MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Stiri despre proiect

1308 posts, 515297 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 94
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect orex

Chestiunea e alta!
1 Daca Siemens are castig de cauza cine plateste pentru intarziere?
2 Daca Alstrom are castig de cauza cine plateste pentru intarziere?
Ca, noi, cei din Dr. Taberei, suntem exasperati de tergiversarea la infinit a lucrarilor (cel putin a celor de suprafata), de atat timp, la doar 7 km de cale dubla de metrou subteran! Si ne mai luam angajamentul sa facem si alte lucrari similare in viitorul apropiat? Utopic!

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Nu plateste nimeni pt ca legislatia actuala nu prevede plata pentru asa ceva.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect ClaudiuL

Din pacate voi, cei din Dr. Taberei nu prea v-ati aratat nemultumirea :)

@Shoppy : Nu cred ca la un proiect complex este chiar asa simplu, este necesar un grad de intelegere al cerintelor pentru ca raspunsurile sa fie conforme. Dar poate ma insel.

 


Re: Stiri despre proiect shoppy

Daca o persoana cu studii superioare intr-un domeniu si cu experienta in acelasi domeniu se angajeaza la Siemens pe ofertare in cadrul aceluiasi domeniu atunci este normal ca in 6 luni sa faca de unul singur oferte conforme. Ca apoi mai are un sef caruia ii prezinta cam ce a facut si care mai modifica pe alocuri ca a supradimensionat cateva pozitii sau stie el cam cu ce este obisnuit clientul, ce e pe stoc si cum merge fabrica este altceva, dar oferta trebuie sa fie conforma si cu pretul nu cu mult peste oferta conforma cu pretul minim(altfel se poarta o discutie serioasa).

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

O veste proasta, CE a blocat fuziunea Siemens-Alstom si a lansat si o ancheta grea pe subiect asa ca sperantele de reglementare <amiabila> s-au cam evaporat...

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

subway guru wrote:
O veste proasta, CE a blocat fuziunea Siemens-Alstom si a lansat si o ancheta grea pe subiect asa ca sperantele de reglementare <amiabila> s-au cam evaporat...


Superb, asta va duce si la intarzieri si la noi cai de contestare a licitatiei...

Amanam M5 pana in 2022.

 


Re: Stiri despre proiect Puss in Boots

În Vest spiritul civic si implicarea ar fi facut deja sa iasa cartierul in strada pt toata nesimtirea de care se da dovada in acest proiect. Pt proiectul Stuttgart 21 lumea era destul de vocala si de in strada. Vazut cu ochii mei acum multi ani. Si mai sunt cazuri in care locuitorii au protestat pt x si y lucru dus la extrem de unii si altii. Prelungirea Ghencea, teii din Iasi etc. Mi se pare democratic nu stalinist. Ca se rezolva ca nu macar maharii vad ca poporul e vocal si poate nu mai voteaza cu x sau cu y daca nu se face treaba. Si nu trebuia iesit acum, ci de vreun an doi. Problema e ca nu se iese pt chestii de-astea de care ne lovim zilnic. Mai nou si cei din Moara Vlasiei protesteaza pt deschiderea accesului pe autostrada (sau ceva de gen). Sunt putini dar arata ca le pasa, isi arata si ei nemultumirea.

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

Ma tem ca in cazul de fata nu se poate face nimic pentru a rezolva problema mai repede.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect ClaudiuL

Siemens mai are o singura cale de atac pe care nu stiu daca a exercitat-o. In mod normal va pierde deci se va debloca in circa 6 luni. Licitatia a fost lansata mult prea tarziu. Nu stiau ca este nevoie de acest sistem ?
La Berlin la metroul pe sub Unten den Linden s-a lucrat 24/7, sa nu se supere berlinezii.
La Copenhaga au avut o problema cand au trecut pe sub o hala si s-au dat apoi peste cap sa nu intarzie proiectul. Culmea este ca a lucrat o firma italiana care in Romania a avut probleme mari pe A1.

 


Re: Stiri despre proiect mcosmin

In 6 luni, presupunand ca nu contesta altii ca fiind un blat de la inceput intre Siemens si Alstom, stiind ca vor sa se uneasca.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect ClaudiuL

Cine nu a contestat pina acum, nu mai poate contesta.

 


Re: Stiri despre proiect orex

O sa fi uimit, sau nu, dar pana la decizia definitiva a Curtii de Apel, care e instanta "suprema" in achizitii publice, mai curge ceva apa pe Dambovita!
ClaudiuL wrote:
Siemens mai are o singura cale de atac pe care nu stiu daca a exercitat-o. In mod normal va pierde deci se va debloca in circa 6 luni. Licitatia a fost lansata mult prea tarziu. Nu stiau ca este nevoie de acest sistem ?
La Berlin la metroul pe sub Unten den Linden s-a lucrat 24/7, sa nu se supere berlinezii.
La Copenhaga au avut o problema cand au trecut pe sub o hala si s-au dat apoi peste cap sa nu intarzie proiectul. Culmea este ca a lucrat o firma italiana care in Romania a avut probleme mari pe A1.

Dar licitatia de trenuri, despre care nu se mai spune nimic in prezent, nu e o amanare sine die? De la adjudecare pana la livrare, intr-o asemenea speta, dureaza 24 de luni. Daca punem si termenele de rodaj...cred ca perioada se majoreaza cu 2-3 luni. Aritmetica nu ne da de furca si am concluziona ca o eventuala suplimentare/innoire a materialului rulant existent nu are cum sa fie realizata inainte de 2022. Zic ca, din pacate, nu m-am hazardat cu aceasta "profetie" prea mult ;)

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Prima licitatie pentru trenuri nu a fost inca anulata, ci e inca "in desfasurare" conform SEAP. Puteti cauta anuntul de participare cu nr. 151772/26.06.2014

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Din moment ce nu s-a atins masa critică ( punctul critic ) de enervare al  oamenilor ( ca să demonstreze în stradă )  este clar că pe prea puțină lume enervează foarte mult acest proiect. Dacă ar fi enervat s-ar fi văzut.

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 94
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use