MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stiri despre proiect

1308 posts, 516810 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 94
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect andrei11

Hai să concretizez eu,  rugămimntea e limpede, când se estimează inaugurarea cu public  :?:
Să fiu mai delicat, 2018 e dus, se vede de la o poștă.
Deci :
- 30 Iunie 2019
- 31 Decembrie 2019
- 30 Iunie 2020
- etc, etc.
Guru, asta e ideea și cred că e destul de clar exprimată.
Dacă e s-o implicăm și pe mama Omida mai degrabă nu posta răspunsul.

 


Re: Stiri despre proiect Florinds

Am postat cele mai noi decizii de la CAB.
Mai jos am depus si pretentiile, poate acum s-a redactat decizia de la CAB, dar hotararea de la Tribunal este mai veche.

http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000793571&id_inst=3

12.02.2018
Ora estimata: 08:30
Complet: C1 Fond-CA
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta la încheierea Acordului tripartit de soluţionare a disputelor şi parcurgerea procedurii de soluţionare a disputelor prin intermediul Comisiei de Adjudecare a Disputelor, conform Sub-clauzei 20.2 din Condiţiile Particulare ale Contractului „Magistrala 5. Tronsonul 1. Drumul Taberei-Universitate. Secţiunea 1-Râul Doamnei-Eroilor (PS Opera) şi Tronsonul 2. Universitate-Pantelimon. Secţiunea 1-Staţia, depoul şi galeria de legătură Valea Ialomiţei. Lucrări de cale de rulare, şina a III-a şi fir aerian de contact. Finisaje şi sisteme de instalaţii” nr. 30/08.07.2015. Cu recurs în 10 zile de la comunicare. Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 12.02.2018.
Document: Hotarâre  810/2018  12.02.2018

Acelasi dosar in apel:
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000793571&id_inst=2

31.05.2018
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 13 recurs NCPC
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge excepţia nulităţii recursului, ca neîntemeiată. Respinge recursul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 31.05.2018.
Document: Hotarâre  3309/2018  31.05.2018

Portal     > Tribunalul BUCUREŞTI  > Informaţii dosar


Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) :    29174/3/2015
Data inregistrarii    04.08.2015
Data ultimei modificari:    06.05.2018
Sectie:    Secţia a II-a Contencios Administrativ şi Fiscal
Materie:    Contencios administrativ şi fiscal
Obiect:    litigiu privind achiziţiile publice suma de 15117523,95 lei
Stadiu procesual:    Fond

Părţi
Nume    Calitate parte
ASTALDI SPA REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Reclamant
METROREX SA    Pârât
FCC CONSTRUCCION S.A REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Reclamant
DELTA ANTREPRIZĂ DE CONSTRUCŢII ŞI MONTAJ 93 S.R.L REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Reclamant
A.B. CONSTRUCT S.R.L REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Reclamant

29.12.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: C15 Fond-CA
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia prescripţiei. Admite acţiunea. Obligă pârâta la plata către reclamante a sumei de 15.117.523,95 lei fără TVA reprezentând ajustări de preţ aferente perioadei 01.04.2012-31.10.2013. Obligă pârâta la plata către reclamante a sumei de 17.937 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică.
Document: Hotarâre  7491/2016  29.12.2016

Portal     > Curtea de Apel BUCUREŞTI  > Informaţii dosar
Informaţii dosar

Informaţii generale

Părţi

Şedinţe

Căi atac

Citare prin publicitate

Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) :    29174/3/2015
Data inregistrarii    09.05.2017
Data ultimei modificari:    25.04.2018
Sectie:    Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal
Materie:    Contencios administrativ şi fiscal
Obiect:    pretentii suma de 15117523,95 lei
Stadiu procesual:    Recurs

Părţi
Nume    Calitate parte
ASTALDI SPA REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Intimat Reclamant
METROREX SA    Recurent Pârât
FCC CONSTRUCCION S.A REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Intimat Reclamant
DELTA ANTREPRIZĂ DE CONSTRUCŢII ŞI MONTAJ 93 S.R.L REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Intimat Reclamant
A.B. CONSTRUCT S.R.L REPREZENTAT PRIN SCA ŢUCA ZBÂRCEA ŞI ASOCIAŢII    Intimat Reclamant

Şedinţe
21.09.2017
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 13 recurs NCPC
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge recursul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 21.09.2017.
Document: Hotarâre  3542/2017  21.09.2017

 


Re: Stiri despre proiect George

Ok, deci avem două dosare, unul pe 15 milioane și unul care privește procedura de adjudecare a disputelor pe contractul de cale rulare etc., de unde vor ieși probabil alți bani. Trebuie rectificare bugetară.

În rest, @andrei11 corect formulată întrebarea, știe și guru, dar se dă după cireș în stilul caracteristic.

 


Re: Stiri despre proiect Florinds

Mda, daca esti rupt in fund si nu ai nici macar bani de avocati buni, stai in banca ta si da-le banii de la inceput, cum zice guru, asa mai platim si avocatii adversi, penalitati, onorariul executorului, e si autoritatea de lucru judecat, de care o sa se foloseasca si altii.
Dar in tara lui peste prajit nu raspunde nimeni niciodata. Asta e, ne obisnuim.

 


Re: Stiri despre proiect George

Aveti dreptate amandoi, si eu sustin asta, dar functionarii nu-si asuma nicio raspundere si au aceasta mantra: DATI-NE IN JUDECATA SI VA DAM BANII. Dar apoi ar trebui dati si afara, daca pierd procesul pe care l-au cauzat.

