren ar rezulta lejer sa aveti un autobuz la mai putin de 1 minut, ceea ce nu se intampla la ora actuala, oricat de carcotas ati fi.
Dupa "bumul" de inceput, intre Romancierilor si Valea Ialomitei va ramane o naveta ( asta inseamna tot un metrou la 8 - 10 minute) si se va renunta la bifurcatie. Ca sa mergi pe comun la un interval de 2 minute si jumatate ca la capete sa ai 5 minute nu este rentabil, asta in varianta 'Eroilor". Nu stiu ce va fi cand se va deschide toata magistrala.

 




Re: Devieri de trafic si inchideri de strazi datorita lucrar radu73

URANUS wrote:
http://b365.ro/traficul-rutier-este-inch ... 444.html


Si autobuzele liniilor 221, 268 si 668 pe unde vor merge?

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use