MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stiri despre proiect

1308 posts, 516843 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 94
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect TibiV

Just for the record...

http://www.mt.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2404-14042019

Duminică, 14 aprilie 2019, la Palatul Victoria, în prezența doamnei Viorica Dăncilă, Prim-Ministrul României, și a Ministrului Transporturilor, domnul Răzvan Cuc a avut loc ceremonia de semnare a trei contracte pentru realizarea de proiecte de investiții în infrastructura de transport.

Primul contract încheiat de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A - CNAIR cu Compania Porr Construct SRL vizează realizarea Secțiunii 1 Sibiu - Boița (km 0+000 - km 13+170) din Autostrada Pitești – Sibiu. Valoarea contractului este de 612.647.863,38 LEI fără TVA, echivalentul a 129 milioane Euro fără TVA, având un cost/ km de 10 milioane Euro fără TVA.
Lungimea totală a Secțiunii 1 Sibiu - Boița este de 13,17 km.
Durata de realizare a acestui contract este de 48 luni, din care 12 luni pentru activitatea de proiectare si 36 luni pentru execuția lucrărilor. Garanția lucrărilor este de 10 ani (120 luni).

Al doilea contract semnat de către CNAIR și Asocierea AKTOR S.A. – GRECIA - EURO CONSTRUCT TRADING 98 S.R.L. ROMÂNIA se referă la proiectarea și execuția Lotului 3 al Autostrăzii Centură Sud a Municipiului București.
Valoarea contractului este de 853.422.022,52 lei, fără TVA (echivalentul a 180 milioane euro). Lotul 3 al autostrăzii de Centură București Sud va avea o lungime de aproximativ 18 km și este format din două sectoare de 15,46 km, respectiv 2,5 km.
Durata de realizare a contractului este de 42 luni, din care 12 luni pentru proiectare și 30 luni (2,5 ani) pentru execuția lucrărilor.
Autostrada de Centură București Sud va asigura conexiunea dintre autostrada A1 (București – Pitești) și A2 (București – Constanța), pe coridorul IV Pan European.

Al treilea contract a fost cel semnat de către Metrorex și ALSTOM TRANSPORT S.A. are în vedere furnizarea “Sistemului de siguranță și automatizare a traficului, inclusiv echipamentul de siguranță îmbarcat pe tren și sistemul de informare dinamică (inclusiv sonorizare) pentru Magistrala 5. Secțiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Opera) inclusiv, Stația și Depoul Valea Ialomiței
Contractul în valoare de 112.923.292,72 lei, fără TVA va avea o perioadă de execuție de 9 luni.

 


Re: Stiri despre proiect punmeister

Cel mai gretos lucru de acolo este Aktor - Euroconstruct la A0 Sud 3 :evil:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Am dat eu pe aici cu aspiratorul.

 


Re: Stiri despre proiect CataOT

Am primit raspuns la o solicitare de informatii publice,

Urmare a adresei dumneavoastră înregistrată la Metrorex cu numărul M..., vă comunicăm următoarele:

Din analiza ultimului grafic de execuție de refaceri de suprafețe primit de la Antreprenor, vă comunicăm că refacerile de suprafețe se vor executa etapizat, după cum urmează:

Stația Râul Doamnei – deschidere trafic 28.06.2019
Stația Brâncuși -  deschidere trafic 31.05.2019
Stația Favorit - deschidere trafic 28.06.2019
Stația Eroilor (Bd. Eroii Sanitari) - deschidere trafic 30.05.2019

 


Re: Stiri despre proiect catalinp

Si Romancierilor ?  :roll:  Despre Piata Drumul Taberei... :popa:  :popa:

 


Re: Stiri despre proiect orex

Acesta este continutul deciziei civile nr. 6291/2018, prin care ALSTOM a avut, pana la urma, castig de cauza. Lectura placuta!
PS
datorita http://www.rolii.ro avem acest text  :)
decizia civila nr 6291_2018.docx
decizia civila nr 6291_2018.docx (117.96 KB; downloaded 316 times)

 


