MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stiri despre proiect

1308 posts, 515537 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52  ... 94
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

N-auzi ca este un apeduct acolo si noua ne este frica de apeducturi ?  Acea gura care lipseste trecea fix pe sub apeduct. Una este sa treci pe sub apeduct cu TBM-ul si alta cu excavatie deschisa.
Iar acel pasaj pietonal era frumos, dar care era interesul Metrorex sa il faca ? Calatorii ii ia in proportie de 99% prin cele 5 accesuri standard + cele doua de la tramvaiul 41. Posibil ca UE sa nu finantat o asemenea lucrare, care nu era neaparat legata de metrou.
Sa faca Primaria ditamai pasajul gen Universitate acolo, pe cheltuiala ei, daca este asa o intersectie aglomerata, care necesita un asemenea pasaj.

 


Re: Stiri despre proiect Trole

sab wrote:
Iar acel pasaj pietonal era frumos, dar care era interesul Metrorex sa il faca ? [...] Sa faca Primaria ditamai pasajul gen Universitate acolo, pe cheltuiala ei, daca este asa o intersectie aglomerata, care necesita un asemenea pasaj.

Tocmai de aceea Metroul trebuie trecut cel puțin parțial sub autoritatea Primăriei. Scopul Metroului este prestarea unui serviciu în folosul societății, iar, pe cale de consecință, investițiile făcute trebuie să servească aceeași cauză - beneficiul social. Dezvoltarea unei căi de comunicație sigure pentru cetățeni este pe deplin justificată, iar renunțarea la pasaj pe criterii meschine e o idioțenie locală. De către Primărie sau Guvern, banii din taxe sunt gestionați de organisme ale statului în folosul comunității. Nu aduce nimeni bani proprii de acasă ca să facă un favor mulțimii. Tocmai de aceea la Străulești, deasupra depoului, era propus un stadion și nu o vilă pentru directorul companiei. Ca investiția făcută să aducă plusvaloare comunității.

 


Re: Stiri despre proiect aztec

Daca trece metroul la primarie, vedem ca il deviaza catre Voluntari, in loc de M5 si M6... Plus ca ne-am alege sigur cu metrouri chinezesti dupa 10 termene la licitatie...bone, la ce minister avem, tare imi este frica de surprize si asa...

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

Daca trece metroul la primarie, in maximum 2 ani vom avea un accident major (nu glumitele pe care le-au declarat "catastrofe" televiziunil de stiri...)
Sa imi fie cu iertare, dar metroul nu poate fi administrat in halul in care se administreaza RATB, cu soferii "regi" si "sefii de autobaze "imparati"...
Si dupa niste zeci de cadavre, se vor prinde ca PMB nu are nici in clin nici in maneca cu siguranta feroviara.

Ma rog la Dumnezeu sa NU am dreptate...

 


Re: Stiri despre proiect George

sab wrote:
Statia a fost mutata spre blocuri (Tip Top), din ce stiu eu.  Ca multe statii ale M5 (deh, lipsa unui depou adevarat isi spune cuvantul...), are si o linie de garare, care a ajuns de pe partea cu parcul pe partea cu blocurile, din ce imi aduc aminte din discutii.
Am pus cele doua schite ca sa vezi comparativ la ce s-a renuntat si ce se mai face. Nu am gasit o schita care sa reflecte amplasamentul actual.
Pasaul pietonal se poate face si mai tarziu, bineinteles. Ramane de vazut cine va fi interesat. Ca Metrorexul sigur nu va aloca niciun leu.


Cu adevarat deranjant la M5, pe langa lentoarea oribila cu care se lucreaza, este ramificatia aia V. I - V. Argesului - Raul Doamnei. Complica inutil executia si mai ales circulatia pentru un ciot de 2 statii. Nu pricep ratiunea, alta decat o extindere la calendele grecesti dinspre Raul Doamnei spre Prelungirea Ghencea.

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Ratiunea este ca segmentul central al lui M5 are nevoie de o cadenta mai mare decat capetele. Si este foarte bine ca s-au gandit si la posibile prelungiri in viitor. Depinde cum va arata rebrusamentul de la Pantelimon, cand va fi gata toata magistrala, daca va putea face fata la doua rebrusamente opuse. Pana atunci, circulatia se va face la 6-8 minute pe "capete" si 3-4 pe zona centrala, capacitatea maxima fiind data de rebrusamentul de la Eroilor 2, care nu prevede decat 2 linii de rebrusare la peron, cu cai de conflict intre ele, asemanator cu Dristor 2.


TibiV wrote:
Daca trece metroul la primarie, in maximum 2 ani vom avea un accident major ...