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

andrei11 wrote:
Hai să concretizez eu,  rugămimntea e limpede, când se estimează inaugurarea cu public  :?:
Să fiu mai delicat, 2018 e dus, se vede de la o poștă.
Deci :
- 30 Iunie 2019
- 31 Decembrie 2019
- 30 Iunie 2020
- etc, etc.
Guru, asta e ideea și cred că e destul de clar exprimată.
Dacă e s-o implicăm și pe mama Omida mai degrabă nu posta răspunsul.

Atata timp cat "e" ceva probleme contractuale nici mama Omida nu da cu ghiocul...
Acolo unde-si baga coada avocatii inginerii stau pe linia de tusa, cel mult se antreneaza pe la vestiare ca sa nu-si iasa din forma...
:ugeek:
George wrote:
Nu mă refeream la dosare, ci la stadiul proiectului, unde sincer sper că ai date, că de-aia sunteți plătiți.

Uite, stilul asta nu-si are rostul aici...
Stadiul proiectului <oficial> ti-l da beneficiarul...ai nedumeriri?...intreaba-l!
Aici discutam strict personal, <pe persoana fizica> si pe opinii proprii ca de la cetatean la cetatean...si nu e treaba ta pentru ce sunt eu platit sau nu, iar eu nu mi-am permis niciodata sa te iau la intrebari pentru ce sunteti voi platiti cu salarii obeze atata timp cat stau cauzele prin tribunale nerezolvate cu zecile de ani...halal celeritate!!!...dar se pare ca paiul e mai gros ca barna...
:twisted:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

George, e clar, hai la o bere cu nevestele / prietenele /  copii / la o terasă / la o plimbare prin Parcul Herăstrău, data inaugurării racordului M 5 Dr. Taberei - Operă este total incertă.
Mai discutăm cel mai devreme prin Iulie 2019.  Adică mai punem o întrebare, că de dat drumul nu se prea întrevede.
subway guru wrote:
Stadiul proiectului <oficial> ti-l da beneficiarul...ai nedumeriri?...intreaba-l!

Beneficiarul am cunoștință  că-și tipărește mai nou informațiile pe așa ceva :
6-7-2018 9-36-11 PM.jpg (97.33 KB; downloaded 1608 times)
 De fapt cam atât valorează informațiile oficiale de la beneficiar.
Speram la unele zvonuri pe surse, dar e clar,  îmi mențin părerea,  racordul se va inaugura atunci când va fi gata. Dacă nici mama Omida nu știe înseamnă că e groasă...
___________________________
Știu că e off topic, M 6 eu spun că o să ajungă la Otopeni fix în 2051 atunci când se va decide mutarea aeroportului în sudul Bucureștiului, aproximativ la jumătatea distanței între București și Giurgiu.

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Am trimis azi o intrebare catre Metrorex, de fapt 2:

1. Vă rog sa precizaţi care sunt stadiile fizice actuale ale lucrărilor de structură, instalaţii şi finisaje la centralele de ventilaţie şi staţiile de pompare de interstaţie (C.V./S.P.A.I.), defalcate pe fiecare C.V./S.P.A.I. in parte.

2. Vă rog sa precizaţi care este stadiul actual al demersurilor în vederea eliberarii amplasamentelor la C.V./S.P.A.I. Parc Drumul Taberei-Tudor Vladimirescu şi accesul “A” al staţiei Constantin Brâncuşi, precum şi datele estimate de începere a lucrărilor de deviere utilităţi aferente.

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Sa nu uiti sa ne spui si noua daca, ce si cand iti raspund
:lol:

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Nu s-a intamplat pana acum sa nu-mi raspunda in termenul legal. Hai ca prima intrebare e super usoara  :mrgreen:

Iar la a doua stim deja raspunsul:



 


Re: Stiri despre proiect Cristian

George wrote:
Aveti dreptate amandoi, si eu sustin asta, dar functionarii nu-si asuma nicio raspundere si au aceasta mantra: DATI-NE IN JUDECATA SI VA DAM BANII. Dar apoi ar trebui dati si afara, daca pierd procesul pe care l-au cauzat.


Si mi se pare normal; de ce sa ma "ia" pe mine, cand o hotarare judecatoreasca e de neatacat ?
La procuratura ma refer.  :D

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Functionarul acela sigur are un buget fix care vine de mai sus, degeaba intelege el problema, poate sa inteleaga si teoria big bang, daca nu are bani de unde sa dea, nu da si gata.

 


Re: Stiri despre proiect Florinds

Si cand se iau cu forta, de ce sunt bani? Omul ala fara bani trebuie sa convinga pe cei de mai sus ca tot se vor plati acei bani, iar daca nu se platesc mai repede, vor veni si cu "bonus". La un eventual control, trebuie sa fie acoperit, ca a trimis in scris la superiori problema si sa raspunda superiorii. Cineva tot trebuie sa raspunda!

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Asa se face la stat, daca te expropriaza si tu ai terenul evaluat la 30.000euro ei o sa-ti dea 25.000euro ca se merge pe ideea ca tu o sa iei banii si gata in loc sa stai cu banii blocati ca se alergi prin tribunale, si chiar daca castgi tu majoritatea nu o sa dea in judecata, asa ca per total daca la fiecare s-a ciugulit cate ceva pana la urma iese pe plus.

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 94
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use