Re: Stiri despre proiect orex

Conform Economica. net (https://www.economica.net/metroul-de-dr ... 68112.html)
"Din analiza ultimului grafic de execuție de refaceri de suprafețe primit de la Antreprenor, vă comunicăm că refacerile de suprafețe se vor executa etapizat, după cum urmează:
Stația Râul Doamnei – deschidere trafic 28.06.2019
Stația Brâncuși - deschidere trafic 31.05.2019
Stația Favorit - deschidere trafic 28.06.2019
Stația Eroilor (Bd. Eroii Sanitari) - deschidere trafic 30.05.2019", se arată într-un răspuns al Metrorex la solicitarea unui membru al Asociației Metrou Ușor, care promovează îmbunătățirea condițiilor de transport public din România."
Si despre Romancierilor nimic?!!
PS
Daca la Raul Doamnei mai poti intelege acest termen, la Favorit de ce s-o taragana reluarea traficului cu inca 2 luni?

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Pentru Favorit, lasă-i așa, de s-ar ține de acest termen !  ( După principiul "Mult a fost,  puțin a rămas")  :twisted:

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

@orex, daca citeai fix putin mai sus, vedeai exact informatiile citate de Economica.net. Nu stiu de ce ai vrut neaparat sa le mai postezi inca o data.

In fine, daca vrei sa afli cand se intentioneaza refacerea suprafetelor la Romancierilor, poti sa trimiti o cerere de furnizare de informatii de interes public catre Metrorex.

 


Re: Stiri despre proiect orex

In 15.04 a.c. am initiat un demers de acest gen catre Metrorex. Vad ca dureaza mai mult ca data trecuta forumularea unui raspuns. Pana astazi n-am nicio reactie din partea lor.  
PS
Mea cupla pentru recitarea celor consemnate de colegul "CataOT".
Sper sa nu mai luam iarasi plasa cu termenele avansate ca si anul trecut directorul general declara ca la finele TI 2019 toate lucrarile de suprafata, din Dr. Taberei, cu exceptia celor de la parc, vor fi gata si vedem realitatea (https://www.dcbusiness.ro/precizare-de- ... 96156.html).

 


Re: Stiri despre proiect survola

Chiar așa, oare de ce o merge atât de încet la Romancierilor?
La celelalte stații știm "motivele", la Râul Doamnei, la Valea Argeșului, la Parc. Dar aici???

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

^^Ei, mai greu cu Pastele si 1 mai, o sa raspunda ei. Oricum nu o sa se tina de termene, nu-mi fac griji.

 


Re: Stiri despre proiect catalinp

Clar ca nu se vor tine de termene ! Mai ales la Brancusi...doar daca vin chinezii ar termina complet bulevardul intre Valea Ialomitei si Valea Argesului pana la 31 mai. La Favorit unde mai este de lucrat mult mai putin decat la Brancusi dau termen cu o luna mai mult  :lol:  :lol:
Probabil ca Romancierilor va intra in lucru dupa ce vor fi terminat cu Brancusi pt ca na ,nu au muncitori sa lucreze in paralel ! Deja e prea mult ca se lucreaza in paralel la Raul Doamnei, Brancusi, Piata Moghioros si Favorit. :popa:

Eu sunt curios ce se intampla cu asfaltarea intre Razoare si Piata Moghioros ...va ramane asa cum este acum,sau se va decoperta si se va face cap coada?? Momentan au inceput sa apara gropile

 


Re: Stiri despre proiect CataOT

Răzvan Cuc spune că firma de construcții a făcut o analiză și în 7 luni, metroul din Drumul Taberei va fi inaugurat.
„A evaluat foarte bine, vă asigur. Constructorul a înțeles mesajul. (...) Săptămâna asta o să vă convoc să mergem pe magistrala 5”, a spus el.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/inca-o-promisiune-pentru-metroul-din-drumul-taberei-vom-circula-cu-el-de-craciun-1129530
orex wrote:
In 15.04 a.c. am initiat un demers de acest gen catre Metrorex. Vad ca dureaza mai mult ca data trecuta forumularea unui raspuns. Pana astazi n-am nicio reactie din partea lor.  


Ai primit cumva raspuns la solicitarea mentionata ? Multumesc.

 


Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 94
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use