Exagerezi, nu vine nimeni de la MT acum sa le zica ce sa faca cu siguranta feroviara, chiar daca ar trece la primarie ar tine tot de AFER si tot de ei ar trebui sa asculte cand vine vorba de asa ceva.

Dar sa fim seriosi, Metrorex nu va trece niciodata la primarie, indiferent cat de normala ar fi o astfel de trecere.

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Daca o luam pe numararea incompetentilor vedem ca si la MT exista foarte multi incompetenti, incompetentii care se ocupa de CFR Calatori, CFR Marfa, CFR Infrastructura, CFR SFT, CFR SAAF, CNADNR, toate merg prost, numai Metrorex merge bine si o sa continuie sa mearga bine la infinit, de ce?, daia, ca avem boala pe Firea.
(de parca Firea si MT nu sunt ambele la PSD, am ajuns ca la biserica, cu pacatu mare si pacatu mic)

La Colectiv a fost dat jos guvernul indiferent ca a fost de vina un primar de sector.

In caz de accident sau dereglare majora a "bunului" mers al metroului, toti aia din metrou, aceeasi cu aia de au dat guvernul jos la Colectiv, nu vor mai fi in metrou, ci vor fi in strada, si vor da din nou guvernul jos, de asta nu sunt "probleme" la metrou, nu ca este la MT, poate sa fie oriunde, si la PS5 condusa de Vanghelie, tot bine o sa mearga.

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

shoppy wrote:
In caz de accident sau dereglare majora a "bunului" mers al metroului, toti aia din metrou, aceeasi cu aia de au dat guvernul jos la Colectiv, nu vor mai fi in metrou, ci vor fi in strada, si vor da din nou guvernul jos, de asta nu sunt "probleme" la metrou

Si nu este ciudat ca de 4 decenii de cand exista MRex la MT nu a fost nevoie de astfel de "manisfetari" ?...
Si este foarte bine ca nu a fost nevoie...

Nu sunt fan "companii de stat CFR"... Dar macar aia stiu sa spuna "restrictie".

Prefer asa decat sa vad ca aduc "in sistem" oamenii de calitatea celor pe care ii angajeaza "sefi" in PMB...
Pot sa aduca pe cine vor la "spatii verzi", la "Lacuri si parcuri" sau la "Parcari".
Dar NU la metrou unde sunt in joc mii de vieti.

Blonda si cei 6 "blonzisori" pot sa fie cat de incompetenti vor la borduri si spatii verzi.
Dar NU acolo undeva este vorba de viata oamenilor.

Eu nu as lasa-o pe "primarita" sa imi dea nici macar un Antinevralgic, cu atat mai putin sa imi faca o operatie pe cord...
Cam asta ar insemna metroul la PMB...

In alta viata, cu o Primarie adevarata si responsabila, putem relua discutia.
Dar astept sa ma anunti cand intrevezi primele semne timide despre aparitia unei "Primarii adevarate si responsabile"...

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Nu este nevoie de manifestări la MT? Daca lumea ar stii cate ceva despre stat si constituie, manifestarile ar fi numai la MT - drumuri, cai ferate, avioane, vapoate - astea sunt motive adevarate pt protest, cu incompetenti localizati cu EXACTITATE la MT. Dar la noi se manifesta cu interese ascunse, iese lumea in strada sa apere persoane care nu au fost alese pe vreo lista in viata lor, nici macar la administrația de locatari.

Voi vorbiti de parca Firea o sa fie primar pe veci, deja i s-a scurs jumate de mandat. Daca nu o mai vrei inca o data, e simpla rezolvarea: iesi la vot.

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Nu este nimic ciudat, se cheama "frica pazeste pepenii", iar frica este la pachet, se transfera odata cu regia.
Si TAROM-ul a iesit cumva de sub MT, si uite ca nu cad avioanele, nici asa nu o sa se buseasca metorurile daca iese Metrorex de la MT, avantajul este ca asa o sa fie acolo unde trebuie.

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Tarom e cumva 49-51 la MT. Are administrare comerciala privata, insa investițiile sunt asigurate de MT. Au si ei problemele lor, dar si multa publicitate negativa care nu o merita.

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Vedeți că vă îndepărtați de tema topicului. Există și rubrica << Diverse>> în caz de necesitate.

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

Andrei,
lasa-mi postatrea asta macar pana dimineata... Dar dupa aia te rog sa o stergi...

Imaginati-va cum ar fi TAROM administrat de PMB, fara supravegherea MT si a intitutiilor de specialitate...
:lol:  :lol:  :lol:
5 decolari. 2 aterizari...
:lol:  :lol:  :lol:

Altceva nu mai adaug...

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Eu nu inteleg de unde ajungi tu la concluzia ca daca trece ceva la PMB nu mai este sub incidenta autoritatilor de reglementare și control in domeniu.

 


Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52  ... 94
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420670 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use